Turecko země fascinujících historických příběhů a ideální místo pro rodinnou dovolenou

Turecko je zemí, která nabízí cestovatelům nepřeberné možnosti, od fascinujících historických příběhů přes nádhernou přírodu s neopakovatelnými scenériemi.

V Turecku si na své přijde opravdu každý, od milovníků individuální turistiky, až po vyznavače pohodové rodinné dovolené. A těžko byste hledali ideálnější místo pro dovolenou s dětmi, než je právě slavná Turecká riviéra.

Právě tady, na západním pobřeží Malé Asie, na území někdejší mytické Karie, najdete jeden ze sedmi divů světa, téměř dokonalou infrastrukturu hotelových resortů s krásnými plážemi a historickými městečky a k tomu skoro tisíc km lákavého pobřeží Egejského moře.

Přidejte k tomu možnost navštívit třeba vyhlášené delfinárium v Kemeru, kde si s delfíny můžete přímo zaplavat a dopřát tak sobě i dětem jedinečný zážitek.

V zábavním a vodním parku DoluSu jsou některé vodní atrakce, které nenajdete v žádném jiném tureckém aquaparku, děti jistě potěší rozlehlá část i pro ty nejmenší návštěvníky a dospělí si mohou užít adrenalinové vodní radovánky v nejextrémnějším tureckém aquaparku. Součástí areálu je pak akvárium, kde po příjemně prožitém dni můžete obdivovat pestrost a rozmanitost podmořského života.

Prožijte s dětmi nádhernou dovolenou například v hotelu Ali bey Club Manavgat nebo Meryan, které nabízí nejen využití dětských klubů ale i perfektní zázemí a all inclusive stravování.

Pobřeží Turecké riviéry je jedno velké open air muzeum. Tolik stále viditelných stop po slavné minulosti najdete opravdu málokde. Řecké chrámy, starověká města, knihovny, Mauzoleum v Halikarnassu, a pokud zavítáte více na jih, do oblasti starověké Lýkie, jistě vás ohromí skalní hrobky, vytesané ve svislých masivech, obklopené úchvatnými přírodními scenériemi.

Můžete se vydat po naučné stezce Lycian way a obdivovat tvořivého ducha dávno zapomenutých časů, nebo dokonce proplouvat tichými, smaragdovými vodami a vše pozorovat z perspektivy mořeplavce při lodním výletu. Pokud patříte mezi lovce turistických „NEJ“, zavítejte určitě na pláž Ölüdeniz, jednu ze 454 pláží v Turecku, které mají mezinárodní ocenění – Modrou vlajku. Její název v doslovném překladu sice znamená mrtvé moře, ale reflektuje spíše skutečnost, že zdejší vody patří mezi nejklidnější vůbec.

Tento téměř rajsky vypadající kousek na zemi je znám jako Modrá laguna a běžně se umisťuje mezi 5 nejkrásnějšími plážemi světa. Barva vody se dá popsat snad jen přirovnáním: 50 odstínů modré v kombinaci se smaragdovou krásou.

Tyrkysová barva společně s počtem slunečných dní v roce, spousta zábavy a výletních možností jsou zárukou spokojené dovolené opravdu pro všechny věkové kategorie. Ty nejmenší jistě potěší možnost stát se na chvíli součástí dětského klubu Firáček, který ve vybraných hotelích připravil pro malé cestovatele dny plné smíchu, zajímavých her, dobrodružných aktivit a nových zážitků.

Turci svou zemi milují a jsou na ní patřičně hrdí. Ještě více ovšem milují děti, které jsou zde  středobodem rodinného života. Budou se usmívat i na ty vaše a často uslyšíte pochvalné Masallah, jako výraz uznání a požehnání a přání všeho dobrého V Turecku jsou děti opravdu těmi nezhýčkanějšími turisty

Starší děti se rozhodně také nudit nebudou, zabavit je můžete objevnými výpravami do hluboké minulosti, dobrodružným poznáváním tajuplných mýtů i pohádek, a pro ty opravdu odrostlejší je nabídka možností ještě pestřejší, aťˇuž vyzkoušíte adrenalinový rafting, jeep safari nebo rybaření na divoké vodě, vzpomínky na rodinnou dovolenou v Turecku budou jistě patřit k těm nejcennějším suvenýrům.

Ale ať už se vypravíte ze svého hotelu kamkoliv, všude na Vás bude číhat spousta nástrah v podobě voňavých dobrůtek a sladkostí, koneckonců, kdo by neznal turecký med :-).

Nejenom děti, ale i dospělé jistě zaujme i fakt, že ve městě Patara, se narodil a působil Sv. Mikuláš, patron jednoho z našich nejoblíbenějších zimních svátků. A takovéto zajímavosti v Turecku opravdu budete potkávat na každém kroku.

A zatímco se děti baví a užívají letních radovánek pod dozorem zkušených animátorů prázdninového klubu Firáček, mohou se dospělí věnovat sami sobě, relaxovat u bazénu s časopisem a drinkem, nasávat atmosféru pohodového resortu, či plánovat výlety po okolních památkách.

Zkuste vyrazit na výlet třeba do Bodrumu, starověkého města Halikarnassos, kde stával právě jeden ze sedmi divů světa, hrobka krále Mausóla, můžete zde navštívit i Petronium, rozlehlý křižácký hrad Sv. Petra, v jehož útrobách Vás překvapí moderní Muzeum podmořské archeologie. Děti ocení skvělou zmrzlinu a repliky pirátských lodí, zakotvených v malebném přístavu.

Gurmánům Turecko netřeba představovat, turecká kuchyně je fascinující směsicí balkánské, orientální, arabské a středomořské kuchyně, s vyhlášenými specialitami a nepřekonatelnými zákusky. Kvalita pokrmů a pestrost nabídky v přímořských destinacích je vyhlášená a právem i naši turisté považují tureckou variantu all inclusive za tu nejlepší.

Turecko ale není jen historie a nekonečné pláže, moderní infrastruktura země je velmi patrná zejména v investicích do turistických zařízení, zejména moderních hotelových resortů, s honosnou architekturou, zábavními centry, aquaparky a vynikajícími animačními programy.

Když k tomu přidáte zdejší vyhlášený koncept all inclusive, bohatý na místní speciality jako grilovaná masa, ryby a mořské plody, vynikající dezerty a spousty orientálních předkrmů, nebude se vám již chtít jinam.

Türkiye’ye hoşgeldiniz. Vítejte v Turecku.