Kouzelný hotel v Bodrumu

Tři prázdninové krásky Turecka, kterou si vybrat a proč je navštívit

Alanya, Antalya a Bodrum jsou nejvyhledávanější letoviska v Turecku. První dvě tvoří součást Turecké riviéra. Slovo „riviéra“ se totiž již dlouho nespojuje jen s Francií. Turecká riviéra dnes patří k nejoblíbenějším cílům turistů nejen z celé Evropy. Přezdívá se jí Ráj splněných snů, a pokud tam strávíte dovolenou, poznáte, že právem.

Tureckou Alanyu si zamilovala egyptská královna Kleopatra

Alanya je pověstná zlatavými plážemi, kobaltově modrými odlesky Středozemního moře a zahrnuje i Tyrkysové pobřeží s množstvím zálivů a kouzelných letovisek. Navíc je známá díky vyhlášené Kleopatřině pláži, která ne nadarmo vítězí v nejrůznějších turistických anketách. Podle legendy tu slavná egyptská královna trávila šťastné chvíle se svým milencem Markem Antoniem. Ten prý sem dokonce nechal přivézt jemný písek až z delty Nilu, aby se jeho vyvolené nestýskalo po domově. Nad malebným přístavem se tyčí středověká pevnost a pyšná šestiboká červená věž, vysoká 35 metrů, tu stojí od roku 1226. Při procházce starým městem na vás dýchne nefalšovaná atmosféra Orientu a zároveň objevíte řadu obchůdků, restaurací, kaváren a barů. Na úpatí útesů se nachází několik jeskyní, z nich nejznámější je Damlatas se stalaktity, do níž se vchází na západní pláži za stejnojmennou restaurací. 

Úchvatná dlouhá písečná Kleopatřina pláž v Alanyi, Turecká riviéra
Kleopatřina pláž v Alanyi, Turecká riviéra

Na Turecké riviéře za památkami do Antalye 

Ti, koho zajímají dějiny, určitě zamíří do míst, kde uprostřed citrusových hájů leží malebné město Side plné antických památek. Patří k nim byzantské kostely, římské lázně i ruiny Apollónova chrámu a prohlídku korunuje úchvatný pohled z amfiteátru na celé město. Letovisek je tu ovšem víc, a pokud toužíte po klidnější dovolené, vyberte si třeba Colakli na okraji Side, Laru, Kemer, Manavgat či Avsallar. Milovníci golfu si přijdou na své v Beleku, který se pyšní čtyřmi osmnáctijamkovými hřišti. K nejkrásnějším místům Turecké riviéry ovšem bezesporu patří město Antalya s pozoruhodnou historií, jež prosperovalo už za Římanů a Byzantinců. Zdobí je slavný „flétnový“ minaret Yivli Minare s mešitou, Hadriánova brána a další památky a procházka starým městem i po širokých třídách lemovaných palmami, nabízí velmi příjemné zážitky. „Díky luxusním obchodům, pestré kulturní nabídce a samozřejmě hlavně díky plážím, jež sem lákají tisíce návštěvníků, toužících po perfektní dovolené, se Antalya řadí k nejvyhledávanějším tureckým letoviskům na středomořském pobřeží,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. A kdybyste chtěli vidět ještě nějakou tu historickou raritu, navštivte Lykijské hrobky, které se nacházejí mezi Antalyí a dnešní Feythií. Ve 4. století př. n. l. byly vytesány do zdejších skalních útesů, honosily se bohatě zdobenými reliéfy a měly sloužit zemřelým jako obydlí, takže některé mají až tři podlaží.

Dlouhá písečná pláž v Antalyi, Turecká riviéra
Dlouhá písečná pláž v Antalyi, Turecká riviéra

Bodrum: turecké Saint-Tropez s dostatkem antiky a moderními i poklidnými letovisky  

Pokud byste chtěli poznat jinou část tureckého pobřeží, vydejte se na západ k Egejskému moři na poloostrov Bodrum I ten je považován za rekreační ráj a vládne tu větší klid. Pobřeží s kouzelnými přírodními scenériemi je romanticky členité, zálivy oslňují barvou akvamarínu, písečné i oblázkové pláže lákají k lenošení a moderní letoviska nabízejí pobyt s veškerým komfortem.Západní část dnešního Turecka na egejském pobřeží kdysi patřila římské říši, takže se tu zachovala řada antických památek. Stačí zmínit alespoň starověká města Trója, Efes, Pergamon, Milét či Halikarnas. Ten se dnes jmenuje Bodrum, je centrem stejnojmenného poloostrovaa právem se mu přezdívá malé Saint-Tropez.Kdysi zde stával jeden ze sedmi divů starověkého světa – proslulé Mauzoleum. Monumentální stavbu vysokou 40 metrů s kolonádou, jež měla 36 sloupů, kterou nechal postavit vládce Mausolos II., sice zničilo zemětřesení, takže z ní zbyly jen základy, ale i ty svědčí o tom, jak velkolepá a nádherná musela kdysi být. V Bodrumu se nacházejí i další vzácné památky, ale dnes žije hlavně rušnou přítomností a večer láká k posezení v restauracích, barech, na diskotéky i do nočních klubů. Také další letoviska Didim, Gümbet, Güvercinlik či Turgutreis vás chytnou za srdce a budete litovat, že vaše dovolená v Turecku už končí. A kdybyste si ještě předtím chtěli udělat výlet, vydejte se do dávné nekropole Hierapolis s proslulými termálními lázněmi a s ní sousedící Pamukkale. Tento velkolepý přírodní útvar přezdívaný Bavlněný hrad s kaskádou teras z bílého travertinu, zurčícími vodopády a jezírky, který patří k nejčastěji fotografovaným tureckým památkám, za návštěvu rozhodně stojí.

Pamukkale přírodní travertinová jezírka, jedna z největších turistických atrakcí Turecka
Pamukkale přírodní travertinová jezírka, jedna z největších turistických atrakcí Turecka