Jedna z úchvatných divokých pláží na Srí Lance

Srí Lanka: ostrov, který splní hned několik exotických přání

Přiznejte se, že jste alespoň jednou v životě zatoužili po exotice. Po cestě na vzdálené ostrovy, jejichž zářivé barvy a opojné vůně vám dovolí zapomenout na šeď všedních dní. Třeba právě teď nastal čas splnit si dávné přání.

Srí Lanka, pro Marca Pola nejkrásnější na světě

O Srí Lance, která se před půlstoletím jmenovala Cejlon, se říká, že ji stvořili bohové. Zasadili své dílo do modrých vln Indického oceánu, dali mu tvar velké perly a obdařili je bujnými deštnými pralesy, táhlými písčitými plážemi, romantickými zálivy, pestře kvetoucí tropickou vegetací i velebnými horami. Nadělili ostrovu zkrátka vše, po čem prahnou dnešní turisté, ale není těžké uvěřit, že už slavný benátský cestovatel Marco Polo jej považoval za nejkrásnější na světě.

Oslněni leskem obrovských soch zlatých Budhů , Srí Lanka
Oslněni leskem obrovských soch zlatých Budhů , Srí Lanka

Posvátná místa na Srí Lance vězte, která navštívit

Na Srí Lanku se sice dá jezdit po celý rok, ale ideální je období od ledna do dubna, kdy ustanou monzunové deště. Můžete se do sytosti koupat, slunit a odpočívat v letoviscích, jako jsou Kalutara a Wadduwa, ale ostrov nabízí také setkání se starobylými civilizacemi, po nichž tu zůstaly fascinující památky. Byla by škoda nevyrazit za nimi do vnitrozemí. Za posvátné centrum všech buddhistů je považována dávná metropole Kandy, jež se pyšní jednou z nejuctívanějších zdejších relikvií – je to Buddhův zub ukrytý v nádherném chrámu ve speciální skříňce, která je velmi bedlivě střežena a jejíž obsah nepovolaní nikdy neuvidí. K uctění svatého ostatku se rok co rok koná velkolepá celonárodní slavnost, při níž se tančí v rytmu bubnů. Další pozoruhodností je Buddhův strom ve starobylé Anurádhapuře, ležící severně od Kandy. Je prý starý dva tisíce let a stále se vznešeně tyčí k nebi, zatímco z královských měst Anurádhapura a Polonnaruwa zůstaly jen impozantní ruiny. 

Chrám Buddhova zubu se nachází v Kandy druhém největším město Srí Lanky.
Chrám Buddhova zubu se nachází v Kandy druhém největším město Srí Lanky.

Na Srí Lance vládne Buddha, všude

Na další jedinečné místo, což je Sígiria, zvaná též Lví skála, vedou příkré schody. Asi v polovině náročného výšlapu minete neuvěřitelně zachovalé fresky spoře oblečených svůdných krasavic v kryté přírodní galerii na skalní stěně. Možná to jsou bohyně, jak tvrdí legenda, i když upřímně řečeno vypadají hodně světsky a dalo by se spíš věřit jiné verzi – že jsou to nejkrásnější favoritky vládce, který si na samém vrcholu skály nechal vybudovat nedostupný palác s ohromujícím výhledem do kraje a v něm si užíval všech slastí života. Do třetice panuje názor, že tu kdysi stávala buddhistická svatyně, kde meditovali mniši, ale to by tady poodhalené krásky nejspíš neměly co dělat. Nebo že by tak svatí muži překonávali pokušení? Neméně tajemné jsou jeskynní chrámy v Dambullejež zdobí stovky vyobrazení Buddhů. Ostatně Buddhové ve všech velikostech jako důkaz nekonečné umělecké inspirace, ať už stojící, sedící či spící, vás budou na Srí Lance provázet na každém kroku. Myslet si o tom můžete své, nicméně je vždycky dobré ctít náboženské tradice navštívené země, přestože je sami nesdílíte.

Sigiriya je archeologické naleziště na Srí Lance. Jádro naleziště tvoří pozůstatky palácového komplexu, který vznikl v 5. století. Nachází se zde také velké množství nástěnných maleb a pozůstatky rozlehlých zahrad.
Sigiriya je archeologické naleziště na Srí Lance. Jádro naleziště tvoří pozůstatky palácového komplexu, který vznikl v 5. století.

Cejlonský čaj a jiné byliny ze Srí Lanky

Ke Srí Lance patří také nejdůležitější vývozní artikl a tím je čaj. Sytě zelené plantáže zde založili Angličané v době, ostrov byl kolonií britské koruny, a cejlonský čaj dodnes náleží k nejžádanějším na světě. Přispívá k tomu nejen podnebí ale i nadmořská výška, protože čím výše se čaj pěstuje, tím je lepší. Ty nejkvalitnější odrůdy rostou na zdejší vysočině ve výšce nad 1500 metrů, a kdo myslíte, že obstarává ruční sklizeň křehkých čajových výhonků? Uhodli jste – jsou to ženy, drobné tmavooké Tamilky, jejichž předci sem přišli za prací z Indie. Čaj se tu pije po anglicku s mlékem nebo se smetanou a dá se jím spláchnout i ostřejší jídlo. Bez ohnivého kari totiž nedají domorodí kuchaři ani ránu. Zahrada s kořením, kterou můžete též navštívit, vás ostatně ohromí množstvím rozličných rostlin, jež se používají ve zdejší exotické kuchyni i v tradičním léčitelství.

Sběrači na rozsáhlých čajových plantážích na Srí Lance
Sběračky na rozsáhlých čajových plantážích na Srí Lance

Srí Lanka je plná miláčků s chobotem

Výlet na čajové plantáže stojí za to i proto, že cestou určitě narazíte na slony. Tlustokožci spolu s drzými mlsnými opicemi patří ke zdejším miláčkům a libují si ve volném výběhu uprostřed tropického ráje. Pokud se stane, že slůně osiří nebo se zraní, postarají se o ně ve sloním sirotčinci Pinnewala. Můžete je tam sledovat nejen při krmení, ale i při dovádění v nedaleké řece, která se denně mění ve sloní koupelnu. Pokud cestou k vodě něco utrousí, v místní dílně sloní trus hned zpracují. Věděli jste, že je možné z něj vyrobit papír? Já tedy ne. Nebo se vydejte na River safari po řece Madhu, dojemná je i návštěva želví farmy, kde zachraňují želví vejce před pytláky a malinké karety pak pouštějí zpět do moře. Na Srí Lance se též nacházejí obdivuhodné národní parky jako Sinharádža, Jala či Udawalawe, jimž vládne panenský deštný prales. A pokud se dostanete na Hortonské pláně, po nichž se můžete potulovat sami bez průvodce, dojdete až na Konec světa, což je hluboká strmá průrva, věčně zakrytá mlhou a oblaky. Takže příjemnou cestu a „áyubówan“ neboli šťastný a dlouhý život. 

Sloni koupající se v řece. Národní park a  Sloní sirotčinec Pinnawala, na Srí Lance
Sloni koupající se v řece. Národní park a sloní sirotčinec Pinnawala, na Srí Lance