Víte, jakou roli mají v letadlech tyto symboly a prvky? Některé vám dokonce mohou zachránit život

Všimli jste si na křídlech letadel žluté úchytky, na toaletách umístěny popelníky a nad okny černé trojúhelníky? Jejich skutečný význam vás možná překvapí.

Černé trojúhelníky pro nejlepší výhled na křídla

Pokud kvůli špatné viditelnosti nestojí výhled z okna za hodně, při bloudění očima po palubě mohou vaši pozornost upoutat černé trojúhelníky. Ty se nacházejí nad hlavou cestujících, kteří sedí přibližně uprostřed letadla. „Na co slouží?“, Zeptal by se sám sebe snad každý.

Představy o tom, že jde o jakési záhadné symboly, můžete klidně pustit z hlavy. Tyto trojúhelníky mají čistě informační význam a posádka letadla díky nim okamžitě ví, z které části trupu je nejlepší výhled na křídla a motory.

Stevardi kontrolují stav křídel a funkčnost klapek pravidelně před odletem i přistáváním. Udělat tak musí i v případě, že má pilot podezření na nepředvídané chování křídel či samotných motorů.

Právě díky trojúhelníkům ví posádka jak zjistit funkčnost křídel, aniž by její členové  se zmateně dívali z jednoho okna do druhého, dokud by nezískali požadovaný výhled. A popravdě, takové chování stevardů by příliš neprospělo ani klidné atmosféře na palubě.

Popelníky na toaletách pro nepolepšitelné

S kouřením na palubě letadla je to stejné jako s kouřením ve vlaku, v autobuse nebo taxíku – nepovoluje se. V USA platí zákaz kouření během letů již téměř 30 let. Proč se tedy stále nacházejí popelníky na toaletách i v těch nejmodernějších letadlech?

Důvodem jsou nepolepšitelný lidé, protože stále se najde několik odvážlivců, pro které je „opojení se“ nikotinem důležitější než životy ostatních cestujících. Povinnost instalovat do letadel popelníky vyplývá přímo ze zákona. To proto, aby lidé neházeli nedopalky do koše, ale na určené a dobře vyznačené místo.

K této záležitosti se vyjádřila i samotná Federální letecká správa, která nechce, aby cestující vyhazovali zbytky cigaret do odpadkových košů, i když jsou vybaveny vlastním protipožárním senzorem a automatickým hasicím přístrojem. Lepší alternativou jsou právě popelníky určené speciálně na nedopalky.

Jak vidno, letecké společnosti se naučili minimalizovat riziko požáru různými opatřeními. Nyní jsme v osvojování si návyků na řadě my – lidé. A začít můžeme například dodržováním pravidel v letadlech.

Úchyty na křídlech pro ukotvení člunů

Zaregistrovali jste při kochání se výhledem z okna barevné úchytky umístěny na křídlech? Pokud ne, oprašte svůj foto archiv a podívejte se, jestli je tam mělo i vaše letadlo. Fotografie z okna s křídlem v záběru musí mít přece každý, kdo alespoň jednou cestoval na dovolenou letecky.

Tyto úchytky jsou určeny k připevnění záchranných člunů v případě evakuace letadla, které nouzově přistálo na vodě. Po přistání na hladině se cestující přesouvají z vnitřku letadla na jeho křídla a nafukovací kluzáky, které spolu poskytují dostatek místa pro celý zájezd.

Madla u dveří slouží jako opora pro stevardů

Všimli jste si při výstupu z letadla velkých držadel, kterou jsou umístěny hned vedle dveří? Ty neplní žádnou speciální roli a jejich stlačením či roztažením se nespouštějí žádné skryté funkce. Slouží k tomu, aby se jejich posádka letadla držela během evakuace.

Někteří členové posádky tehdy stojí ve dveřích, aby měli co nejlepší přehled o situaci uvnitř i venku. Prchající cestující tak do nich narážejí a stevardů ohrožují při korigování evakuace. Aby je dav nestrhl s sebou, oporou jsou jim právě tyto držadla.

Sekera v pilotní kabině při hašení požárů

Sekera umístěna za pilotem primárně neslouží na obranu pilotů, ale na ochranu před požárem. V případě požáru způsobeného elektrickým zkratem se posádka díky sekeře dokáže dostat i za panely, stěny či jiné těžko přístupná místa, aby oheň co nejdříve zlikvidovala.

Kdysi byly sekery jako součást protipožární výbavy letadla umístěny tak, aby k nim měla co nejjednodušší přístup celá posádka. V rámci protiteroristických opatření se však některé společnosti rozhodli přesunout sekeru mimo dosah ostatních cestujících, proto se nachází v pilotní kabině.