Panoramatický pohled na hlavní město a přístav Thassosu Limenas

Za Sirénami se vydejte na výjimečně zelený a méně známý ostrov Thassos

Možná jste o tomto řeckém ostrově ještě neslyšeli, protože není tak známý jako ty, které mají zvučnější jméno. Pokud ale už přemýšlíte o tom, kam jet na dovolenou příští rok a užít si ji v klidu a pohodě, vsaďte na Thassos. Je to totiž trefa do černého.

Pohled na řeckou pevninu z ostrova Thassos
Pohled na řeckou pevninu z ostrova Thassos

Letadlem i krátce trajektem, cesta na ostrov Thassos

Thassos, jemuž se také přezdívá „zelený smaragd Egejského moře“, protože doslova hýří zelení, je sice rozlohou nevelký (na délku měří 26 kilometrů a na šířku 22 kilometrů), ale to neznamená, že návštěvníkům nemá co nabídnout. Právě naopak. Nádherné písečné pláže, kde není přecpáno, průzračně čisté moře, nádherné hory, panenskou přírodu, věčně zelené lesy, olivové háje a rozkvetlé horské louky, na nich se volně pasou stáda ovcí a koz, i spoustu vzácnýchpamátek.Thassos má totiž velice bohatou historii a zůstaly tu po ní pozoruhodné stopy. A v neposlední řadě je třeba zmínit též pohostinnost Řeků, kteří se k vám nikdy neobrátí zády. „Je to tak,“ potvrzuje paní Zuzana, delegátka cestovní kanceláře FIRO-tour, která si Thassos zamilovala hned napoprvé před dvanácti lety, když sem přijela ještě jako turistka. „Už na trajektu, když jsme se k ostrovu blížili a před námi se vynořila ta úchvatná horská kulisa se záplavou zeleně, jsem si uvědomila, jak je výjimečný. A když jsme jej pak celý procestovali, chtěli jsme se sem určitě vrátit. Thassos totiž má na malé ploše úplně všechno. Je tu krásně po celou sezonu od května do října, pořád je co objevovat a místní obyvatelé jsou opravdu přátelští, milí a vstřícní. “ Když už byla zmínka o trajektu, na ostrově není letiště, takže vám nad hlavami neburácejí letadla, přistává se na pevnině v Kavale a z nedalekého přístavu Keramoti jezdí na ostrov trajekt. Hotelových rezortů je tu jen pár a všechny nabízejí špičkové ubytování i služby  –  k nejvyhledávanějším patří Princess na Golden Beach, Illio Mare ve Skala Prinos a také hotel Alea & Suites ve Skala Prinos, který získal ocenění Nejlepší řecký hotel roku 2018 (při rezervaci do 21. 10. máte u všech tří slevu 25% z ceny). 

Olivové háje a nekonečná zeleň na ostrově Thassos
Olivové háje a nekonečná zeleň na ostrově Thassos

Thassos a pláž Karnagio s mramorovými valounky

Pokud byste chtěli hlavně relaxovat a užívat si bezvadné koupání a pláže, objevíte jich celou řadu – k vyhlášeným patří Golden Beach, Paradise Beach, Psili Ammos, Tripiti, Skala Marion a další. Na okraji Limenasu se nachází malebná pláž Karnagio vystlaná bílými mramorovými valounky, které jiskří ve slunci, a v zátokách okolo celého ostrova se skrývá nejedna kouzelná „divoká“ pláž, kde budete úplně sami.  Oblíbený je výlet nabízející celodenní plavbu lodí podél nejkrásnějších pláží a sportovněji založení turisté mohou poznávat podmořský svět se zkušenými instruktory potápění. Na pláži Pefkari si lze vypůjčit veškeré potřeby pro surfování, vodní skútry, kánoe, či vyzkoušet jízdu na vodních lyžích a parasailing. Budoucnost tu má pěší turistika, protože zdejší hory s nejvyšším vrcholem Ipsarion (1204 m n. m.) jsou opravdu velkolepé, a také horská cyklistika je na vzestupu. A nevěřili byste, že na podzim ve zdejších lesích rostou houby, které Řekové nesbírají, takže úlovky jsou hojné. Na ostrově Thassos si zkrátka užije skvostnou dovolenou každý podle svého gusta.

Pláž Paradise s nádherně bílým pískem a azurově modrou vodou
Pláž Paradise s nádherně bílým pískem a azurově modrou vodou

Thassos je ostrov plný antických i nerostných pokladů

Hlavním městem je Limenas, v jehož přístavu přistávají trajekty i lodě, a rozhodně stojí za to udělat si na jeho prohlídku i na nakupování dost času. Archeologové zde objevili pozůstatky rozlehlé antické agory, amfiteátru a několika chrámů, zasvěcených olympským bohům, a pokud máte zájem o historii, určitě navštivte Archeologické muzeum se spoustou jedinečných exponátů. Chcete-li poznat další zajímavá místa a nehodláte si půjčit auto, optimální je vydat se na okružní jízdu po ostrově, kterou vám zařídí FIRO-tour i s českou průvodkyní. Cestou zjistíte, že Thassos býval velmi bohatý ostrov, protože se zde byla velká naleziště zlata, stříbra, vzácných kovů a mramoru. Stával se proto nejen cílem pirátských nájezdů, ale také se tu vystřídala celá řada dobyvatelů – od Římanů přes Byzantince, Benátčany až po Turky. Na poloostrově Aliki dodnes existuje starověký mramorový lom, kde se tento bělostný kámen, žádaný po celém Středomoří, lámal už v 7. století př. n. l. Nedaleko odtud na skalách nad mořem stojí dosud funkční ženský klášter zasvěcený archandělu Michaelovi, který patří k nejkrásnějším v celém Řecku a rozhodně stojí za návštěvu. A určitě vás okouzlí i horská vesnice Panagia s tradičními domky krytými břidlicovými střechami. Není ale jediná, velice malebné jsou i Theologos a Kazaviti, v nichž jako by se zastavil čas. Vesničky ukryté v horách byly útočištěm pro obyvatele, když ostrov přepadli nájezdníci, a pokud to bylo nutné, místní se uchýlili i do jeskyní, o nichž věděli jen oni. 

Krásně zachovalé zelení porostlé antické divadlo na ostrově Thassos
Krásně zachovalé zelení porostlé antické divadlo na ostrově Thassos

Na ostrově Thassos láká jídlo, pití a možná zaslechnete i Sirény

Ještě nebyla řeč o kulinárních požitcích, takže určitě ochutnejte typická řecká jídla, jako jsou musaka, souvlaki, tzatziki, pečené jehněčí, ryby, dary moře, výtečné saláty a nebesky sladké dezerty. Některé se máčejí ve zdejším voňavém medu, který si ve skleničce můžete odvézt domů stejně jako výtečný olivový olej, bylinky, které se trhají na horských loukách a nějakou tu hříšnou sladkost. Popíjí se retsina, což je bílé víno s jemnou příchutí pryskyřice, a i když se tu na terasách pěstuje také víno, většinu úrody spotřebují ostrované. Chcete-li ochutnat něco tvrdšího, dejte si anýzové ouzo nebo tsipouro destilované z vinného základu, pivaři jistě zkusí značky Alfa, Mythos či Vergina, a pokud by to nemohli vydržet bez plzeňské dvanáctky, načepuje jim ji paní Hana v hospůdce v městečku Skala Potamia. Další Češka, paní Kateřina, zase ráda uvítá české hosty v taverně Mitropolis ve Skala Rachoni. A na závěr se vraťme do starověkého Řecka a k mýtům, které k němu neoddělitelně patří, a váží se i k ostrovu Thassos. Prý tu kdysi sídlily bájné Sirény, jež svým zpěvem lákaly námořníky, aby pluli ke skaliskům, na nichž pak lodě ztroskotaly. Přelstil je až mazaný Odysseus, který ten tajemný uhrančivý zpěv prostě musel slyšet. Nechal se proto připoutat ke stěžni, zatímco jeho druzi si zacpali uši voskem a vyvázli tak z osidel Sirén bez pohromy. Povedlo se to prý i Jásonovi, který s Argonauty hledal zlaté rouno a použil stejnou fintu jako hrdina od Troje. Dodnes se však údajně za větrných nocí ozývají prazvláštní mámivé zvuky na Malé Kiniře naproti Paradise Beach, kde ve starověku ztroskotala na skalách nejedna loď…    

Úchvatná pláž Karnagio při západu slunce, Thassos
Úchvatná pláž Karnagio při západu slunce, na ostrově Thassos