Smaragdové pobřeží (Costa Smeralda) je vyhlášené pro svou kouzelnou, neporušenou přírodu, tyrkysově zbarvené Tyrhénské moře a pláže v karibském stylu.

Pojďte snít a naplánovat si letní dovolenou s dětmi již teď

Březen je ten pravý měsíc pro plánování prázdnin u moře a většina z nás už měla loni jasno. Rodinná dovolená až se dvěma dětmi, které budou mít pobyt zdarma, je skvělá nabídka od cestovní kanceláře FIRO- tour, kterou můžete využít v průběhu celého března. A pokud se náhodou rozhodnete, že změníte destinaci, není nic jednoduššího. I 30 dní před odletem, lze změnu učinit. Navíc cestovní pojištění včetně storna je nyní zdarma.

Bulharsko, Turecko a tři moře

Nabídka je to opravdu mimořádná. Bulharsko, Turecko, oblíbené řecké ostrovy, Portugalsko, španělská pobřeží Costa de Almería a Costa de la Luz, Mallorca, Malta a také Sicílie a Sardinie. Černé moře v Bulharsku naši turisté důvěrně znají a vracejí se sem stále častěji. Není divu. Pláže jako ze zlata, příjemné koupání s pozvolným vstupem do vody ideální pro rodiny s dětmi, nové moderní hotely, zajímavá místa pro výlety a spousta atrakcí pro malé i velké návštěvníky jsou dostatečným lákadlem. Ať už se rozhodnete strávit dovolenou na severu nebo na jihu, všude se setkáte s pohostinnou přívětivostí. Na severním pobřeží patří k vyhledávaným letoviskům Zlaté písky, na jihu vede Slunečné pobřeží s černomořskými středisky Primorsko, Sozopol, Nesebar či Elenite. Turecko zase láká na prosluněnou dovolenou u Středozemního i Egejského moře. Tyrkysové pobřeží na Turecké riviéře oplývá malebnými zátokami, nádhernými plážemi i mnoha příjemnými letovisky. Antalya vás okouzlí orientální atmosférou a v Alanyi pochopíte, proč si ji zamilovala sama královna Kleopatra. Bodrum na pobřeží Egejského moře nabízí nejen pohodové koupání a slunění ale také cestu proti času, protože právě tady ležela dávná centra antické vzdělanosti.

Přímořské letovisko Sozopol v Bulharsku. Krásné pláže a noční život
Přímořské letovisko Sozopol v Bulharsku. Krásné pláže a noční život

Italské prázdniny na kouzelných ostrovech

Sicílie nabízí úplně všechno – průzračné moře s krásnými plážemi, úžasné dějiny, nejvyšší sopku Evropy a v neposlední řadě báječnou kuchyni. Je proto jedinečným lákadlem i pro ty nejnáročnější návštěvníky. Ať už se vydáte na průzkum majestátních starověkých památek, k nimž patří nejen Taormina s původním řeckým amfiteátrem, ale také Catanie, Agrigento či Syrakusy, budete obdivovat krásy Palerma, pokusíte se pokořit Etnu s bílou čepičkou na vrcholu, nad níž se vinou obláčky kouře, nebo si uděláte výlet na Liparské ostrovy, užijete si skvělé zážitky. I Sardinie je historickým muzeem pod širým nebem, ale nabízí též azurové moře a pláže s jemným bílým pískem, kvůli nimž se ostrovu přezdívá Karibik Středozemí. Ať už se vydáte na kteroukoliv světovou stranu, budete spokojeni, nicméně nejkrásnější je Smaragdové pobřeží, kde tráví dovolenou smetánka z celého světa. 

působivému řeckému divadlu a výhledu na záliv i na Etnu.
Taormina, nejhezčí město na Sicílii. Vděčí za to své jedinečné poloze, působivému řeckému divadlu a výhledu na záliv i na Etnu.

Pohádkově krásná Malta 

Leží ve Středozemním moři mezi Sicílií a Tuniskem a má výjimečné kouzlo, v němž se minulost snoubí s přítomností. Souostroví se třemi obydlenými ostrovy Malta, Gozo a Comino se stalo cílem mnoha dobyvatelských národů, největší rozkvět však Malta zažila za éry Řádu svatého Jana v 16. století. Maltézští rytíři, jak se jim začalo říkat, nechali postavit skvostné město Valetta, obklopené hradbami, které se stalo novou metropolí. Ale ještě mnohem dřív, tisíc let předtím než v Egyptě vznikaly pyramidy, zde sídlila dávná megalitická kultura, po níž tu zůstaly záhadné stavby. Pokud ovšem dáváte přednost přítomnosti, objevíte zde báječné pláže v letovisku Sliema nedaleko Valetty, na severovýchodě ve střediscích Mellieha Bay a Quawra nebo na severu, kde leží Cirkewwa a Marfa.

Sliema, živé letovisko na Maltě. Koupání, slunění, potápění, vodní sporty, dobré jídlo a zejména noční život od večera do rána
Sliema, živé letovisko na Maltě. Koupání, slunění, potápění, vodní sporty, dobré jídlo a zejména noční život od večera do rána

Kouzlo portugalského jihu v Algarve

Portugalsko, tato krásná země už dávno nestojí ve stínu španělského souseda a vyrostlo v centrum umění, kultury, gastronomie i turistického ruchu. Nepřeberné jsou i jeho přírodní krásy jak v severních regionech, tak na jihu v Algarve, kde najdete malebná přímořská letoviska s písčitými plážemi, jež jsou pro odpočinek jako stvořené. Jedna je hezčí než druhá, ostatně prestižní Modrou vlajkou EU jich byly oceněny přes tři stovky. Z Algarve si můžete zajet na Mys svatého Vincenta, což je nejjižnější výběžek portugalské pevniny, na své si tu přijdou surfaři, cyklisté i výletníci, kteří touží po safari do přírodních parků nebo chtějí s dětmi navštívit park Zoomarine v Guii. A kdybyste se nedokázali obejít bez dovolené na ostrově, okouzlí vás portugalská Madeira plná kvetoucích orchidejí.

Jedno z nejvyhledávanějších letovisek v portugalském Algarve, Albufeira
Jedno z nejvyhledávanějších letovisek v portugalském Algarve, Albufeira. Krásná písečná pláž a bohatý noční život

Slunce a pohoda na řeckých ostrovech 

Poznat je všechny řecké ostrovy během jedné dovolené se vám nepodaří, ale můžete si vybrat z těch, které jsou opravdu mimořádné. Kos na pobřeží Egejského moře se pyšní dávnou historií a je též známý coby rodiště slavného antického lékaře Hippokrata. Vedle památek však Kos nabízí jemně písčité i oblázkové pláže, které omývá průzračně čisté moře a příjemná letoviska jako Lambi, Marmari, Tigaki, Mastichari či Kefalos s proslulou Paradise Beach. Na Krétě se zrodila  evropská civilizace a starověké báje vás tu budou provázet na každém kroku. Prý se zde narodil sám hromovládce Zeus, který na svůj ostrov později unesl půvabnou Európu. Jejich nejstarší syn Mínós pak na Krétě založil nejmocnější z ostrovních říší starověku, o jejímž bohatství svědčí palácový komplex Knóssos. Jenže Kréta vás uchvátí i vyhlášenými letovisky, kobaltově modrým mořem, šarmantními městy v benátském stylu i zasněženými vrcholky Bílých hor. Největší předností ostrova Karpathos je, že se o jeho půvabech zatím moc neví, ačkoliv se zde nacházejí opravdu jedinečné pláže a poklidná letoviska. V malebné vesničce Olympos, kam si určitě zajeďte, na vás dýchnou dávné tradice a zvyky, které se tu stále dodržují. Korfu pokrývá bujná subtropická vegetace, a proto se mu přezdívá „smaragdový ostrov“ nebo „zahrada Středomoří“. Není divu, že právě tady našla útočiště nešťastná císařovna Sissi a nechala si tu postavit zámeček Achillion, kam se často vracela. Část šťastného dětství zde prožil také spisovatel Gerald Durrell, který je promítl do několika svých románů. Rhodos zase patří k nejslunečnějším místům v Evropě vůbec, nejspíš proto, že patřil bohu slunce Héliovi. Jsou zde antické vykopávky i středověké hrady a kláštery, stejnojmenné hlavní město, kde sídlil řád johanitů, než se přestěhoval na Maltu, má magickou atmosféru a navýsost spokojeni budou i ti, kdo na Rhodos zamíří kvůli lenošení a chytání bronzu. Pozornost si zaslouží také Zakynthos, který se pyšní přírodními krásami, malebnými zátokami, modrými jeskyněmi i vyhledávanými plážemi. Velkou atrakcí ostrova jsou též mořské želvy karety, jejichž potomstvo se líhne v zálivu Laganas.

Zátoka u městečka Lindos na řeckém ostrově Rhodos. Pro nadšence památek a koupání
Zátoka u městečka Lindos na řeckém ostrově Rhodos. Pro nadšence památek a koupání

Kypr, rozdělený ostrov bohyně lásky

Ostrov Kypr ve Středozemním moři, který je léta rozdělen na severní tureckou a jižní  řeckou část, byl známý už ve starověku. Nacházela se zde totiž měď, jíž se říkalo „aes cyprium“ neboli kyperský kov a v pohoří Throodos se dodnes zachovaly zbytky dávných těžebních šachet. V zátoce Petra tou Romiou se prý zrodila božská Afrodíté, která se zde těšila velké úctě a první svatyni jí tu postavili už v 15. století před naším letopočtem. Krásné pláže se nacházejí mezi Larnakou a mysem Greko, kde leží i vyhlášená letoviska Agia Napa a Protaras. Severní Kypr, který v posledních letech zažívá velký turistický boom a výstavbu nových hotelů i prázdninových rezortů, má také co nabídnout, zejména v letoviscích Kyrénie, Bafra a Famagusta.

Afroditina skála Petra Tou Romiou na Kypru. Oblíbená turistická atrakce
Afroditina skála Petra Tou Romiou na Kypru. Oblíbená turistická atrakce

Španělské pláže patří k nejkrásnějším

Chcete-li strávit dovolenou ve Španělsku, vyberte si třeba Costa de Almería nebo Costa de la Luz (costa ve španělštině znamená pobřeží), která rozhodně stojí za objevování. Costa de Almería se rozkládá v Andalusii na jihovýchodě Španělska na pobřeží Středozemního moře a k oblíbeným letoviskům patří rušné Roquetas de Mar i klidnější Aguadulce, Almerimar a Vera. Costa de la Luz už omývá Atlantik, protože leží na nejjižnějším cípu Španělska  a zdejší přírodní pláže s jemným pískem patří k nejkrásnějším v Evropě. Nejvýznamnějším městem oblasti je Huelva, ale okouzlí vás též menší malebná letoviska, jež bývala původně rybářskými vesnicemi. A součástí Španělska je též Mallorca, největší z Baleárských ostrovů, kam míří nejen milovníci koupání a slunění, protože krásných pláží tu je na dvě stovky, ale také ti, kdo rádi poznávají nové kraje nebo si prostě chtějí jenom užívat. 

Roquetas del Mar, pláž na pobřeží Costa Almería, Španělsko
Roquetas del Mar, pláž na pobřeží Costa Almería, Španělsko