Písčitá pláž s palmami v Marsa Alam

Svět zázraků, který na vás čeká v Egyptě. Víte co ho tvoří?

Egypt patří na sklonku zimy k nejžádanějším turistickým cílům. Ale ať se vydáte do vyhlášených letovisek na břehu Rudého moře a budete hlavně odpočívat, nebo si navíc uděláte výlety k nejslavnějším památkám starověku, země boha slunce a dávných faraonů vás nepochybně ohromí.

Hurghada žije ve dne i v noci a je tu živo

K nejznámějším a nejvyhledávanějších egyptským letoviskům patří Hurghada a Marsa Alam, která lákají na sytě modré moře, téměř nekonečné pláže a fantastickou floru a faunu pod vodní hladinou. Když se rozhodnete pro rozlehlou a rušnou Hurghadu, kde je živo ve dne v noci, můžete si vybrat z velmi pestré nabídky komfortních čtyř i pětihvězdičkových hotelů. Hotel Aladdin Beach Resort se nachází kousek od písčito-oblázkové pláže a nabízí nejrůznější programy, možnost zahrát si tenis, basketbal, volejbal, vodní pólo, zajít do posilovny, vyzkoušet si taneční lekce, nebo si zdarma užít aquapark v sousedním hotelu Ali Baba Palace. Pro děti je vyhrazena sekce v bazénu, mají tu své hřiště, miniklub, minidisco, animační programy a promítají se pro ně kreslené filmyHotel Coral Beach Resort se může pochlubit soukromou pláží dlouhou 1,2 km, také tady rádi uvítají rodiny s dětmi i sportovce, protože v moři asi 200 metrů od pláže se rozkládá korálový útes, který je ideální pro šnorchlování a pozorování podmořského života. A hotel Sea Star Beaurivage přímo u pláže s pozvolným vstupem do moře určitě ocení nároční hosté všech věkových kategorií. Po dnu stráveném na pláži se pak v podvečer určitě vydejte do centra staré Hurghady a toulejte se po tržišti, nakupujte zboží, které se vám zalíbí a pak poseďte v některé z čajoven a třeba i vyzkoušejte, jak chutná vodní dýmka. 

Mešita a jachetní přístav v Hurghadě, Egypt
Mešita a jachetní přístav v Hurghadě, Egypt

Nejlepší výlety z Hurghady jsou do Luxoru a do Káhiry

Výlet lodí na nedaleký ostrov Giftun se zastávkami u korálových útesů nabízí oblíbené šnorchlování, ale ošizeni nebudou ani hosté, kterým stačí pozorovat pestrobarevný svět pod hladinou v ponorce či na lodi s proskleným dnem. Rodiny s dětmi zase ocení návštěvu delfinária, kde lachtani, tuleni a delfíni předvádějí návštěvníkům svou show. Budete se divit, co všechno se dokázali naučit. Hurghada je kromě toho tím pravým místem pro výlet do Luxoru a do KáhiryLuxor ležící na východním břehu Nilu býval centrem staroegyptské říše. Je vzdálený 280 km od Hurgady a cesta trvá přibližně 4 hodiny.  Ohromí vás velkolepým chrámem, který kdysi spojovala tříkilometrová cesta zdobená sochami sfing s obrovským chrámovým komplexem v Karnaku s pověstným „kamenným lesem“ 130 sloupů vysokých 24 metrů. Na západním břehu řeky, kde se pohřbívali egyptští panovníci, stojí chrám tajemné královny Hapšetsut a nachází se tam i proslulé Údolí králů. Celá tato oblast se pyšní nejobdivuhodnějšími památkami starověké Egypta a konkuruje jí jen hlavní město Káhira se slavnou trojicí pyramid v Gíze a Sfingou s lidskou hlavou a lvím tělem, která dodnes nevydala své tajemství. Cesta do 490 km vzdáleného hlavního města trvá asi 6 hodin. „Největší část drahocenných historických předmětů nalezených při vykopávkách je vystavena v Egyptském muzeu, které byste určitě měli navštívit. Je v něm nashromážděno úžasné bohatství. Sochy, sarkofágy, zachráněné malby a fresky, nábytek, nejrůznější vzácné předměty, nádherné zlaté šperky a vrcholem prohlídky je posmrtná zlatá maska faraona Tutanchamona a úžasná pohřební výbava, která se našla v jeho hrobce v Údolí králů. Teprve tady si uvědomíte, jak bohatou a mocnou zemí Egypt byl,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Lucie Frnochová.  

Luxor z řeky Nilu, úchvatné svědectví o vrcholném období egyptské civilizace
Luxor z řeky Nilu, úchvatné svědectví o vrcholném období egyptské civilizace

Potápěčský ráj Marsa Alam s podmořským světem plným krás je klidnější

Výstavné moderní letovisko Marsa Alam, které návštěvníkům nabízí maximální pohodlí, klid a nerušené soukromí, leží dvě stě kilometrů jižněji. I tady si na své přijdou nejen milovníci slunění a koupání v průzračném moři, ale také ti, co se rádi potápějí. Marsa Alam je totiž jejich oblíbeným cílem a podmořských korálových lokalit je tu celá řada. Zátoka Abo Dabbab, kde se vyskytují želvy karety a další vzácní mořští živočichové, patří k těm nejkrásnějším. Hotel Coral Hills leží přímo u pláže s korálovými útesy, ale rozhodně se tu nenudí ani hosté, kteří potápění neholdují. Nechybí diskotéka, posezení v orientální kavárně, rozličné sportovní možnosti či animační programy. Hotel Marina Lodge, postavený v núbijském stylu v nedalekém luxusním přístavu Port Ghalib, je další ideální volbou pro vyznavače aktivní dovolené a milovníky potápění a také hotel Jaz Grand Resort v rozlehlé zahradě přímo u písčité pláže s korálovými útesy vám poskytne všechno, co od snové dovolené očekáváte.  

Korálové rybičky všech barev, toto vás čeká pod mořskou hladinou v Marsa Alam, Egypt
Korálové rybičky všech barev, toto vás čeká pod mořskou hladinou v Marsa Alam, Egypt

Z Marsa Alam se vydejte se na výlety na Asuánskou přehradu a do pouště

I z Marsa Alam  lze vyrazit do Luxoru, ač cesta trvá déle než z Hurgády. Mnozí proto vyrážejí na prohlídku jedinečného chrámu v Philae a dále na Asuánskou přehradu – do Abu Simbel, kam byla přenesena dvojice chrámů Ramsese II. a jeho manželky předtím, než jejich původní místo zaplavily vody Nilu. Cesta k přehradě 360 km vzdálené trvá přibližně 5 hodin. Na zpáteční cestě si ještě prohlédnete nejzachovalejší egyptský chrám v Edfu. Pokud byste ovšem chtěli poznat tradiční život beduínů a trochu adrenalinu, čeká vás projížďka na čtyřkolkách i na velbloudech a také něco dobrého na zub. „Mám sice řidičák už léta a jezdím docela obstojně, ale řídit čtyřkolku jsem se zpočátku prostě neodvážila,“ popisuje svůj zážitek z výletu do pouště paní Helena. „Přenechala jsem tedy řízení Ahmedovi, který ji měl na starost. Ten mi ale ukázal, že to není zas taková věda a přesvědčil mě, ať to zkusím sama. Jízdu jsem opravdu zvládla, a když jsem pak drandila na čtyřkolce mezi dunami, ozářenými zapadajícím sluncem, byla jsem tak nadšená, že to ani nedokážu popsat. Bylo to jedním slovem úžasné.“ Pokud se tedy rozhodnete strávit jaro v Egyptě a užít si dovolenou plnou slunce v době, kdy u nás vládne pošmourné počasí, určitě si tam pro sebe najdete to pravé. A pokud přitom využijete možnost různých slev, které CK FIRO-tour nabízí, radost vám už předem udělají i příjemné ceny zájezdů.

Výlety na čtyřkolách africkou Saharou jsou plné nevšedních zážitků i adrenalinu, Marsa Alam, Egypt
Výlety na čtyřkolách africkou Saharou jsou plné nevšedních zážitků i adrenalinu, Marsa Alam, Egypt