Letní dovolená na ostrově Kypr. Protaras, zátoka fíkovníku

Krásný cestovatelský dárek ženám od FIRO-tour

Každá žena ocení, když dostane dárek, zvlášť když má svátek. Pokud ráda cestujete, máme pro vás jedinečnou nabídku. Cestovní kancelář FIRO-tour totiž kromě aktuálních slev za včasný nákup zájezdu nabízí navíc tisíc korun jako dárek právě k Mezinárodnímu dni žen všem ženám, které si do 9. března zakoupí zájezd do některé z následujících destinací.

Objevte potápění a divy světa v Jordánsku

Jordánsko je pozoruhodná země a láká nejen k návštěvě tajemného skalního města Petra. Jsou tu i další vzácné památky, mohutné pouštní hrady, hluboké přírodní kaňony a v neposlední řadě letovisko Aqaba na břehu Rudého moře. Díky příjemnému podnebí v idylickém zálivu obklopeném horami se jordánská Aqaba stala vyhledávaným přímořským rekreačním střediskem. Pobřeží je dlouhé 26 kilometrů a nachází se na něm řada krásných míst s korálovými útesy, které lákají milovníky potápění. Nejdůležitější oblastí je South Beach, kde jich je celá dvacítka. Většina hotelů, jako třeba Hyatt Regency Aqaba Ayla, Intercontinental Aqaba Beach Resorts, Mövenpick Tala Bay či Grand Tala Bay, má soukromou písčitou pláž a z letoviska si můžete udělat výlet do Petry či do pouštní rezervace Wadi Rum.

Úchvatná písečná pláž v Aqabském zálivu
Úchvatná písečná pláž v Aqabském zálivu

Kytky na Madeiře a 200 kilometrů pláží na Algarve

Na samém jihu Portugalska leží provincie Algarve, kde najdete všechno, co patří ke snové dovolené. Okouzlí vás výstavná letoviska Albufeira, Quarteria, Lagos či Armação de Pêra se špičkovými hotely i pitoreskní bílé vesničky, háje plné olivovníků, eukalyptů a korkových dubů a samozřejmě také dlouhé malebné pláže, s nimiž se mazlí vlny Atlantiku. Algarve získalo své jméno z arabského Al Gharb neboli Západ, ale přezdívka Slunečná zahrada, jak se této výspě Evropy říká, je mnohem přiléhavější. Součástí Portugalska je také nádherná Madeira s ubytovacími možnostmi v hlavním městě Funchal, odkud můžete vyrážet za poznáním celého kvetoucího ostrova.

Pláž, která se nikdy neomrzí, Praia da Marinha poblíž městečka Carvoeiro, Portugalsko
Pláž, která se nikdy neomrzí, Praia da Marinha poblíž městečka Carvoeiro, Portugalsko

Romantický Kypr? Jih tradiční, sever v rozkvětu

Kouzlu Kypru, což je třetí největší ostrov ve Středozemí, je snadné podlehnout, vždyť je opředen tolika bájemiTa nejromantičtější je spjata se starořeckou bohyní lásky Afroditou, která se prý právě tady zrodila z mořské pěny. Pokud toužíte po dovolené hlavně na pláži, vydejte se do turistických středisek Agia Napa a Protaras. Tam se vám dostane všeho, co k odpočinkovým prázdninám patří. Také pamětihodností a míst, kudy kráčela historie, je tu požehnaně. Za návštěvu rozhodně stojí Dionýsova vila v Pafosu, která byla objevena teprve v roce 1962 a na neuvěřitelně zachovalých mozaikách se přímo před vašima očima odehrává antika v obrazech. Ostrov je rozdělen na dvě části, a když se rozhodnete pro Severní Kypr, můžete si vybrat mezi nově se rozvíjejícím letoviskem Bafra s krásnými písečnými plážemi, malebnou Kyrenií a významným přístavem Famagustou.

Hrad Kyrenia nad mořem, Severní Kypr
Hrad Kyrenia nad tyrkysovým mořem, Severní Kypr

Pohodová Mallorca nezklame v žádném ročním období

Největší z Baleárských ostrovů Mallorca, které jsou součástí Španělska, je pro odpočinek jako stvořený. Oblíbených letovisek je tu celá řada, takže si z nich určitě vyberete to pravé místo pro koupání a slunění. Hlavní město Palma de Mallorca vás ohromí nejkrásnější středověkou katedrálou La Seu i dalšími památkami. Můžete si vyjet lodí do Dračí jeskyně, navštívit malebnou horskou vesnici Valldemosa, nebo objevovat nedotčenou přírodu v pohoří Sierra de Tramuntana. Labužníci si užijí nepřebernou nabídku dobrot na zdejších trzích a ostrov je též známý svými diskotékami, bary a kluby, kde se lze bavit až do svítání. Na Mallorce zkrátka vládne pohoda a každé roční období tu má své kouzlo.   

Krásná pláž Formentor, Palma Mallorca, Španělsko
Krásná pláž Formentor, Palma Mallorca, Španělsko

Rhodos: poklidné mořské vlny a sídlo boha Slunce

Říká se mu Sluneční ostrov, protože počasí bez mráčku tu trvá tři sta dní v roce. Věčnou září jej obdařil sám bůh slunce Hélios, jehož bronzová socha zvaná Kolos rhodský kdysi patřila k sedmi divům světa. Na řeckém Rhodosu se nachází řada letovisekkde klidné mořské vlny omývají písčité i oblázkové pláže. Pokud toužíte strávit dovolenou v letovisku se spoustou taveren, restaurací, barů a obchůdků, vyberte si Faliraki s pověstnou dlouhou pláží. Oceníte ale i jiná místa. Kolymbia se pyšní neméně pěknými plážemi a klidným mořem. Vesničky Pefkas a Lardos, které na sebe navazují, jsou ideální pro odpočinkovou dovolenou na dvoukilometrové pláži. Půvabná je také vesnička Stegnak poklidným místům patří i Kiotari či Vlicha nedaleko Lindosu. I tady strávíte ideální relaxační dovolenou u průzračně čistého moře a zapomenete na všechny starosti.

Malá zátoka Agios Pavlos (Saint Paul) leží na východním pobřeží ostrova, nedaleko starobylé akropole Lindos, ostrov Rhodos, Řecko
Malá zátoka Agios Pavlos (Saint Paul), nedaleko akropole Lindos, Rhodos, Řecko

Bájná Kréta s památkami a úchvatnými plážemi

Také tento řecký ostrov patří k nejoblíbenějším a není divu. I on je protkán historií a dávnými bájemi a po velkolepé starověké civilizaci tu zbyl palácový komplex Knóssos u hlavního města Herakleion. Na Krétu se ovšem nejezdí jen za proslulými památkami, ale také za koupáním, sluněním a odpočinkem na plážích. Pokud se rozhodnete pro malebné středisko Bali, které nabízí nejen menší písčité pláže, ale také zajímavé možnosti šnorchlování, nebudete zklamáni. „Možností však je mnohem víc,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Lucie Frnochová. „Adelainos Kampos s dlouhou písečnou pláží a s perfektním zázemím je ideální pro relaxaci přes den a pro večery plné zábavy. Nádherná pláž v Plakiasu je oceněna modrou vlajkou EU, další pláž, která je dlouhá přes devět kilometrů, se nachází v letovisku GeorgioupolisVe známém moderním letovisku Chersonissos si vychutnáte pohodovou dovolenou v hotelovém areálu uprostřed zahrad, nedaleká Malia nabízí úžasné výhledy na moře a Stalida se širokými písčitými plážemi a půvabnou promenádou je ideální pro hosty všech věkových kategorií i pro rodiny s dětmi.“

Populární  letní resort ve vesničce Bali, poblíž Rethimno, Kréta, Řecko
Populární letní resort ve vesničce Bali, poblíž Rethimno, Kréta, Řecko

Zakynthos proslavily želvičky a jeskyně

Tento řecký ostrov v Jónském moři je jako malý pozemský ráj. Oplývá nádhernými zátokami, čisťounkým mořem, nedotčenými přírodními scenériemi, spoustou jeskyní a navrch se pyšní světovým unikátem. Právě tady v okolí zálivu Laganas se líhnou středomořské želvy karety. Jsou chráněné, takže na pláž se v době, kde se želvičky vydávají na svou životní pouť, nesmí. Když se však připojíte k výletu lodí, můžete je pozorovat z moře. Městečko Laganas je ovšem živé, rušné středisko, kde se žije dlouho do noci, takže je ideální pro ty, co se chtějí bavit. Romantické Tsilivi se pyšní vyhlášenou písečnou pláží oceněnou modrou vlajkou EUletoviska Kalamaki, Amoudi, Alykes či Vassilikos jsou klidnější. Lodí se dá doplout i ke slavné pláži Navajo, kde se nachází vrak pirátské lodi, a k Modrým jeskyním, jež jsou další vyhlášenou atrakcí Zakynthosu.

Želva je živočich, který se v moři kolem ostrova Zakynthos vyskytuje hojně
Želva je živočich, který se v moři kolem ostrova Zakynthos vyskytuje hojně

Do Tuniska za oázami a krásnými hotely za skvělou cenu   

Na severu Afriky najdete luxusní hotely u moře, oázy v poušti i historické skvosty. Ti, kteří si chtějí užívat hlavně koupání a slunění, míří do vyhlášených letovisek, jako jsou Hammamet, Sousse, Monastir či Mahdia. A samozřejmě také na kouzelný ostrov Djerba, kde prý při návratu z Troje přistál Odyssesus a poté, co pojedl omamný lotos, přestal toužit po návratu domů.  Obdivovatelé antiky jistě navštíví zachovalý amfiteátr v El Jemu i další starověké památky, výlet do pouště vás uchvátí nefalšovanou atmosférou země Berberů a vodomilové tu najdou ta pravá místa jak pro koupání, tak pro potápění. A gurmáni si také přijdou na své, protože zdejší kuchyně oplývá spoustou dobrot. Tunisko je prostě země mnoha překvapení a dovolenou si tu užijete se vším všudy.

Monastir v Tunisku je starobylé město a populární turistické město s pláží u Středozemního moře
Monastir v Tunisku je starobylé a populární turistické město s pláží u Středozemního moře

Za koupáním a službami oplývajícími resorty do Turecka

Kouzlo Orientu, příjemná letoviska u Středozemního a Egejského moře i dávná historie, to vše patří k lákavé nabídce dovolené v Turecku, jíž se jen těžko odolává. Ať už se rozhodnete poznat krásy Turecké riviéry s proslulým letoviskem Alanya (s vyhlášenou Kleopatřinou pláží), přístavem Antalya, romantickým Side a mnoha dalšími krásnými místy, nebo pro kouzelný poloostrov Bodrum, kde kdysi stával další ze starověkých divů světa – hrobka vládce  Mausola, zjistíte, že jedna dovolená na to nestačí a budete se sem chtít vrátit. 

Kleopatřina pláž s mořem a skalami v oblíbeném letovisku Alanya, Turecko
Kleopatřina pláž s mořem a skalami v oblíbeném letovisku Alanya, Turecko