5 úžasných míst, na kterých můžete na vlastní oči vidět polární záři

Zažít polární záři živě, nejen z fotografií na internetu, je snem mnoha cestovatelů. Věděli jste, že právě rok 2020 je zcela ideální na to, abyste si svůj „polární“ sen začali plnit? Frekvence výskytu polárních září se totiž bude následující roky snižovat.

V tomto článku jsme proto pro vás sepsali několik úžasných míst, kde můžete polární záři spatřit na vlastní oči ještě tento rok. Několik z nich jsou mnohem blíže, jako byste si mohli myslet.
Ještě předtím, než přejdeme ke konkrétním místům s výskytem polárních žár, podívejme se na to, proč byste je měli navštívit ještě tento rok.

Do roku 2025 bude výskyt polárních září mnohem nižší

Očekává se, že v příštích letech se výskyt polárních září výrazně sníží. Netřeba se však bát. Polární záře nemizí.
Jejich výskyt však ovlivňuje takzvaný solární cyklus. Vstupem do roku 2017 jsme se ocitli ve fázi cyklu, v níž se intenzita polárních žár snižuje, přičemž tento stav potrvá až do roku 2025. Samozřejmě, polární záře budete moci zhlédnout například i v roce 2020, ale jejich intenzita bude mnohem nižší.

Do roku 2025 bude výskyt polárních září mnohem nižší

A v jaké části roku však za polární žárem vycestovat? Přestože mnoho lidí si myslí, že největší intenzita polárních žár je v zimě, opak je pravdou. Ideální období na jejich pozorování je během jarní a podzimní rovnodennosti. Silné letní slunce v době od dubna do srpna dělá polární záře téměř neviditelnými.
Pokud tedy nechcete čekat několik dalších let, s plněním si vašich cestovatelských snů zbytečně neotálejte a vyberte se s námi poznávat nejzajímavější místa světa, kde můžete vidět to nejkrásnější nebeské divadlo.

1. Island: Národní park Þingvellir či vrak letadla

Pokud toužíte vypnout z rušného městského života a ocitnout se na chvíli v jiném světě, Island je skvělou volbou. A to nejen díky jeho vodopádem, gejzírem a nádherným přírodním scenériím, ale i proto, že právě na tomto místě můžete vidět polární záři. Kam se za ní vydat?
Navštivte místa vzdálené od světel měst, například národní park Þingvellir na jihozápadě Islandu, který je zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO.
Pohled na polární záři nabízí i okolí města Reykjavík nebo vrak letadla uprostřed rozsáhlé islandské pláže s černým pískem zvané Sólheimasandur. Abyste nezabloudili, nezapomeňte na GPS navigaci, vrak je totiž dobře ukrytý za kopci písku.
V očekávání spatřit polární záři se vyplatí navštívit i malé městečko Borgarnes nebo méně vyhledávanou lokalitu regionu Westfjords.

Trosky amerického vojenského nákladního letadla Douglas DC-3 s polární září v pozadí.

Netřeba však opomenout, že pro Island je charakteristické zataženo počasí. I proto si předem ověřte, zda bude v době vaší návštěvy jasná obloha. Pokud by vám však i počasí nevyšlo, nevadí. V této zemi se toho dá totiž hodně zažít i bez polární záře.

2. Grónsko: Polární záře kdekoliv

Jednou z dalších top destinací na sledování polární záře je Grónsko, největší ostrov na světě, ležící severovýchodně od Kanady.
Na rozdíl od Islandu máte v Grónsku mnohem větší šanci, že polární záři opravdu uvidíte. Jasná obloha je zde totiž až 300 dní v roce.

Klidné Grónsko nabízí mnoho možností, odkud pozorovat polární záři. Jasná obloha je tu až 300 dní v roce. Zdroj: greenland.com

Navíc, ostrov má jen něco přes 56 tisíc obyvatel, což znamená, že prakticky kdekoliv se zde můžete zastavit, zvednout zrak k obloze a vychutnávat si magické okamžiky pod barvami rozzářenou noční oblohou. Usadit se můžete například v městečkách Kulusuk nebo Ammasalik. Barvy polární záře jsou tu nejintenzivnější od konce srpna do konce října.

3. Švédsko: Národní park Abisko

Jasná obloha na pozorování polární záře na vás čeká také ve Švédsku, konkrétně v národním parku Abisko, který patří mezi nejstarší národní parky v Evropě. Tento park je zároveň považován i za nejlepší místo na pozorování polární záře vůbec. Proč je to tak?
Park se nachází v severní části Švédska a jeho nejvyšší bod dosahuje výšky až 1 174 metrů na mořem. Hory a příznivý přetrvávající vítr zajišťují, že právě tato oblast má statisticky nejvíce nocí s jasnou oblohou v Evropě.

Stanice Aurora Sky Station v národním parku Abisko ve Švédsku se považuje za najideálnejší místo na sledovaní polární záře vůbec. Zdroj: discover-the-world.co.uk

Úžasný pohled na noční oblohu se naskytne, když vyjedete lanovkou na Autora Sky Station, která se nachází ve výšce zhruba 900 metrů nad mořem. Ze stanice si můžete vychutnat národní park v úplné tmě, klidu a s jasně zelená světlem nad hlavou. Nezapomeňte si však zarezervovat lístky, jejich počet je každou noc omezen.

4. Norsko: Přístavní město Tromsø

Město Tromsø, sídlící v severní části Norska, láká na pozorování polární záře od září do dubna tisíce turistů. Co je důvodem takové popularity?
Kromě polární záře na noční obloze je to dozajista i planetárium, pivovar, množství restaurací, Airbnb aut a možností na výlety, které lákají lidi toužících vidět polární záři právě sem.

V „love“ za barevnou noční oblohou přitom nemusíte zůstat sami. Ve městě se za tímto účelem pravidelně organizují autobusové zájezdy, do kterých se můžete připojit.
Ani na tomto místě se navíc nemusíte obávat ošklivého počasí. Tromsø se totiž nachází v blízkosti různých meteorilogických zón. To znamená, že pokud bude na jednom místě zataženo, je velmi pravděpodobné, že jen kousek odtud na vás bude čekat jasná obloha.

Norské město Tromsø je lehce dostupné letadlem. I proto je častým cílem lovců fotografii s polární září.

5. Finsko: Iglú vesnička Kakslauttanen

Pokud se rozhodnete vycestovat za polární žárem do Finska, vyberte se tam v období od dubna do listopadu a na oblohu se dívejte mezi sedmou hodinou večer a druhou hodinou nad ránem.
V zemi dokonce vznikla turistická atrakce založená na sledování polární záře – finský hotel Kakslauttanen. Nebo, přesněji řečeno, iglú vesnička Kakslauttanen.
Jde o mimořádně romantické místo, ze kterého můžete pozorovat barvami rozzářenou oblohu přímo z vašeho privátního proskleného iglú. Samozřejmě, za takový zážitek si budete muset pořádně připlatit.
Iglú vesnička se nachází v regionu Saariselkä Fell ve finském Laponsku a zahrnuje až 40 prosklených domků, které ubytovaným zajišťují úplné soukromí. Komplex je navíc vybaven největší kouřovou saunou na světě.
Termální skleněné iglú mají ložnici s prosklenou střechou a luxusními postelemi, koupelnu nebo přístup do společné sprchy. Pro „závisláky“ na internetu zde nechybí ani Wi-Fi připojení.

Pokud chcete zažít panoramatický pohled na polární záři z pohodlí pokoje proskleného iglu, zavítejte do hotelu Kakslauttanen. Zdroj: www.kakslauttanen.fi
Pokoje iglu vesničky ve Fínsku nabízejí dokonalou romantiku a pohodlí. Zdroj: www.abercrombiekent.co.uk

Samozejme, míst, ze kterých můžete pozorovat polární záři, je mnohem více. Aljaška, Kanada či Rusko, i tyto země nabízejí možnosti splnit si sen o polární záři. Sbalte si proto stativ a fotoaparát a nečekejte. Vždyť sny si přece třeba plnit.