Panoramatický výhled na Azurové pobřeží poblíž města Ville franche-sur-Mer, Francie

Kapitáne, kam s tou lodí? Třeba na 3 okružní plavby snů!

Dovolená u moře sice bývá vždycky lákavá, ale pokud byste se rozhodli strávit ji na moři, konkrétně na palubě luxusní výletní lodi, máme pro vás tři zaručené tipy. Plavbu po Středozemí, do Perského zálivu a po Dunaji.  Když si je u cestovní kanceláře FIRO-tour objednáte do 31. ledna, budete mít příjemnou slevu z ceny a to už určitě stojí za úvahu.

1. Plavba za poklady Arábie: poznejte Dubaj

Pokud se rozhodnete vydat se do Orientu, zajistěte si kajutu teď hned, loď totiž vyplouvá už v lednu. Hlavním městem Spojených arabských emirátů je Abu Dhabi, které si prohlédnete při okružní cestě z přístavu, nicméně největším turistickým lákadlem zůstává Dubaj. Je skutečným turistickým rájem a ohromí vás jedinečnou směsicí futuristické architektury a tradiční arabské kultury. Sedmihvězdičkový hotel Burj Al Arab neboli Arabská věž ve tvaru plachetnice patří k nejslavnějším stavbám na světě a výhled z nejvyššího mrakodrapu světa Burj Khalifa vám vyrazí dech. Nejznámější pláží je Jumeirah Beach a v hotelovém komplexu Atlantis na samé špičce Palmy, což je místo, které vzniklo zavezením mělčiny pískem, se nachází vodní park Aquaventura se spoustou vodních radovánek a nejdelší skluzavkou na světě. Neméně lákavou atrakcí Dubaje jsou i nepřeberné možnosti nakupování. Je tu největší duty free obchod na světě, v nákupním centru Dubai Mall se nachází více než 1200 obchodů a dalším obrovským střediskem nákupů je Mall of EmiratesNa Zlatém súku se prodává zlato, drahé kameny i krásné šperky a milovníci vaření určitě zamíří na velkýtrh s kořením.

Dubaj za soumraku, Spojené arabské emiráty
Dubaj za soumraku, Spojené arabské emiráty

Plavba za poklady Arábie: pohádkový Omán je plný vůní

Po návratu na loď pak vyplujete k dalším zajímavým cílůmNavštívíte přístavy Khor Fakkan a Khasab s možností fakultativních výletů a hlavně starobylý Muscat v Ománu, zemi jako vystřižené z pohádek Tisíce a jedné noci. Kouzlo Orientu tu na vás dýchne na každém kroku a všude vás budeprovázet vůně vzácného kadidla, které se odtud už po staletí vyváží do celého světa. Na skalách nad přístavem se tyčí dvě pevnosti připomínající období portugalské nadvlády a při procházce městem nemůžete minout Velkou mešitu. Je jedinečným architektonickým skvostem a nalézá se v ní největší perský koberec na světě. Na vyhlášeném trhu Mutrah súk pak objevíte skutečné poklady a určitě i tam podlehnete nabídce nepřeberného zboží. Plavba na lodi za poklady Arábie je prostě romantický zážitek, na který se nezapomíná.

Velká mešita Sultána Qaboos. Sultanát Omán
Velká mešita Sultána Qaboos. Sultanát Omán

2. To nejlepší z plavby po Dunaji: první zastavení v císařské Vídni

Metropole má spoustu lákadel, ale na prvním místě zůstává nostalgická procházka po stopách císařské Vídně, při níž nemůžete minout hrad Hofburg, barokní zámky Schönbrunn, Belvedere, ani dóm sv. Štěpána, jehož střecha září tisíci glazovanými taškami. Pokud byste chtěli raději nakupovat, zamiřte rovnou na proslulou Mariahilferstrasse s množstvím nejrůznějších obchodů, při procházce Starým Městem objevíte luxusní značkové prodejny a trendové obchody či galerie se nacházejí na Ringstrasse. Musíte také posedět v některé z proslulých kaváren či cukráren(patří k nim třeba Demel, Central, Landtmann či Hawelka) a chcete-li uvidět město z výšky, zavítejte do Prátru a projeďte se na obřím kole Riesenrad. V dubnu, kdy se plavby po Dunaji konají, je ve Vídni opravdu příjemně.

Riesenrad - Vídeňské obří kolo se nachází v zábavném parku Prateru ve Vídni a to hned v samém centru hlavního města. Je jedním ze symbolu nejen Vídně, ale i celého Rakouska
Riesenrad – Vídeňské obří kolo se nachází v zábavném parku Prateru ve Vídni a to hned v samém centru hlavního města. Je jedním ze symbolů nejen Vídně, ale i celého Rakouska

To nejlepší z plavby po Dunaji: zastavte se v Paříži východu, Budapešti

Dvě části maďarské metropole – Budu a Pešť – propojuje několik mostů, z nichž nejslavnější je Řetězový most dlouhý 180 metrů. Na levém břehu Dunaje nemůžete přehlédnout mohutnou novogotickou stavbu parlamentu, stojí zde i bazilika sv. Štěpána a židovská synagoga, která patří k největším na světě. Na pravé budínské straně na kopci se tyčí královský hrad, můžete též navštívit chrám sv. Mikuláše a Rybářskou baštu s terasou, odkud je nádherný výhled. Historické jádro Budapešti protkané úzkými uličkami zve k posezení v hospůdkách, barech či kavárnách a za ochutnání stojí i tradiční kuchyně. Navíc je to město plné termálních lázní, z nichž nejznámější jsou secesní lázně Gellért. A tím pravým místem pro nákupy je Váci utca plná obchodů, obchůdků a butiků.

Rybářská bašta je neogotická a místy neorománská stavba v Budapešti. Bašta se nachází v Budíně, na pravém břehu Dunaje na Hradním vrchu Várhegy
Rybářská bašta je neogotická a místy neorománská stavba v Budapešti. Bašta se nachází v Budíně, na pravém břehu Dunaje na Hradním vrchu Várhegy

To nejlepší z plavby po Dunaji: jedna z nejmenších metropolí Evropy, Bratislava

Přesto má hlavní město Slovenska turistům co nabídnout. Vydejte se od Michalské brány ze 14. století, která je symbolickým vstupem do Starého Města, ke katedrále sv. Martina, nejstaršímu a největšímu kostelu v Bratislavě. Za vidění stojí také dva výstavné paláce – Primaciální a Grassalkovichův. Pak už zamiřte na hrad, který je největší bratislavskou atrakcí. Byl vybudován v 9. století a je od něho pěkný výhled na historické jádro i na řeku. Dominantou města je ostatně také nový most přes Dunaj, který patří mezi největší mosty světa a na Slovensku byl vyhlášen stavbou století.

Pohled na Bratislavský hrad, Slovensko
Pohled na Bratislavský hrad, Slovensko

3. Plavba za středozemním vánkem: zvednout kotvy, vyplouváme z Barcelony

Stačí říct Barcelona, Nice, Marseille, Neapol či Řím a každému, kdo má rád Španělsko, Francii a Itálii se zatetelí srdce. Když k tomu přidáte skutečnost, že tuto plavbu zvanou Středozemní vánek s prodloužením v Barceloně absolvujete na krásné výletní lodi s veškerým komfortem (uskuteční se v květnu a v září) a po zakotvení v přístavu se můžete rovnou vydat na prohlídku města nebo si vyjet na fakultativní výlet po okolních pamětihodnostech, není co řešit. Z Barcelony vyplujete a zase se tam vrátíte, takže bude dost času na prohlídku fascinujícího chrámu Sagrada Familia slavného katalánského architekta Antonia Gaudího i parku Güell, kde se nacházejí jeho další originální stavby. Z náměstí Plaza de Cataluña směrem k moři vede promenáda La Rambla, na níž je rušno ve dne v noci, a zavede vás nejen před známou tržnici La Boqueria, ale i do Gotické čtvrti.  Fotbaloví fanoušci si zase určitě nenechají ujít návštěvu domovského stadionu fotbalového klubu FC Barcelona. 

Park Güell je rozlehlý park s architektonickými prvky, které navrhl katalánský architekt Antoni Gaudí původně jako zahradní město, Barcelona, Španělsko
Park Güell je rozlehlý park s architektonickými prvky, které navrhl katalánský architekt Antoni Gaudí původně jako zahradní město, Barcelona, Španělsko

Plavba za středozemním vánkem: Neapol i Řím máte nadosah

Rušná Neapol, která je srdcem italské Kampánie, odedávna přitahovala poutníky i umělce a také pohromy, protože život ve stínu sopky nebyl snadný. Má neopakovatelné kouzlo, ať se v ní vydáte kamkolivMohutný Castel Nuovo nedaleko přístavu nezapře, že býval obrannou pevností. Kdysi rybářská čtvrť Santa Lucia ze známé písničky je dnes vroubena elegantními hotely a restauracemi a ze skalnatého výběžku s dalším středověkým hradem Castel dell´Ovo  je kouzelný pohled na celou zátoku i Vesuv. V historickém centru objevíte řadu výstavných kostelů, na nákupy se vydejte do arkád Galerie Umberta I. a když dostanete hlad, určitě ochutnejte originální neapolskou pizzu Margheritu. Pak už vyplujete do přístavu Civitavecchia, odkud vyrazíte na prohlídku Říma. Koloseum, Pantheon, Španělské schody, slavná Fontána di Trevi a další památky v historickém centru Svatého města vám vyrazí dech, takže možná nebudete mít na odplutí ani pomyšlení. Jenže další den už na vás čeká pohádkové ToskánskoKotví se v přístavu Livorno a za výlet rozhodně stojí Pisa se světoznámou šikmou věží a kolébka renesance Florencie.    

Pohled na Neapol a Neapolský záliv s Hradem zlatého vejce a sopkou Vesuv v pozadí, Itálie
Pohled na Neapol a Neapolský záliv s Hradem zlatého vejce a sopkou Vesuv v pozadí, Itálie

Plavba za středozemním vánkem: Azurové pobřeží a Provence hýří barvami

Plavbu Středozemím završují francouzské přístavy Nice a Marseille s typicky jižanskou atmosférouNice na Azurovém pobřeží je vyhlášené letovisko s fascinujícím koloritem, který spoluvytvářejí kostely, paláce, slavná promenáda des Anglais, parky, zahrady, řada muzeí i trh na Cours Saleya, který je plný květin a místních dobrot. Když si vyšlápnete na některou z vyhlídkových teras, uvidíte celou tu azurovou nádheru kolem. Budete-li mít chuť, můžete vyrazit na výlet do Monte Carla a prohlédnout si nejen knížecí palác a staré město, ale i vyhlášená kasina. Nejstarším městem Francie pak je Marseille a může být na svou historii opravdu pyšná. Už staří Řekové a Římané znali Vieux Port (Starý přístav), výrazné stopy tu zanechaly středověk, baroko i novověká architektura. Projděte se od přístavu přes čtvrť Panier a rozhodně navštivte baziliku Notre Dame de la Garde, tyčící se nad městem. Byla postavena v byzantském stylu a je odtud fantastický rozhled. Ale i procházka po super moderní Dock Village stojí za to. Kdysi nebezpečný přístav se během uplynulých let změnil v nádherné kvetoucí město, které patří k velkým turistickým lákadlům slunečné Provence.

Bazilika Panny Marie Strážné (Notre-Dame de la Garde) je dominantou Marseille, viditelnou již zdaleka.
Bazilika Panny Marie Strážné (Notre-Dame de la Garde) je dominantou Marseille, viditelnou již zdaleka.