Kaleici – starý přístav města Antalya

Známe nejméně 5 důvodů proč podlehnout svodům Turecké riviéry

Vydáte-li se do Turecka za sluncem a plážemi, můžete si vybrat hned mezi třemi moři. Černým, Egejským a Středozemním. A právě na pobřeží toho třetího se nachází jedno z nejkrásnějších míst a z největších turistických lákadel. Turecká riviéra.

Turecká riviéra a její skvostné tyrkysové vody

Právem se jí říká perla Středozemního moře a návštěvníkům opravdu nabízí všechno, co od ideální dovolené očekávajíNádherné koupání, stabilně teplé počasí, protože slunce tu svítí až tři sta dnů v roce, pozoruhodné historické památky, vynikající hotelový servis, výtečnou kuchyni a nefalšovanou pohostinnost. Součástí Turecké riviéry je proslulé Tyrkysové pobřeží, které bývá často srovnáváno s tím Azurovým ve Francii, ale díky voňavým lesům, citrusovým hájům, bavlníkovým plantážím i kvetoucímu tropickému porostu má exotičtější vzhled. Nacházejí se tu úchvatné pláže s mnoha možnostmi sportovního vyžití, pohodlné hotelové komplexy a na výběr je celá řada oblíbených letovisek. Patří k nim Side, Manavgat, ráj golfistů Belek, Kemer, Lara na okraji Antalye a samozřejmě také samotná Antalya ležící ve stejnojmenném zálivu. Ve všech si můžete najít hotel svých snů.

Pláž Konyaalti, Antalya Turecko
Pláž Konyaalti místy s kamínky, zato velmi čistá a ne příliš přelidněná, Antalya Turecko

Alanyi na Turecké riviéře si zamilovala i majitelka egyptských moří Kleopatra

Hlavně však nelze opominout Alanyu. Ta podle legendy natolik okouzlila už egyptskou královnu Kleopatru, že ji získala darem od slavného římského vojevůdce a svého milence Marka Antonia, a není divu, že s jejím jménem je zde leccos spojeno. „V Alanyi je naše hotelová nabídka nejširší a vybere si z ní určitě každý. Je to nejstarší a nejznámější turistické středisko na pobřeží Turecké riviéry, které se pyšní jednou z nejkrásnějších pláží Turecka zvanou Kleopatra Beach. Když se ubytujete v hotelu Kleopatra Celine, ocitnete se přímo u Kleopatřiny pláže a skvělou polohu má i hotel Kleopatra Dreams Beach,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Lucie Frnochová. Pokud si vyjedete lodí na Modrou plavbu, budete moci obdivovat v celé její kráse zdejší pevnost ze 13. století obklopenou dvojitými hradbami s bezpočtem věží a bran i další dominantu města Alanya, 35 metrů vysokou šestibokou Červenou věž, která měla za úkol chránit přístav. O důmyslných úkrytech někdejších pirátů se pak přesvědčíte na úpatí skalního mysu protkaného tajnými jeskyněmi.

Proslulá Kleopatřina pláž, která je dominantou oblíbeného letoviska Alanya
Proslulá Kleopatřina pláž, která je dominantou oblíbeného letoviska Alanya

Do přístavu Antalya na Turecké riviéře za jeho krásou i historickým bohatstvím

I celodenní výlet do Antalye, která vzkvétala už za starých Římanů, stojí za to. Tento malebný přístav se díky plážím, parkům, zajímavým památkám, pestré kulturní scéně i luxusním obchodům stal dalším významným střediskem středomořského pobřeží. Nemůžete minout Kanelovaný minaret, Hodinovou věž, Hadrianovu bránu ani Archeologické muzeum. Šli jsme se tam podívat a doporučujeme, protože je skutečnou lahůdkou pro všechny milovníky historie a patří k nejlepším v Turecku. Jsou zde k vidění jedinečné stříbrné artefakty, unikátní sbírka římských mramorových soch, Síň sarkofágů, Síň bohů i další pozoruhodnosti. Turecká riviéra zkrátka nezapře, že bývala po staletí důležitým centrem obchodu i umění.

Hadrianova brána je další z dochovaných historických památek, ležících v Antalaye. Její vznik je datován do roku 130 našeho letopočtu.
Hadriánova brána byla v Antalyi postavena na počest návštěvy všeobecně oblíbeného císaře Hadriána někdy kolem roku 130 našeho letopočtu

Na Tureckou riviéru jedině do skvělých hotelů pro rodiny s dětmi 

Ani další letoviska ovšem nezůstávají v atraktivní turistické nabídce pozadu. V romantickém Side se spoustou památek, obchodů a zlatavými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do vody se nachází hotel Sultan of DreamsJe obklopen rozlehlou kvetoucí zahradou poskytující dostatek prostoru pro hry i odpočinek a je ideální pro rodinný pobyt. Stejně jako oblíbený hotel Kamelya K Club, kde se nejen rodiny s dětmi ale ani hosté všech věkových kategorií rozhodně nebudou nudit. Uprostřed zeleně leží též hotel Club Sidelya, kde si příjemnou dovolenou užijete s celou rodinou. Hotel Meryan  v Alana River Tourism Center, který je pověstný vynikající kuchyní i službami, patří taktéž k oblíbeným ubytovacím místům na Turecké riviéře. Pokud máte zájem o aktivní dovolenou pro celou rodinu, v letovisku Manavgat si vyberte hotel Ali Bey Club, kde je obrovská nabídka sportovních příležitostí, několik bazénů a jedinečný dětský ráj se skluzavkami, hřišti, kluby a animačními programy. Můžete si též zařádit v největším akvaparku na Turecké riviéře a k dispozici je, podobně jako v dalších hotelích, i oblíbený dětský klub FiráčekVe stejném letovisku se též nachází zrekonstruovaný hotel Washington Resort & Spa, kde oceníte nejen možnost zahrát si tenis, plážový volejbal, basketbal a další sporty, ale také si užijete bazén s jacuzzi, SPA centrum a budete relaxovat v sauně a v tureckých lázních. Mládež jistě ocení diskotéku a rodiče zase pestrou nabídku radovánek pro menší děti, včetně jejich hlídání. A kdybyste se rozhodli navštívit Delfíní show v Dolphinlandu, uvidíte, že nadšení budou všichni vaši potomci bez ohledu na věk. Můžete si též zaplavat společně s delfíny v bazénu. „Bylo to senzační,“ jásala dvanáctiletá Katka, jíž se tím splnilo velké přání. „Já delfíny zbožňuju, jsou to moji miláčci a vždycky jsem toužila si s nimi zaplavat. Jsou chytří, přítulní a hraví, prostě bezvadní, a kde jinde bych se k nim dostala tak blízko. Do moře by mě za nimi naši nepustili, ale do bazénu ano.“ 

Delfíní show v Doplhinlandu
Delfíní show v Doplhinlandu v Antalyi, Turecká riviéra

Přírodní krásy Turecké riviéry jako z přírodního ráje

Turecká riviéra je ideálním místem jak pro rodinnou dovolenou, tak i pro náročné turistykteří chtějí nejen relaxovat a užívat si, ale též poznávat. Za vidění rozhodně stojí „osmý div světa“ Pamukkale s oslnivě bílými vodními kaskádami, vytvořenými termálními prameny. Cestou tam budete projíždět pohořím Taurus, kde nahlédnete do života kočovných nomádů. Jste sportovně založení a rádi byste poznali zdejší přírodní krásy? Můžete se vydat do hor na jízdu členitým terénem napříč horskými bystřinami a úžasné výhledy do kraje vám vyrazí dech. Nebo se vypravte podél horské řeky Manavgat k Zelenému kaňonu, což je třetí největší přehrada v Turecku se smaragdovou vodou, jež se nachází uprostřed nádherné panenské přírody. Můžete také spojit návštěvu přírodní rezervace Kursunlu s prohlídkou dvou antických památek, kdysi významných měst Perge a Aspendos. A kdybyste zatoužili přenést se do dob, kdy tu vládli osmanští sultáni, dopřejte sivyhlášenou tureckou lázeň hamam s masáží a zavítejte na Tureckou noc plnou hudby, tance a tradičních dobrot. Jedna dovolená na všechny tyto zážitky snad ani nestačí.    

Zelený kaňon. Plavba lodí po průzračně čisté a smaragdově zelené vodní hladině? Ano, ráj existuje. Turecká riviéra
Zelený kaňon. Plavba lodí po průzračně čisté a smaragdově zelené vodní hladině? Ano, ráj existuje. Turecká riviéra