Pláž Agios Georgios Pagon na ostrově Korfu

Ostrov Korfu a pár důvodů proč si jej zamilovat

Ne náhodou má Korfu přízvisko „smaragdový ostrov“.  Patří k nejzelenějším a také k nejmalebnějším z řeckých ostrovů, téměř celou zvlněnou krajinu pokrývá subtropická vegetace s cypřiši, olivovými a citrusovými háji, a když na jaře ostrov rozkvete, zahalí se do opojných vůní a barev.

Na Korfu se uvolníte jako císařovna Sissi

Nádherná příroda, působivé scenérie, neopakovatelná atmosféra a v neposlední řadě také prosluněné pláže a křišťálově čisté moře lákají na tento nejsevernější z Jónských ostrovů turisty z celé Evropy. Ostatně kouzlo Korfu objevili návštěvníci už mnohem dřív. Ostrov si zamilovala rakouská císařovna Sissi, která si zde nechala postavit půvabný zámeček Achillion, kam utíkala před životem svázaným pro ni nesnesitelnými pravidly u dvora. Má honosnou výzdobu, obklopují jej krásné zahrady, je zpřístupněn veřejnosti a dokonce si „zahrál“ v bondovce „Jen pro tvé oči“. Když toto místo navštívíte, pochopíte, proč se stal balzámem na duši nešťastné krasavice, hořce zklamané manželstvím s rakouským císařem a zdrcené synovou sebevraždou.  Britský spisovatel Gerald Durrell zase na Korfu strávil kus šťastného dětství a láskyplné vzpomínky rezonují v několika jeho knihách. A když zabrousíme ještě dál do historie, ostrov prý byl inspirací pro Shakespearovo drama Bouře a ještě před ním pro Homéra, který Korfu považoval za ostrov Fajáků, u něhož ztroskotala Odysseova loď při návratu z Tróje.

Terasa v letním zámečku rakouské císařovny Alžběty Bavorské, přezdívané Sissi
Terasa v letním zámečku rakouské císařovny Alžběty Bavorské, přezdívané Sissi

Korfu, jak si vybrat tu nejlepší pláž pro sebe

Podle počasí to sice ještě tak nevypadá, ale léto se přece jenom blíží, takže plánovat pohodovou dovolenou můžete už teď. Na Korfu si vyberete z celé řady vyhlášených letovisek, k nimž patří Gouvia, Barbati, Moraitika, Benitses, Dassia, Acharavi, Perama, Bouraki či Agios Ioannis Peristeron a Agios Georgiosa když rozhodnete do konce ledna, budete mít navíc výraznou slevu z ceny. „Na jihozápadě se nacházejí rozlehlé písečné pláže, menší překrásné písečné se rozkládají na jihu, jihovýchod nabízí větší i menší písčito-oblázkové pláže a sever je známý dlouhými plážemi s bílými oblázky.  Ale ať si vyberete, kteroukoliv část pobřeží, nebudete litovat, protože Korfu vás prostě chytne za srdce,“ říká tisková mluvčí CK FIRO-tour Eva Němečková. Letoviska leží kousek od průzračného moře, obklopují je kvetoucí zahrady a z některých to budete mít jen pár kilometrů do hlavního města. Říká se, že Kerkyra patří k nejkrásnějším v Řecku a určitě si tam zajeďte, protože historické centrum města s malebnými uličkami má podmanivé kouzlo. Projděte se po elegantním náměstí Esplanada s arkádovou kolonádou, kde stojí i Královský palác, který býval letním sídlem řecké panovnické rodiny, a zavítejte do kostela sv. Spiridona, jenž je patronem ostrova. Pokud máte rádi muzea,  navštivte kerkyrské Archeologické muzeum, k jehož nejslavnějším exponátům patří antický Štít s Gorgonou, který se našel v ruinách nedalekého Artemidina chrámu. 

Kouzelná zátoka na ostrově Korfu
Kouzelná zátoka na ostrově Korfu

Jídlo na Korfu je pro milovníky masa i zeleniny

A protože k příjemnostem ostrovního života patří i posezení v místní taverně, nenechte si ujít setkání s přátelskými ostrovany u šálku kávy či při sklence vína a nějaké té řecké dobrotě. A že jich není málo. Řekové milují masové špízy souvlaki, nadívané vinné listy dolmades, zapečenou musaku s mletým hovězím a lilkyjehněčí maso v jakékoliv úpravě – pečené, grilované i dušené, různé těstovinové koláče a samozřejmě tzatziki s okurkami a jogurtem či takzvaný vesnický salát z rajčat, okurek, paprik, oliv a sýru feta. Na stole nikdy nechybí chléb pita, jako aperitiv se obvykle podává anýzové ouzu  a místní specialitou je likér připravovaný z kumquatů.

Typický řecký salát z rajčat, okurek, paprik, oliv a sýru feta
Typický řecký salát z rajčat, okurek, paprik, oliv a sýru feta

Kam se vydat z Korfu na výlet

Kerkyra, jíž se někdy říká malé Benátky, ale není jediné místo, kam stojí za to se podívat. Pro návštěvníky, kteří holdují turistice a výhledům, jež berou dech, se nabízí výlet na nejvyšší horu ostrova Pantokrator (914 m.n.m.), a když se necháte zlákat na okružní jízdu okolo Korfu,dostanete se k dalším zajímavým místům, která stojí za to vidět. Ti, co milují lodě, si také vyberou. Z Kerkyry se dá zajet na ostrůvek Vidos, nebo si můžete užít hodinovou plavbu na lodi s proskleným dnem. Půvabné jsou také nedaleké ostrovy Paxos a Antipaxos známé modrými jeskyněmi skrytými mezi útesy. I na albánskou riviéru do městeček Saranda a Butrinti je to coby kamenem dohodil.  Když se pak vrátíte na zelení pokrytý ostrov Korfu, znovu si uvědomíte, jak je tu krásně. Vládne zde pohoda a klid, nikdo nikam nespěchá, vlahé moře se vlní v nejúžasnějších odstínech modré a tyrkysové a provoněný vzduch je balzámem pro plíce. Vzácné dny odpočinku, které tu strávíte, vám dodají energii k návratu do uspěchané civilizace, která tyhle dary už poztrácela. 

Modré jeskyně: záběry z lodního výletu z Korfu na Naxos
Modré jeskyně: záběry z lodního výletu z Korfu na Naxos