Překrásný přístav Chania s benátskými domky, Kréta

Tři města na Krétě, která musíte vidět

Evropská civilizace má kořeny právě tady, na největším ostrově Řecka. Kréta, to jsou nejen prastaré báje, ale také pohostinní lidé, nádherná krajina ve vnitrozemí, tiché písečné pláže a příjemná letoviska, kde se můžete alespoň během dovolené zbavit tíhy uspěchaného života a žít jako Kréťané – bez stresů, v souladu s rytmem mořských vln. A objevíte tu také šarmantní města s pohnutou historií, na níž se podepsali zejména Benátčané a Osmané. Tři největší, která rozhodně stojí za vidění, jsou Chania, Rethymnon a  Heraklion.

Staré město a benátský přístav, vítejte v Chanii, bývalé metropoli Kréty

Nacházejí se na severním pobřeží ostrova, a i když Kréta se svou rozlohou 8 300 km² opravdu je Melagonissos, tedy Největší, jak svému domovu Kréťané s hrdostí říkají, z letovisek do měst to není zas tak daleko. Když si tam zajedete na výlet, ještě vám zbude dost času na příjemné lenošení na plážích. Chania bývala až do roku 1971 hlavním městem Kréty a dnes je druhou největší ostrovní metropolí, kam se jezdí nejen za památkami, ale také na nákupy a za zábavou. V centru se rozkládá půvabné Staré město, o němž se říká, že patří k nejkrásnějším v celém ŘeckuPyšní se nádherným benátským přístavem, nábřeží je lemováno výstavnými patricijskými domy s mnoha kavárnami a tavernami, kde bývá večer velice živo, uvidíte zde také zachovalé části městských hradeb se dvěma mohutnými baštami, jež chránily přístav před útoky z moře, a pozůstatky benátského arsenalia, kde se kdysi opravovaly lodě. V někdejším benátském kostele svatého Salvátora dnes sídlí zajímavé Byzantské muzeum, zatímco v Pobřežní mešitě se nachází výstavní galerie. A pokud byste ještě neměli muzeí dost, v bývalém benátském klášteře na hlavní třídě sídlí Archeologické muzeum a na nedalekém náměstí se ukrývá Krétské folklorní muzeum. Milovníky nákupů však určitě zláká Agora, což je zastřešené tržiště, jedno z významných obchodních center Kréty, a romantici by si měli počkat na fascinující západ slunce nad přístavním majákem.

Mnohobarevný západ slunce za majákem v městečku Chania, Kréta
Mnohobarevný západ slunce za majákem v městečku Chania, Kréta

Rethymnon město vzdělanců a umělců

Půvabný přístav Rethymnon zase býval intelektuálním centrem Kréty, dodnes zde sídlí nejuznávanější krétská univerzita a v létě se sem sjíždějí umělci z celého Řecka na vyhlášený festival. Město bylo obydleno už v minojské době, pod dnešními ulicemi se ukrývají řecké i římské archeologické pozůstatky, ale zlatý věk zažilo za vlády Benátčanů, kteří zde vybudovali řadu velkolepých staveb, včetně mohutné pevnosti Fortezza. Přímo v jejím srdci se nachází rekonstruovaná mešita sultána Ibrahima Hana z roku 1647, kde se v současnosti konají koncerty a výstavy. Sejdete-li od brány pevnosti dolů z kopce, ocitnete se v malebném vnitřním benátském přístavu, za nímž se vine labyrint uliček, které přímo lákají k toulkám po starém městě a k nákupům v obchůdcích s bohatou nabídkou řemeslných výrobků a šperků. A pokud byste chtěli poznat národní svatostánek Kréťanů, což je klášter Moni Arkadiou v pohoří Idi, z Rethymnonu to k němu není daleko – něco přes dvacet kilometrů.  Kréťané jsou hrdý národ, který statečně bojoval proti osmanské nadvládě, a právě na tomto místě se odehrály dramatické události jednoho z povstání. Ostatně i během 2. světové války, kdy ostrov okupovala německá vojska, se obyvatelé Kréty zapojili do úspěšného partyzánského odboje a potvrdili tak pověst houževnatých a neporazitelných bojovníků, kteří překvapivě udeří na nepřítele a pak zmizí v horských úkrytech.

Kouzelné město a přístav Rethymnon, Kréta
Kouzelné město a přístav Rethymnon, Kréta

Heraklion nabízí nejen slavný palác starověku

Dnes je hlavním městem Kréty Heraklion, kam turisté míří hlavně proto, aby si prohlédli starověký palácový komplex Knossos opředený mnoha bájemi. Ale ještě předtím, než se vydáte právě tam, věnujte trochu času i samotnému městu. Kdysi to býval prosperující přístav, za vlády Římanů známý jako Heracleum, Andalusané zde zbudovali mohutný hrad a Benátčané také nelenili.„Srdcem města je Benátské náměstí s Morosinino kašnou, pár kroků odtud stojí bývalá benátská bazilika svatého Marka a vydáte-li se po pěší zóně, objeví se před vámi působivé průčelí benátské lodžie Venetian Loggia ze 17. století. A protože Heraklion byl odedávna přístav, na nábřeží nemohla chybět ani benátská obranná pevnost Koules. I dnes oceníte její mohutnou, promyšlenou konstrukci a z hradeb je navíc úchvatný výhled,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. Největší atrakcí ovšem je Archeologické muzeum města Heraklion, kde je soustředěna jedna z nejbohatších archeologických sbírek světa, včetně nejkrásnějších nálezů z paláce Knossos. Nejlepší je zajít sem hned po ránu, kdy se budete moci ještě v klidu pokochat nádhernými exponáty, k nimž patří býčí hlava se zlatými rohy, fantasticky dochované fresky, jedinečné keramické artefakty i sbírka zlatých šperkůvčetně prstenu krále Minoa a originálu šperku se dvěma včelkami a kapkou medu, jehož repliku prodávají snad v každém zlatnictví. Ale když pak vyjdete ven, uvědomíte si, že navzdory tak úžasnému historickému a kulturnímu dědictví se na Krétě nezastavil čas a že je to ostrov, který si vás zcela podmaní i v současnosti.

Hlavní město Kréty Heraklion. Úchvatná pevnost Koules vybíhající do moře
Hlavní město Kréty Heraklion. Úchvatná pevnost Koules vybíhající do moře