10 úchvatných cest, po kterých se budete chtít projet i vy

Z některých se vám možná zatočí hlava, další ve vás možná vyvolají strach, ale všechny vás určitě alespoň trochu podnítí k tomu, abyste vyrazili na cesty. Nevěříte? Pojďte se s námi projet po 10 cestách, které se řadí mezi ty nejkrásnější na světě.

1. Trollstigen, Norsko

Trollstigen, v překladu Cesta trollů, je úsek silnice Rv63 v norské obci Rauma, která se nachází mezi Åndalsnes a Sylt v západním Norsku. Úsek tvoří v závěru údolí Isterdalen až 11 serpentin.

Při průjezdu touto cestou je třeba připravit na pořádné stoupání. Cesta totiž stoupá po svahu skalního masivu od hladiny moře až do výšky 800 výškových metrů.

Absolvovat jízdu přes Trollstigen se však určitě vyplatí. Ve vrchní části totiž na řidiče čeká parkoviště, odkud se můžete cestičkou dostat na vyhlídkovou plošinu. Z ní se vám naskytne nádherný pohled nejen na zdolané serpentiny, ale i na vodopád Stigfossen. A ten pohled opravdu stojí za to.

2. Chapman ‚s Peak Drive, Jižní Afrika

Cesta Chapman ‚s Peak Drive v Jižní Africe je dlouhá přibližně 9 kilometrů a klikatí se přes 114 zatáček. Nachází se na jihozápadě země mezi městy Noordhoek a Hoat Bay a po cestě nabízí úžasné výhledy na okolní hory a Atlantický oceán.

Výhledy si však mnohem více užije spolujezdec jako řidič, vzhledem k tomu, že cesta se vine po strmých skalách a útesech a při řízení třeba být neustále ve střehu.

Řidiči však nemusí zoufat. Po cestě se totiž nachází množství odpočívadel, na kterých se dá odstavit auto, odpočinout si a udělat si několik krásných záběrů okolní přírody.

3. Atlantic Ocean Road, Norsko

Dalším výjimečným místem, na kterém si můžete zajezdit, je určitě Atlantic Ocean Road v Norsku. Cesta je dlouhá přibližně 8 kilometrů a prochází souostroví na západě Norska.

Kromě toho, že se považuje za jednu z nejkrásnějších cest světa, má také přívlastek jedné z nejnebezpečnějších cest.
Během pěkných slunečných dnů totiž nabízí řidičům nádherné výhledy na severní Atlantik, ale při silném větru mohou vlny oceánu šlehat přímo na dálnici a ohrožovat tak řidičů.

Nejznámějším úsekem silnice zakřivený most Storseisundet Bridge, který pro svůj tvar dostal přezdívku „opilý most“.

4. Průsmyk Stelvio, Itálie

Průsmyk Průsmyk Stelvio se nachází v italských Alpách ve výšce 2757 metrů nad mořem a je druhým největším asfaltovým horským průsmykem celých Alp.

Jízda průsmykem nabízí přibližně 24 kilometrů tratě s přibližně 60 ostrými zatáčkami, které vyžadují značné schopnosti za volantem. Kromě adrenalinu tu však zažijete impozantní pohledy na alpskou krajinu, které sem každoročně lákají motoristy z celého světa.

5. Furka Pass, Švýcarsko

Velkým lákadlem pro řidiče je také alpský průsmyk Furka Pass ve Švýcarsku. Tento horský průchod, nacházející se ve výšce více než 2400 metrů nad mořem, tvoří dlouhá spletitá cesta plná ostrých zatáček. Západní stranu průsmyku zároveň lemuje známý ledovec Rhona a pramen stejnojmenné řeky, což dotváří specifickou atmosféru tohoto místa.

Pozor, opět nejde o cestu pro začátečníky.

6. Cesta do Tusheti, Gruzie

Cesta do gruzínského Národního parku Tusheti, známá také jako Tusheti Highway, byla portálem BBC zařazena do seznamu nejnebezpečnějších cest na světě. Kromě velké dávky odvahy tak na průjezd touto cestou potřebujete i terénní auto.

Odměnou za překonávání náročných zatáček v strmých svazích ve výšce 2900 metrů nad mořem jsou však nádherné přírodní scenérie chráněného území Tusheti, možnost nahlédnout do tradičního pastýřského života a, jak jinak, úžasné výhledy.

Pokud se sem rozhodnete vyrazit, myslete na to, že oblast je dostupná pouze čtyři měsíce v roce, a to od června do září. V tomto období totiž na silnici není sníh. V ostatních měsících roku se sem dostanete jedině tak vrtulníkem. 🙂

7. Cap de Formentor, Mallorca, Španělsko

Jednou z nejkrásnějších cest na světě se může pochlubit také španělský ostrov Mallorca. Nachází se na nejsevernějším cípu ostrova, konkrétně na poloostrově Cap de Formentor. Zatáčka za zatáčkou na klikaté úzké cestičce vás dovede až k známému majáku, odkud se budete moci rozhlédnout po širém tmavomodrém moři a mohutných vysokých útesech.

Při dobré viditelnosti od majáku dokonce můžete vidět až ostrov Menorca.

8. Tianmen Mountain Road, Čína

V severozápadní provincii Hunan v čínském pohoří Tianmen se nachází další „silniční kráska“, která je dlouhá přibližně 11 kilometrů a zvlněná až v 99 zatáčkách. Převýšení cesty od jejího úplného začátku až po samotný vrchol je až 1100 metrů. Zřejmě i proto dostala tato cesta přívlastek „cesta do nebes“.
Na konci dokonce na turisty skutečně čeká Nebeská brána. Nečekejte však žádné nadpřirozené jevy. Právě tak se totiž jmenuje místní jeskyně.

9. Seven Mile Bridge, Florida, USA

Téměř sedm mil dlouhý most (což je zhruba 11 km), který se nachází v oblasti Florida Keys, prochází skoro celý přes vodu. I proto se považuje za technický zázrak. Přechod mostem přitom trvá pouhých 8 minut. Během nich se však určitě budete alespoň na chvíli cítit, jako byste se vznášeli nad oceánem.

10. Transfagarasan, Rumunsko

O horské silnici Transfagarasan jsme již na našem portálu jednou psali, ale určitě stojí za to zmínit ji ještě jednou. Konečně, mnozí řidiči právě tuto cestu řadí na první příčku seznamu nejkrásnějších cest.

Tato rumunská státní silnice je jedna z nejvýše položených silnic v celé zemi a řidičem je kvůli sněhu zpřístupněna jen od začátku července do konce října. Pokud si tedy plánujete výlet do Rumunska, určitě nevynechejte zatáčky této 155 kilometrů dlouhé cesty, ležící v nadmořské výšce 2200 metrů.

Vždyť kromě přímo dokonalých přírodních scenérií, které z této cesty uvidíte, zde můžete navíc potkat také skutečně mnoho domácích. 🙂