V těchto 8 nádherných přírodních bazénech se budete chtít alespoň jednou za život vykoupat

Ani ten nejluxusnější bazén na světě nedokáže konkurovat tomu, co vytvořila sama příroda. Nevěříte? Možná vás přesvědčí sestava následujících 8 přírodních bazénů, kterým se nějaké koupaliště jen tak lehce nevyrovná. Z velkého množství přírodních bazénů z celého světa jsme pro vás vybrali tyto:

1. Koupací jáma – Cenote Ik Kil, Mexiko

Tak trochu neobvyklé slovo cenote pojmenovává zatopené přírodní jámy a vrty v hlubokých jeskyních v Mexiku. Nejvíce se jich nachází na poloostrově Yucatán, kde je najdete až 7 tisíc. Vznikly zde proto, že ostrov sestává zejména z porézního vápence, který miliony let ničili dešťové srážky a vytvořili v něm rozsáhlý systém podzemních jeskyní.

A ještě že tak. V těchto jeskyních se totiž postupně sbírala voda a vytvořilo se z nich několik krásných přírodních bazénů, v nichž se mísí slaná a sladká voda. Jednou z takových jam je Cenote Ik Kil. Tato jeskyně s visícími kořeny stromů, která se nachází přibližně 3 kilometry od archeologického parku Chichen Itzá, je hluboká zhruba 26 metrů a dá se v ní koupat. Ze schodiště v jeskyni si dokonce můžete do průzračné vody i skočit.

Koupání v Cenote Ik Kil je tedy určitě zážitkem na celý život. Vždyť se podívejte. 🙂

2. Vodopády Havasu, Grand Canyon, Arizona

Další úchvatné přírodní bazény najdete pod vodopády Havasu ve známém Grand Canyonu v USA. Pod hlavním vodopádem na řece Colorado, který padá z výšky 37 metrů, se nachází množství menších přírodních jezírek, ve kterých se návštěvníci mohou vykoupat.

Nevýhodou je těžší dostupnost, protože k vodopádu se dá přijít buď helikoptérou, nebo přibližně 16-kilometrovou túrou. Při pohledu na fotografii vodopádu a představu koupání pod ním v jezírkách s tyrkysovou vodou to však určitě stojí za to.

Konečně, ne nadarmo jsou vodopády Havasu nejfotografovanějšímu vodopády na světě.

3. Sua Ocean Trench, souostroví Samoa

Podobný zážitek, jaký nabízejí koupací jámy v Mexiku, můžete zažít i na souostroví Samoa, které tvoří 13 sopečných ostrovů v Polynésii v Tichém oceánu. Obzvláště výjimečné je tamní lávové jezírko Sua Ocean Trench v jihovýchodní části ostrova Upolu.

Jezírko s průzračně čistou vodou má hloubku asi 30 metrů a je propojeno přímo s oceánem. Vykoupat se v něm dá díky dřevěnému žebříku, který však není úplně jednoduché sejít. Byla by ale určitě škoda nechat se jím odradit.

4. Vodopády Kuang Si, Laos

Ve státě Laos v jihovýchodní Asii jsou vyhledávaným místem ke koupání vodopády Kuang si, které leží přibližně 30 kilometrů jižně od laoského hlavního města Luang Prabang.

Jejich kaskádovitý povrch tvoří několik malých jezírek s čistou tyrkysovou vodou, ke kterým vede chodník s dřevěným mostem. V některých z těchto jezírek je povoleno koupání, v některých naopak ne. Jak zjistíte, do kterého jezírka můžete vkročit?

To vám ochotně poradí domácí.

Velkou výhodou tohoto kouzelného místa je přitom fakt, že stále není masově zaplavené turisty. Třeba se tedy pospíšit, protože, jak se říká, nic netrvá věčně.

5. Ďáblův bazén, Viktoriiny vodopády, Zambie

Jedním z největších lákadel africké Zambie jsou Viktoriiny vodopády, které se řadí k nejkrásnějším místům na světě. Odvážlivců, kteří se nechtějí jen dívat, však nejvíce láká tamní atrakce známá jako Ďáblův bazén.

Jde o přírodní bazén, který svůj přívlastek nedostal jen tak pro nic za nic. Nachází se totiž na hraně vodopádu a je považován za nejnebezpečnější bazén na světě. Koupat se v něm můžete od srpna do ledna, kvůli hladině vody. A i to jen na vlastní nebezpečí.

Dech beroucí výhledy však do tohoto přírodního bazénu i přes riziko ročně lákají tisíce turistů. Dali byste se namluvit? 🙂

6. Přírodní skalnatý bazén Giola, Řecko, Thassos

Přírodní bazén Giola můžete navštívit i bez toho, abyste museli cestovat „na druhý konec světa“. Nachází se totiž na nejsevernějším řeckém ostrově Thasos a navštívit se ho rozhodně vyplatí.

Tento bazén má křišťálově čistou vodu, obklopují ho mohutné skály s výškou do 8 metrů, ze kterých můžete do vody skočit, a v neposlední řadě se z něj naskýtá krásný pohled na širé Egejské moře.

 

7. Travertinové jezírka Pamukkale, Turecko

Turecké travertinové jezírka Pamukkale jsou již mezi cestovateli notoricky známé, ale do tohoto seznamu právem patří.

Pamukkale v překladu znamená „bavlněný hrad“, což přímo dokonale vystihuje vzhled této turistické atrakce. Při pohledu na svah pokrytý sněhobílým travertinem má totiž člověk skutečně dojem, jako kdyby byly jezírka obklopené měkkou bavlnou. Opak je však pravdou. Svah sestává z pevných skal, po kterých stéká minerální voda s vysokým obsahem vápníku.

Pokud se tedy letos vyberete na dovolenou do Turecka, určitě si udělejte výlet na toto místo. Neprohloupíte.

8. Dean ‚s Blue Hole – mořská díra, Long Island, Bahamy

Dean ‚s Blue Hole, druhá nejhlubší mořská díra na světě, není úplně běžným přírodním bazénem, ale spíše podmořským bazénem. V každém případě se toto místo vyplatí poznat.

Tato mořská díra je úžasným přírodním úkazem. Jde totiž o nejkrásnější mořskou jeskyni, protože ještě během poslední doby ledové byla normální krasovou jeskyní. To potvrzují i nálezy vědců, kteří zde již dříve objevili pozůstatky stalagmitů a stalaktitů.

Blue Hole má hloubku 202 metrů a průměr přibližně 30 metrů a je přímo stvořená na potápění. Dost však již bylo slov, ostatní za nás řekne video. 🙂