Pobřežní panoramatická cesta poblíž městečka San Vito Lo Capo na severozápadě Sicílie. Na pozadí hora Mount Cofano

Sicílie to je starodávná mozaika s dívkami v bikinách, svatyně lásky i dlouhé pláže s výhledem třeba na Etnu

Na největším ostrově ve Středozemním moři, na Sicílii, vás dostane úplně všechno.  Úžasné moře a pláže, jedinečné monumenty, pozoruhodná historie, nejvyšší evropská sopka i kulinární zážitky. Rádi byste věděli, co všechno na Sicílii zažít, navštívit, ochutnat, kde se ubytovat a co se dá za týden navštívit na ostrově, o velikosti jedné čtvrtiny Česka? Čtěte:-).

K Sicílii patří celá řada bájí

Pamatujete si starořecké báje? Tady na ně narazíte na každém kroku. Sicílie prý bývala domovem bájného obra Polyféma, který v jeskyni na pobřeží uvěznil řecké reky vracející se z trojské války a hodlal je do jednoho spořádat. Ještě že je vedl mazaný Odysseus, který tu potvoru kanibalskou přelstil a navíc obra připravil o jediné oko. Dodnes činná sopka Etna zase byla dílnou božského kováře Héfaista a další legenda se váže k bohyni krásy a lásky Afrodíté. V Erice, vysoko na skále nad mořem, kdysi stál její chrám, který sloužil jako maják, ale plnil i jinou funkci. Mohli se tam uchýlit námořníci toužící po lásce a kněžky jejich přání splnily. Milostné obřady tu prý vykonávalo až několik set zasvěcených dívek a nebylo to zadarmo. Uznejte sami, nezní vznešeněji „Musel jsem přinést oběť ve svatyni lásky.“ než „Zašel jsem si do veřejného domu?“

Sopka Etna, dle řeckých bájí  je dílem Héfaista, boha ohně a kovářství
Sopka Etna, dle řeckých bájí je dílem Héfaista, boha ohně a kovářství, Sicílie

Velkolepé památky na Sicílii vás ohromí

Vraťme se však do současnosti. Když se ocitnete na Sicílii, zjistíte, že už dávno není chudou příbuznou Evropy, odkud odcházely celé rodiny za lepší budoucností do zámoří. Dnes je magnetem pro turisty, kteří chtějí spojit příjemný pobyt na plážích s prohlídkou starověkých památek, jež patří k nejzachovalejším na světě. Tento nádherný ostrov totiž nepotkal osud věčně pustošené země, i když dobyvatelé se tu střídali jako na běžícím pásu. Všichni totiž potřebovali, aby Sicílie zůstala nejúrodnější obilnicí Středomoří, a tak ji nechali na pokoji. Díky tomu se zde zachovaly skutečné architektonické skvosty z nejrůznějších období. Je to zjevné už v hlavním městě Palermu, kde stojí Monreale, jedna z nejkrásnějších katedrál středověku, výstavné normanské paláce i vznešené barokní kostely. Ti, kdo si potrpí na kuriozity, určitě zavítají i do kapucínského kláštera, kde se v podzemí ukrývá na osm tisíc mumií.

Nábřeží v hlavním městě Sicílie, Palermu
Nábřeží v hlavním městě Sicílie, Palermu

Na Sicílii je natáčel film Kmotr 

Schůzku s antikou si ovšem můžete dát hned na několika místech. V západním cípu ostrova leží Segesta s mimořádně zachovalým antickým chrámem z 5. století př. n. l. Vypadá, jako by ho kameníci opustili před nedávnem, a na dnešní návštěvníky působí jako zjevení. Nebo zamiřte na jih do Agrigenta proslulého ohromujícím Údolím chrámů, či do archeologického parku Neapolis v Syrakusách, odkud pocházel nejslavnější matematik své doby Archimédes. Učili jste se přece ve škole jeho zákon o tělese ponořeném do kapaliny… Můžete se též vydat ve stopách filmu Kmotr, který se na Sicílii natáčel, zatímco o přepychovém životě dávných patriciů si uděláte představu v luxusní vile Romana v Casale. Stála uprostřed zahrad, měla desítky pokojů, luxusní lázně a překrásnou mozaikovou výzdobu, která zůstala téměř neporušená. Zachycuje nejen lovecké scény, velkolepé hostiny a výjevy z rodinného života, ale také hrající si dívky, které na sobě mají úplně moderní bikiny. Že by se ten náš svět za uplynulá tisíciletí zas tak moc nezměnil?

Dokonale zachovalá mozaika ve Villa Romana del Casale, stavbě zapsané na seznamu UNESCO, Sicílie
Dokonale zachovalá mozaika ve Villa Romana del Casale, stavbě zapsané na seznamu UNESCO, Sicílie

Taorminu, perlu Sicílie vynechat nesmíte

Kouzelné městecko Taormina hýří subtropickou vegetací, která pyšně shlíží na okolní svět. Patří k nejnavštěvovanějším místům na Sicílii. Hlavně kvůli původnímu starořeckému amfiteátru za 3. století př. n. l. s dokonalou akustikou, kde se dodnes hrají divadelní představení a pořádají koncerty. Raději tam ale zavítejte hned po ránu, než Taorminu zaplaví davy turistů, a až pak se projděte po korzu Umberto s nádhernými paláci a výstavnými kostely. V dálce zahlédnete Etnu, která se tyčí do výšky 3323 metry, a ze sopečného kráteru stále stoupá proužek dýmu. Sicilané jí říkají Hora všech hor a vědí, že výstup nahoru není jen tak a hazardování se nevyplácí. Pokud byste přesto chtěli poznat Etnu zblízka a byla by zrovna v klidové fázi, lze část cesty absolvovat lanovkou od horské chaty Sapienza a dál pokračovat s průvodcem. Chce to ovšem dobrou kondici, pořádné boty, větrovku, peníze a samozřejmě vždycky záleží na momentálním počasí.

Ruiny řeckého amfiteátru v městečku Taormina, na pozadí horský masiv se sopkou Etnou, Sícilie
Ruiny řeckého amfiteátru v městečku Taormina, na pozadí horský masiv se sopkou Etnou, Sícilie

Plážový relax na Sicílii: Je libo výhled na Etnu nebo pláž s bílým pískem?

Po návratu na pobřeží vás pak čeká průzračné moře vroubené půvabnými letovisky s táhlými plážemi, které přímo vábí k odpočinku a ke koupání. „K nejznámějším patří letovisko Giardini Naxos, které je výchozím bodem pro výlet do Taorminy, Syrakus a na Etnu, ale existuje celá řada dalších, takže si vybere úplně každý,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. Můžete také bydlet třeba přímo v Taormině na útesu před zálivem Baia delle Sirene v hotelu s úžasným výhledem na moře, zatímco z prázdninové vesničky Serenusa Village u pláže Licata to nebudete mít daleko do Údolí chrámůFurnari-Saiatine zase leží kousek od starověkého Tindari s výhledem na Eolské či Liparské ostrovy, jak se jim také říká, kam stojí za to udělat si výlet lodí. Oblíbený Arenella Resort je k dispozici kousek od Syrakus,a kdybyste zatoužili po klidu, snadná pomoc. V zelení obklopeném VOI Marsa Sicla Resortu se soukromou pláží s bílým pískem, který se nachází u rybářské vesničky Sampieri na jihu ostrova, si též užijete nezapomenutelnou dovolenou plnou zážitků. Sicílie je prostě jedinečný svět sám pro sebe a její kouzlo je věčné.    

Záliv Giardini-Naxos s Etnou a Catanií v pozadí, Sicílie
Záliv Giardini-Naxos s Etnou a Catanií v pozadí, Sicílie

Sicilská chvilka pro gurmány

Kdybyste chtěli zakousnout něco menšího, dejte si arancini, což jsou smažené rýžové kouličky s masovou či zeleninovou náplní. Mandloně tu rostou na každém kroku, takže není divu, že se mandle přidávají do většiny moučníkůa dělá se z nich i moc dobrý marcipán. Sicilskou specialitou jsou cannoli, výtečné trubičky se sladkým krémem. Masité olivyse nakládají do různých nálevů a plní se mandlemi, ančovičkami či papričkami. Také sicilský olivový olej je špičkový. Pokud si dáte rybu, nemůžete sáhnout vedle, ale za ochutnání stojí též pokrmy s rajčaty a lilky, těstoviny s plody moře a grilované maso. Vyhlášené jsou též  drštky po palermsku. A určitě ochutnejte jantarově žluté víno Marsala srovnatelné se sherry a citronový likér limoncello.

Limoncello, ovocný likér pocházející z jižní oblastí Itálie. Obsahuje 28 až 32 procent alkoholu a podává se dobře vychlazený, převážně jako digestiv.
Limoncello, citrónový likér pocházející z jižní Itálie