Kouzelná pláž Albánie na břehu Jónského moře

Turistická lákadla Albánie: písečné pláže, památky UNESCO i rozmanitá příroda

Albánii se často říká země orlů a donedávna patřila k pozapomenutým koutům Evropy. Dnes však láká turisty na panenskou přírodu, pozoruhodné národní parky a horské rezervace, kouzelná jezera, antické památky a samozřejmě také na příjemná letoviska s krásnými písčitými plážemiProslulá je zejména Dračská riviéra, kam bychom vás rádi pozvali.

V Albánii navštivte tavernu Jardanu alias Drač

Albánské pobřeží podél Jaderského a Jónského moře se táhne v délce více než 400 kilometrů a k vyhledávaným střediskům turistického ruchu patří největší přístav a bývalé hlavní město Drač (Durrës). Od letiště, které se nachází v nynější metropoli Tirana, je vzdálené jen třicet kilometrů, takže vás nečeká žádný dlouhý přesun a zanedlouho se ocitnete v jednom z nejstarších měst Evropy s pohnutou historií. Znali je už starověcí Řekové, kteří zde založili osadu přezdívanou „taverna Jadranu“, poté je vystřídali Římané, kteří odtud začali budovat strategicky důležitou silnici vedoucí až do Istanbulu.  O Drač měli zájem i další dobyvatelé – Normané, Benátčané, Osmané a posléze Italové i rakousko-uherská monarchie. O strategický přístav zkrátka usilovali všichni, kdo chtěli ovládnout zdejší území. Pro dnešní turisty je ovšem zajímavá hlavně prohlídka dávných památek – zejména antického Trajánova amfiteátru, největšího na Balkáně, benátské věže z 15. století, která byla součástí mohutného městského opevnění, mešity Fatih či vily krále Zogu.

Letecký pohled na zelené kopce, zlatavé pláže a modř Jadranu, poblíž Drače, Albánie
Letecký pohled na zelené kopce, zlatavé pláže a modř Jadranu poblíž Drače, Albánie

Tipy na plážové hotely Albánie i UNESCO památku číslo 1

Dračská riviéra dostala do vínku průzračně čisté moře a zlatavé pláže, kde není hlava na hlavě, a proto se stává stále častěji cílem těch, kteří si chtějí odpočinout, poznat nová místa a zažít v dobrém slova smyslu „evropskou exotiku“. Hotely jako Diamma Resort, Rinia a FaFa Grand Blue Resort skýtají komfort srovnatelný s jiným středomořskými letovisky, a pokud si rezervujete pobyt v některém z nich do konce ledna, získáte velmi příjemnou slevu z ceny. Když se pak vydáte na některý z výletů, zažijete ještě onu nefalšovanou tradiční atmosféru, v níž se mísí rozličné kultury, které tuto zemi formovaly. V Albánii je celá řada archeologických památek a Drač je ideálním místem, odkud můžete vyrazit za jejich poznáváním.  „Albánie má celkem tři zápisy na seznamu světového dědictví UNESCO. Nejvýznamnější a nejrozsáhlejší lokalitou, plnou antických pokladů, je město Butrint, které podle legendy údajně založila Helena po útěku ze zničené Tróje. Nejstarší budovy města pocházejí ze 4. století před n. l., o sto let mladší je antický amfiteátr, kde se dodnes konají různé kulturní akce, a pozornost si zasluhují i římské lázně, akropole, baptisterium či nymphaeum,“ říká tisková mluvčí CK FIRO-tour Eva Němečková.

Lehátka na zlatavých plážích Dračské riviéry, Albánie
Lehátka na zlatavých plážích Dračské riviéry, Albánie

Malebná města Albánie Gjirokastra a Berat musíte vidět

Druhým na seznamu je historická jádro města Gjirokastra, které kolem starého hradu začalo vznikat ve třináctém století. Staré turecké domy se tu zachovaly v původní podobě až dodnes, což je světový unikát. A třetí významnou památkou, rovněž zařazenou na seznam UNESCO, je „město tisíce oken“ Berat. Jeho dominantou je mohutná pevnost tyčící se nad městem, které tvoří terasovité bílé domky s charakteristickými velkými okny. Berat byl založen ve 3. století před n. l., některé nejstarší objekty najdete v pevnosti, dochovány jsou rovněž byzantské kostely původem ze 13. století, stejně jako mešity z raného období existence osmanské říše. A když už je řeč o Osmanech, za návštěvu rozhodně stojí také historické město a hrad Krujë vybudované přímo ve svahu vysoké hory téhož jména. Město je rodištěm nejvýznamnějšího albánského hrdiny Skanderbega, který je zachránil před osmanskými útoky, a je mu věnováno tamní muzeum. Z hradu, který se stal základnou boje proti muslimské nadvládě, se zachovala vysoká kamenná věž, jež patří k symbolům země. Nakonec zbývá ještě zmínit archeologický park Apollonia s pozůstatky výstavného antického města.

Pohled na jedno z nejkrásnějších měst Albánie, Berat
Pohled na jedno z nejkrásnějších měst Albánie, Berat

Přírodní poklady Albánie, které nelze vynechat

Milovníci přírody ovšem budou nepochybně chtít zamířit alespoň do některého z vyhlášených národních parků. A tím je třeba Dajti, který se rozprostírá na ploše 3000 hektarů okolo stejnojmenné hory. Je porostlý bukovými a dubovými lesy, pyšní se nádhernými vodopády i kaňonem řeky Erzen a z návrší, jemuž se říká „balkon hory Dajti“, budete mít úchvatný výhled nejen na hlavní město Tiranu, ale také na mořské pobřeží i hornaté vnitrozemí.  Navíc vás až nahoru vyveze lanovka. K přírodním skvostům patří také jezero Ohrid, na jehož břehu stojí významný klášter sv. Nauma. Ale ať už bude vaše dovolená spíše relaxační, nebo bude mít nádech objevování a dobrodružství, jistě vám přijde vhod některá ze zdejších specialit. Máte se na co těšit, gastronomie je totiž stejně rozmanitá jako země samotná. K tradičním pokrmům patří pečené skopové nebo jehněčí maso, okořeněné smažené kuličky z mletého masa, těstové taštičky byrek s rozličnými náplněmi, grilované ryby a mořské plody, plněné lilky, čerstvá zelenina, ovoce a skvělé ovčí sýry, ze sladkostí pak tradiční baklava a halva. Pěstování vína tu má dlouholetou tradici, za ochutnání stojí i tuzemské pivo značek Tirana a Korca, a pokud si chcete dát něco ostřejšího, objednejte si raki nebo místní koňak. Albánská riviéra prostě nabízí kouzelnou dovolenou a neopakovatelné cestovatelské zážitky. 

Věhlasný nedobytný hrad Kruja, jež nechal vybudovat slavný albánský hrdina Skanderberg
Věhlasný nedobytný hrad Krujë, jež nechal vybudovat slavný albánský hrdina Skanderberg