Pláž Malata se starými rybářskými loďkami

Zjistěte, kolik prázdninových přání se vám splní na bájné Krétě

Bájemi opředená Krétě je největším z řeckých ostrovů ve Středozemním moři a právě tady má své kořeny evropská civilizace. Báje vás na Krétě budou provázet na každém kroku. O sukničkáři Diovi, který sem, na svůj rodný ostrov, unesl v podobě býka krásnou Europu a měl s ní tři syny. O zrůdném Minotaurovi, bytosti s lidským tělem a býčí hlavou, který se ukrýval v neproniknutelném labyrintu paláce Knossos, o statečném Theseovi, který se mu postavil, a princezně Ariadně, jež milovanému rekovi označila cestu ven pomocí klubíčka s červenou nití. Jenže Kréta, to zdaleka není jen historie, a získá si vás i bez starověkých legend.

Ta plážová přání na Krétě určitě, aneb letoviska pro všechny

Šarmantní města Rethymnon a Chania svou výstavností připomínají Benátky. V dáli se tyčí zasněžené vrcholy Bílých hor, jsou zde větrné náhorní plošiny, strmé skalnaté soutěsky i bílé vesničky, kláštery a kostelíky, v nichž jako by se zastavil čas. A hlavně! Kréta nabízí vyhlášená letoviska s kouzelnými plážemi omývanými vlahým kobaltově modrým mořem. Takže když se rozhodnete jet sem hlavně kvůli odpočinku, koupání, slunění a tolik příjemnému lenošení na plážích, bude to trefa do černého. O to, která pláž je nejkrásnější, soupeří řada míst, kde je možné ubytovat se nejen v hotelích, ale i ve studiích či apartmánech. Letovisko Bali nabízí jak renovovaná studia Evitas panoramatickým výhledem na moře, půvabnou pláží a tavernou s výtečnou domácí kuchyní, tak pobyt v hotelu Bali Stars velikou kvetoucí zahradou a výbornou polohou u písčité pláže. Letovisko Stalos s dobře vybavenými apartmány a studii Evilion má příjemnou rodinnou atmosféru, pyšní se dlouhou a širokou písečnou pláží, nechybí ani bazén a je ideální pro hosty všech věkových kategorií, včetně rodin s dětmi. Creta Maris Beach Resort postavený v podobě tradiční krétské vesničky se nachází v zálivu přímo u pláže, odkud to není daleko do rušného Chersonissosu. Hotely Fragiskos a Princess Europa ve světoznámém letovisku Matala na jihu Kréty zase leží u jedné z nejoblíbenějších a nejhezčích písečných pláží s pozvolným vstupem do moře. Ale ať už si pro svůj rekreační pobyt vyberete kteroukoliv pobřežní část ostrova, nejen zmíněná ale i další letoviska nepochybně splní vaše očekávání.

Pláž Balos, jedna z nejkrásnějších na ostrově Kréta
Pláž Balos, jedna z nejkrásnějších na ostrově Kréta

Návštěvou paláce Knossos si na Krétě splní přání milovníci starověku

Pokud však přece jenom zatoužíte vydat se ve stopách dávné minojské civilizace, zavítejte do hlavního města Heraklionu. Protože být na Krétě a nenavštívit Knossos je stejný hřích jako být v Athénách a nevidět Akropolis.  Když si prohlédnete to, co zbylo z velkolepého palácového komplexu Knossos, pochopíte, jak byla tato říše mocná, bohatá a vyspělá. „Před několika tisíci lety tu stával rozlehlý palác se stovkami honosných pokojů a sloupových síní zdobených nádhernými freskami, z nichž některé se obdivuhodně zachovaly dodnes,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. „Čtyřpatrový palác s vydlážděnými nádvořími, vlastním divadlem, koupelnami s tekoucí teplou vodou, kanalizací a splachovacími záchody musel být ve své době architektonický zázrak.“ Zlatý věk zde prožívali nejen architekti, ale i malíři, sochaři či tvůrci šperků.Archeologickém muzeu v Heraklionu je vystaven (mimo jiné) originál jednoho z nich, jehož repliku prodávají snad v každém zlatnictví – jsou to dvě včelky s kapkou medu

Starověký palác Knossos, pozůstatek minojské kultury v hlavním městě Kréty Heraklionu
Starověký palác Knossos v hlavním městě Kréty Heraklionu

Tip na lodní výlet: z Kréty na modrobílý ostrov Santorini 

Dodnes nikdo přesně neví, proč minojská civilizace zanikla. Jedna z teorií tvrdí, že obří vlna tsunami provázející v roce 1450 před naším letopočtem zničující výbuch sopky na nedalekém ostrově Santorini, dorazila až ke krétským břehům a zcela je zdevastovala. Ostatně jednodenní výlet právě na Santorini zláká většinu návštěvníků Kréty. Nejen proto, že ostrov možná býval bájnou Atlantidou, ale protože je opravdu pohádkový.Nad útesy se choulí zářivě bílá městečka připomínající orlí hnízda, kopule kostelíků jsou šmolkově modré a blankytná obloha se sytě azurovou mořskou hladinou doplňuje modrobílý barevný akord pro Santorini tak typický. Když z přístavu vyjedete až nahoru do městečka Oia, budete mít celý ostrov jako na dlani a spatříte i onen neblahý podmořský kráter, který se vytvořil poté, co střed ostrova vyletěl při sopečné erupci do vzduchu. 

Modrobílý ostrov Santorini,  možný výlet lodí z Kréty
Modrobílý ostrov Santorini, možný výlet lodí z Kréty

Vnitrozemí Kréty, synonymum splněných přání pro pěší i cyklisty

Hornaté vnitrozemí ostrova láká nejen cyklisty. Pěšky si můžete vyšlápnout třeba do soutěsky Samaria, která měří 16 kilometrů, či do neméně krásné sedmikilometrové Imbros. Vzduch je provoněný kvetoucími oleandry, tamaryšky, cypřiši a divokými bylinami. Bohaté vinice a stříbřité háje olivovníků pokrývají skoro celou Krétu a díky oleji z jejich plodů, jež prý darovala lidem další řecká bohyně Athéna, se zdejší obyvatelé dožívají nejvyššího věku z celé Evropy. Místní víno se pije ke každému jídlu a krétská kuchyně je jedním slovem vynikající. Pokud ochutnáte tradiční jídla jako špízy souvlaki, plněné vinné listy dolmades, masové kuličky keftedakia, pečené ryby, křehké jehněčí a pochopitelně také vyhlášený zeleninový salát choriatiki, u nás zvaný řecký, nebudete litovat.

Soutěska Samaria, ráj pro pěší turisty na Krétě
Soutěska Samaria, ráj pro pěší turisty na Krétě

Na Krétě za oscarovými kulisami filmu Řek Zorba

Kréta má i slavné rodáky – barokního malíře Doménika Theotokópoulose, který se proslavil pod jménem El Greco, či spisovatele Nikose Kazantzakise, autora proslulého románu Řek Zorba. Stejnojmenný film s Anthonym Quinnem v hlavní roli se v roce 1964 natáčel tady, u vesnice Stavros na poloostrově Akrotiri. Janis, jeden z posledních místních pamětníků, na herce vzpomíná: „Anthony byl skvělý chlap, který po natáčení často zašel do taverny a vypil s námi pěkných pár karaf vína. Původně chtěl tohle místo i s kusem pláže koupit a postavit tu hotýlek nebo vilku, aby se sem mohl vracet, ale nakonec z toho sešlo. Škoda, moc jsme si ho všichni oblíbili, byl totiž jako jeden z nás.“ Kréťané, kteří jsou na svůj ostrov náležitě pyšní, mu říkají Megalonissos, tedy Největší. Jsou hrdí, přátelští, pohostinní a potrpí si na tradiční hodnoty. Tady pocítíte, že životní harmonie, která se nám ztrácí v trysku moderní doby, opravdu existuje.Odpočiňte si od uspěchaného rytmu všedních dnů a stejně jako Kréťané si v pohodě a klidu vychutnejte všechny dary, jež jejich ostrov dostal do vínku. A že jich není málo! 

Panoramatický pohled na jednu z mnoha kouzelných zátok na Krétě
Panoramatický pohled na jednu z mnoha kouzelných zátok na Krétě