7 evropských pláží, které Vás nadchnou svojí krásou

Nejen na druhém konci světa, ale i přímo v Evropě najdete pláže, které svou krásou dokáží konkurovat klidně i Karibiku. My jsme pro vás vybrali 7 z nich, které vás mile překvapí svou čistotou a nejednou i neobvyklostí. Vyberte se tedy s námi poznávat jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě. V tomto článku navštívíme pláže Itálie, Španělska, Řecka, Chorvatska, Portugalska a dokonce i Anglie a Islandu. Věříme, že v nich objevíte dostatek inspirace pro vaše letošní dovolenkové zážitky.

1. Cala Goloritzé, Sardinie – Itálie

Pláž Cala Goloritzé se nachází na severovýchodním pobřeží Sardinie ve městě Baunei a patří k vůbec nejkrásnějším plážím celého ostrova. Přestože je dost maličká, kvůli těžší dostupnosti nebývá přeplněna turisty (jako například další úžasná pláž Sardinie Costa Smeralda).

Cala Goloritzé vás nadchne hned několikrát – vysokými skalními vápencovými útvary v okolí, bělavou směsí písku a kamene, impozantním kamenným obloukem a, což je nejdůležitější, průzračnou tyrkysově zbarvenou vodou.

Cala Goloritzé byla dokonce v roce 1955 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO a je považována za jednu z nejlepších lokalit na šnorchlování na celé Sardinii.

Aby se zachovala čistota moře, motorové čluny zde mají vstup zakázán. Pozor, přístup na pláž není nejjednodušší, a to ať už si zvolíte cestu po moři, nebo si dáte pěší túru. Zážitek však určitě stojí za to.

Cala Goloritzé, Sardinie - Itálie
Cala Goloritzé, Sardinie – Itálie

2. Cala Macarella, Menorca – Španělsko

Snad nejkrásnější pláží celých Baleárských ostrovů je Cala Macarella s nedalekou zátokou Cala Macarelleta, nacházejících se na ostrově Menorca. Nádherné moře, zeleň okolních piniových lesíků, jemný bílý písek a azurové moře ve vás vyvolají pocit, jako byste se ocitli uprostřed panenské přírody.

Pravdou však je, že Cala Maracella se nachází jen nedaleko letoviska Cala Galdana a v sezóně sem chodí hodně turistů. I proto se vyplatí zajet přibližně 20 minut chůze na vzdálenou menší pláž Cala Macarelleta, která je obklopena velkými skalami a poskytuje mnohem více soukromí.

Cala Macarella, Menorca - Španělsko
Cala Macarella, Menorca – Španělsko

3. Navagio, Zakynthos – Řecko

#nofilterneeded. Tento populární Instagram hashtag právem náleží pláži Navagio na řeckém ostrově Zakynthos, která je jednou z nejfotogeničtějších pláží v Evropě. Tedy, pokud ne rovnou i na celém světě.

Tento čarokrásný záliv je v podstatě jedinou velkou atrakcí na ostrově Zakynthos, a proto je třeba počítat s tím, že se na něm s největší pravděpodobností neoctnete sami. Není divu. Téměř sněhobílý písek, neuvěřitelně krásné moře a pláž obepínající vápencové útesy, které sahají místy do výšky téměř 300 metrů, jsou lákadlem pro turisty z celého světa.

Idylickou scenérii dotváří rezavý vrak ztroskotané lodi, který leží přímo na pláži a stal se jakousi turistickou atrakcí. Ostatně právě podle této lodi dostala pláž i své pojmenování Navagio, což v překladu znamená vrak.

Na ostrov se přitom dá dostat jedině lodí. Drobný tip – pokud si chcete pláž vychutnat co nejvíce, vyhněte se organizovaným výletům místními cestovkami a raději si zvolte menší výletní lodě, které na ostrov plují z přístavu Porto VROM.

Navagio, Zakynthos - Řecko
Navagio, Zakynthos – Řecko

4. Black Sand Beach – Island

Z bělavých a azurově modrých barev evropských pláží se na chvíli přesuneme k drsnějšímu prostředí ostrova Island. Možná by to mnozí z vás nečekali, ale i na tomto ostrově najdete krásnou písečnou pláž, která se stává nádherným kontrastem ve fotoalbech cestovatele.

Pláž, která se nachází v nejjižnější vesničce ostrova s ​​názvem Vík, je totiž plná jemného tmavočierneho písku. Nejde přitom o žádný neobvyklý přírodní úkaz. Island je země s velkou sopečnou činností, a proto jsou černé sopečné pláže běžnou součástí ostrova.

Při koupání si však třeba dávat velký pozor. V obrovských vlnách se zde už utopil nejeden odvážný surfař.

Navagio, Zakynthos - Řecko
Navagio, Zakynthos – Řecko

5. Zlatni Rat, Brač – Chorvatsko

Pláž Zlatni Rat, ležící nedaleko letoviska Bol na ostrově Brač, se považuje za nejkrásnější pláž v celém Chorvatsku. Pokud jste ji tedy dosud vedle vašich dovolených v Chorvatsku nenavštívili, rozhodně byste to měli napravit. Neprohloupíte.

Tato pláž je dlouhá více než 630 metrů a typická je svým trojúhelníkovým tvarem (nebo i tvarem labutího krku). Zajímavostí pláže je to, že nemá zcela statický tvar. Ten se totiž pravidelně mění pod vlivem větru a mořských proudů, v důsledku čehož se „špic“ pláže jednou naklání na jednu, jindy zas na druhou stravu.

Tak jako mnohé chorvatské pláže, i tato je tvořena drobnými oblázky. Koupání na tomto místě je však zážitkem na celý život. Jediné, co vás může zaskočit, je větrné počasí.

Zlatni Rat, Brač - Chorvatsko
Zlatni Rat, Brač – Chorvatsko

6. Praia da Marinha, Algarve – Portugalsko

Nádhernou a mimořádně fotogenickou pláž ukrývají také útesy nejjižnějšího regionu Portugalska Algarve. Přibližně 8 kilometrů jihovýchodně od Lagoa leží pláž Praia da Marinha, jejíž tyrkysové moře krásně kontrastuje s výrazně zbarvenými oranžovohnědá skalami z vápence, které tuto pláž jakoby celou objímali.

Pláž Praia da Marinha je tedy nejen rájem na koupání a šnorchlování, ale i na lezení. Dokonce se považuje za nejkrásnější pláž v celém Portugalsku.

Praia da Marinha, Algarve - Portugalsko
Praia da Marinha, Algarve – Portugalsko

7. Durdle Door, Dorset – Anglie

Ze zemí, které jsou typickými letními destinacemi turistů, se nyní opět přemístíme do trochu chladnější destinace, a sice do Anglie.

Na jeho jižním pobřeží v Dorsetu se totiž nachází pozoruhodný přírodou vytvořen vápencový oblouk Durdle Door, kolem kterého se rozprostírá široká kamenitá pláž. Ta je součástí pobřeží Dorsetu, zapsaného v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Toto pobřeží má délku přibližně 100 km a nazývá se Jurassic coast. Proč Jurassic? Na stěnách útesů totiž naleznete dávné otisky různých mořských a suchozemských živočichů.

Durdle Door, Dorset - Anglie
Durdle Door, Dorset – Anglie

A které evropské pláže byste do našeho seznamu přidali vy? 😉