Zimní panorama horského uskupení Pale di San Martino, Trentino, Itálie

Ski Firáček – dětský klub s výukou lyžování, aneb návod, jak bez stresu naučit děti lyžovat

Těšíte se na lyže a přemýšlíte stejně jako já, jak to udělat, abyste si konečně letos zalyžovali? My máme děti s 5-ti letým rozestupem. Což je na jednu stranu pozitivní. Když se narodil syn, dcera už bylo samoobslužná. Na druhou stranu má věkový rozptyl dětí i nevýhody: ve chvíli, kdy se jedno naučilo jezdit na kole, chodit po horách i sjíždět svahy, s tím druhým začalo vše nanovo. Říkám si vlastně, jak to, že nejdříve vznikly letní dětské kluby, vždyť dítku na pláži – s nadsázkou – „vrazíte“ kyblík a lopatičku a je postaráno. Co ale s dítkem na horách?

Prosluněné sjezdovky, San Martino di Castrozza, Dolomity, Itálie
Sjezdovky poblíž lanovky Tognola, San Martino di Castrozza, Dolomity, Itálie

Ještě než začnete se Ski Firáček – dětským klubem s výukou lyžování

Do tří let se musíte smířit s tím, že se rodiče na lyžích budou střídat. Ačkoli znám i bláznivé milovníky lyžování, kteří dítko posadí do krosny a hurá za lyžařskými zážitky všichni pohromadě. Jenže takové dobrodružství není pro každého. A tak většina z nás musí počkat do tří až čtyř roků dítěte, kdy na lyžích zvládne základní úkony.  Ano, můžete se pokusit naučit dítě základy sami, ale pokud nejste vysloveně pedagogický typ, můžete víc pokazit než naučit. Proto, pokud vám rozpočet alespoň trochu dovolí, svěřte ho každý den na hodinu lyžařské školičce na svahu. Možná se vám podaří si na hodinku zalyžovat, může se však stát, že se drobek rozbrečí a vy budete muset hodinu zrušit. Jedná se o situaci nepříjemnou, ale většina instruktorů s touto eventualitou počítá a výuku neúčtuje. Někdy hned, jindy po pár dnech či po pár návštěvách hor, zvládne ratolest plužení, zatáčení doprava a doleva, brzdit i stát, s pomocí nasednout na lanovku či nastoupit na dětský pás.

Krásný výhled na údolí Val di Fassa
Výhled na údolí Val di Fassa lehce zastřené mlhou, Dolomity, Itálie

Dětský klub s výukou lyžování Ski Firáček, ráj pro lyžováním posedlé rodiče

Super, říkáte si. Teď už budeme zase lyžovat všichni. Jenže i když, v lepším případě, sjede mrňous svah, velmi brzy, nejpozději za hodinu začnou požadavky: já chci čůrat, mám hlad, mám žízeň, mrznou mi prstíky na nohou, mrznou mi prstíky na rukou, už se jsem unavený/á. Zajímavé je, že požadavky nepřicházejí naráz, ale postupně. Poprvé svlékáte dítě s nadějí, že odteď už se bude pořádně lyžovat, podruhé, tak teď už vážně ano, potřetí vám začíná docházet trpělivost a počtvrté nejpozději po dvou hodinách, „lyžování“ zabalíte, dáte si na uklidněnou aperol a pozorujete děti, jak najednou, plné energie, blbnou ve sněhu. To s dětským klubu Ski Firáček je situace na svahu jiná. Děti před 10 hodinou předáte animátorům a do oběda máte čas sami pro sebe a hlavně lyžování. Po obědě, od 13:30 do 15:30, máte opět možnost se pořádně vyřádit na svahu a večer, když budete chtít jít třeba na skleničku, do sauny či jen tak si popovídat s partnerem, děti mají tvořivé dílničky s různými hrami, malováním na obličej, trička, mini diskotéky a spoustu jiné zábavy. Dopolední program je 5x týdně a 6x týdně odpolední i večerní program.

Rodinka lyžařů na zasněžené vrcholku u San Martino di Castrozza, Dolomity, Itálie
Rodinka lyžařů v San Martino di Castrozza, Dolomity, Itálie

Unikátní příroda, lyžování a gastronomie se Ski Firáček v San Martino di Castrozza

Ani nevím proč, ale nejlepší podmínky pro dětské kluby s výukou lyžování jsou v Itálii. Jednak je v Itálii více slunných dní, a pak hoteliéři i správci svahů umožňují či nabízejí lepší podmínky pro organizaci dětských klubů s výukou lyžování. Každopádně Ski Firáček nabízí své služby v době jarních prázdnin ve dvou hotelích v Itálii v oblasti Trentino. První z nich je hotel alpského typu Fratazza, který leží v kouzelném městečku San Martino di Castrozza, obklopeném scenérii vysokých zasněžených členitých štítů italských Dolomit tzv. „Pale“, jen 100 metrů od lanovky Tognola. Zatímco děti zdokonalují své lyžařské dovednosti, dospělí mohou lyžovat v místním lyžařském středisku San Martino/Passo Rolle – v jedné ze 12 lyžařských oblastí Dolomiti Superski, které nabízí 60 km sjezdovek, či si zakoupit permanentku na celou oblast Dolomiti Superski, kde je neuvěřitelných 1 200 km sjezdovek.

Zasněžený vrcholek Dolomit, Marmolada, Trentino, Itálie
Zasněžený vrcholek Dolomit, Marmolada, Trentino, Itálie

Nádherné panorama, moderní lanovky se Ski Firáčk v Mazzin di Fassa

Poblíž střediska Mazzin di Fassa se nachází skvěle vybavený klubový hotel Regina & Fassa s rozšířenou polopenzí, která potěší zejména aktivní lyžaře, kteří po skončení lyžování dostanou pekelný hlad. Vleky i centrum Mazzin di Fassa jsou vzdálené 4 až 6 km, dostupné hotelovým shuttle busem. O zábavu mají v Regina & Fassa postaráno nejen děti v dětském lyžařském klubu Ski Firáček, ale i dospělí. Jedná se totiž o velmi kvalitní a oblíbený klubový hotel. Předností tohoto ubytování jsou kromě výborné kuchyně, velké rodinné pokoje a ski pasy na sjezdovky celé oblasti Dolomiti Superski čítající 1200 km sjezdovek. V nejbližším okolí vás potěší zejména výhled na nejvyšší horu italských Dolomit, Marmoladu. 

Údolí Val di Fassa, Mazzin, Dolomity, Itálie
Údolí Val di Fassa, Mazzin, Dolomity, Itálie

Co ještě vědět o Ski Firáček – dětském klubu s výukou lyžování

Dobrou zprávou je také to, že člověk už nemusí na lyže na celý týden. Děti občas bývají unavené a tak je fajn, že můžeme zvážit své možnosti i výdrž a jet na 3 dny od čtvrtka do neděle, nebo 4 dny od neděle do čtvrtka, případně na celý týden. Odpadá také zařizování skipasů, vše je možné zařídit ještě před odjezdem a v hotelích si od delegátů skipasy vyzvednout. Mně osobně se možnost, že nemusím stát ve frontě a nedočkavě čekat na své první „lano“ velmi zamlouvá. A co vy? Vydáte se se o jarních prázdninách Ski Firáček CK FIRO-tour do Itálie na lyže

Alpské pohoří v okolí Sella Ronda a Marmolady, Dolomity, Itálie
Alpské pohoří v okolí Sella Ronda a Marmolady, Dolomity, Itálie