Večerní pohled na Bodrum, Turecko

5 podnětných nápadů pro dovolenou v tureckém Saint-Tropez, Bodrumu

Turecko se v posledních letech stalo vyhledávaným turistickým cílem. Není divu, protože je to nádherná země. Velkým lákadlem zůstává Turecká riviéra, ale když zamíříte na poloostrov Bodrum, zjistíte, že zdejší pláže jsou snad ještě krásnější a koupání v průzračném Egejském moři nemá chybu.

Bodrum přichází se skvělou nabídkou slev v hotelích v Didimu a Güvercinliku

Navíc tu v sezoně nebývá hlava na hlavě, půvabná letoviska jsou menší, ale nabízejí pobyt s veškerým komfortem, pobřeží je romanticky členěné a zálivy oslňují barvou akvamarínu. Ať už si vyberete Güvercinlik, Turgutreis, Torbu či nově se rozvíjející turistickou oblast Didim, určitě budete spokojeni. A když se rozhodnete pro pobyt na 10-11 nocí v hotelích Adrina Beach Resort a Aquasis de Luxe Resort and Spa v Didimu či v hotelu Crystal Green Bay Resort and Spa v Güvercinliku, a pobyt si zarezervujete do 12. února, budete mít  nejen výraznou slevu na ceně až do 25%, ale navíc s vámi první a druhé dítě pojede jen za cenu letenky. Všechny tři perfektně vybavené hotely leží přímo u pláže, mají několik bazénů, SPA centrum, můžete si tam zahrát tenis, volejbal, minigolf a další sporty, zajít do fitka nebo si zacvičit aerobic, takže nejen rodiny s dětmi, ale i nároční klienti si tu užijí úžasnou dovolenou.  

Pohled na pláž a Egejské moře v Bodrumu. Jachetní přístav na pozadí.
Pohled na pláž a Egejské moře v Bodrumu. Jachetní přístav na pozadí.

V Bodrumu stál jeden ze sedmi divů světa a poblíž bájná Trója

A je tu ještě jedno plus. Ty, jež zajímá dávná historie, Bodrum určitě také nadchne. Tato část dnešního Turecka se totiž kdysi nazývala Malá Asie a zachovala se zde řada antických památek. Stačí zmínit město Troja, kde se odehrála desetiletá válka o krásnou Helenu, či centra antické vzdělanosti Efesos, Pergamon a Milet, aby bylo zjevné, že s působivým odkazem starověkých civilizací se tu setkáte na mnoha místech. Město Bodrum, což je centrum stejnojmenného poloostrova, je někdejší dórský Halikarnas, kde stával jeden ze sedmi divů starověkého světa – proslulé Mauzoleum. Nechal si je pro sebe postavit vládce Mausolos II. jako monumentální hrobku, stavba byla vysoká přes 40 metrů, kolonáda měla 36 sloupů a vrchol zdobilo monumentální sousoší, které se jako zázrakem dochovalo a po objevení archeology bylo převezeno do muzea v Londýně. Mauzoleum totiž ve 13. století zničilo zemětřesení, takže z něj zbyly jen základy. I ty však stojí za vidění, protože si uděláte dokonalou představu o tom, jak velkolepá a nádherná musela hrobka být. 

Rozvaliny Mausolea z Halikarnassu, kdysi jednoho ze starodávných divů světa, Bodrum, Turecko
Rozvaliny Mausolea z Halikarnassu, kdysi jednoho ze starodávných divů světa, Bodrum, Turecko

Bodrum naplní žaludky výtečnou krmí ve dne i v noci

Při prohlídce Bodrumu byste neměli vynechat ani hrad sv. Petra s pěti mohutnými věžemi a úchvatným výhledem na přístav, zachovalé antické divadlo ze 4. století př. n. l. a bránu Myndos, jež kdysi sloužila jako západní vchod do města a byla obklopena mohutnými hradbami. Dnes však Bodrum žije hlavně rušnou přítomností a večer láká k posezení v restauracích, barech, nočních klubech i za zábavou na diskotéky. Přezdívka Malé Saint-Tropez mu sedí jako ulitá, protože nejen město, ale i celý poloostrov je vyhledávaným rájem jak pro turisty, tak pro celebrity z různých končin světa. Chcete-li také ochutnávat zdejší dobroty, turecká kuchyně má opravdu co nabídnout– záplavu výtečných předkrmů, rozmanité saláty z čerstvé zeleniny, oblíbené pokrmy z mletého masa, kebaby a jídla z ryb a darů moře, skvělé sýry, olivy i neodolatelné sladkosti. 

Tradiční turecký Adana Kebab s různými druhy salátů
Tradiční turecký Adana Kebab s různými druhy salátů

Z Bodrumu na lodní výlet po řece za antikou a po moři do Řecka

Můžete také vyrazit na výlet lodí třeba na nedaleký řecký ostrov Kos, vydat se po řece Dalyan podél jedinečných hrobek vytesaných do útesů a se zastávkou v bahenních lázních, zajet si do starobylého Efesu nebo se rozhodnout pro Pamukkale. Cestou se zastavíte v manufaktuře na výrobu koberců a v historickém městě Hierapolis, jehož termální voda byla známá už v antické době po celé říši a jezdili se sem léčit i někteří římští císaři. I je zničilo zemětřesení, ale za prohlídku stojí rozlehlá nekropole a rekonstruovaný amfiteátr, který patří k nejkrásnějším v celé oblasti, a mohl kdysi pojmout až 20 000 diváků. Na svahu pod divadlem se nachází tzv. Plutonium, což prý býval vchod do podsvětí, jež vede do jeskyně, odkud unikaly (a dodnes unikají) jedovaté plyny, takže vstup je tam zakázán.

Lýkijské hrobky nad řekou Dalyan staré přes 3000 let.
Lýkijské hrobky nad řekou Dalyan staré přes 3000 let, Bodrum, Turecko

Povinný výlet na Pamukkale si nenechá ujít žádný návštěvník Bodrumu

Odtud je to už jen kousek k Pamukkale, což v překladu znamená Bavlněný zámek. Budete si tam připadat, jako byste se ocitli na povrchu vanilkového zmrzlinového dortu, na němž zapracovalo sluníčko. Sněhobílý areál se stovkami teras, kaskád a jezírek je dílem termální minerální vody o teplotě 33 stupňů Celsia, která dlouhé věky stékala po úbočích a nánosy travertinu postupně vytvářely neuvěřitelné tvary. Koupání v místních termálních lázních je také zážitek, který byste si neměli nechat ujít. Věřte, že tento kout Turecka je opravdu mimořádný. V Bodrumu na vás dýchne i Orient, protože jste v zemi na rozhraní svou světů, nicméně na pobřeží Egejského moře duch západu vítězí a budete se tu cítit v pohodě i v bezpečí. 

Nejkrásnější sladkovodní koupaní v Turecku, Pamukkale
Nejkrásnější sladkovodní koupání v Turecku, Pamukkale