poloostrov Karpaz, 80 km výběžek, Severní Kypr

Severní Kypr – pár důvodů proč navštívit zapomenutý ráj pláží a památek

Nikde jinde ve Středomoří nenajdete tak netknutou krajinu a nezastavěné pobřeží jako na Severním Kypru. V roce 1974 vznikla rozdělením Kypru téměř neprodyšná hranice a horní část ostrova se stala dosažitelnou jen oklikou přes Turecko. Například Varosha, která byla svého času nejmodernějším a největším resortem na ostrově, se změnila v místo duchů, jejíž snímky si prohlížejí na internetu zvědavci po celém světě. I na 20 km dlouhé zlatavé pláži jižně od města Famagusta, se slunívalo až na 200 000 návštěvníků. Dnes je jich podstatně méně, a některé hotely připomínají spíše hollywoodské kulisy. O co méně je turistů, o to neuvěřitelněji modré a průzračnější je moře. Takové, za jakým směřují na Severní Kypr i čeští turisté.

Doteky vzdálené historie v letovisku Girne-Kyrenia v Severním Kypru

Zatímco jedny hotely upadly v zapomnění, jiné vyrostly do krásy a vábí super kvalitními službami, navíc v levnějším provedení než v jižní, řecké části Kypru. Zářným příkladem je moderní Beach Resort Acapulco nedaleko středověkého městečka Girne-Kyrenia. To samo o sobě stojí za návštěvu. Kolem přístavu vymodelovaného do tvaru podkovy a hlídaného mohutným hradem, se rozkládají bary, kavárničky i restaurace, těsně vedle sebe, nad sebou a snad i pod sebou. Z uzavřené řady bíle natřených domků s balkónky se nad tím vším tyčí věž minaretu a jakoby vztyčeným prstem ukazuje na špičaté hřebeny pohoří Besparmak-Pentadaktylos (Pět prstů) vystupujícího zpoza modravého oparu. Sama pevnost názorně odráží turbulentní dějiny ostrova. Mohutná citadela patří k nejlépe zachovalým opevněným stavbám a ukrývá jednu z nejstarších lodí planety vyzvednutou z mořského dna. Ta naložená amforami a dalším zbožím se potopila při bouři kolem roku 300 p.n.l.
Nad pastorální krajinou okolí městečka se vznášejí sokoli a pozorují zříceniny hradů připomínající obrovitá bílá hnízda. Za návštěvu stojí alespoň jeden z nich, křižácký St. Hilarion. Ačkoli nese jméno syrského světce a poustevníka z 8. století, byli to páni z aquitánského Lusignanu, kteří mu dali tvář.

Letovisko Kyrenia, Severní Kypr
Letovisko Kyrenia (Girne), Severní Kypr

Na Severním Kypru můžete spočinout, ale též objevovat bez překonávání velkých vzdáleností

Turista směřuje na Severní Kypr, především aby si odpočinul, načerpal dostatek slunce a užil si moře i místní jídlo. Ale po pár dnech v resortu uprostřed ničeho vyvstane možnost poznat toho víc, než jen místní pláž a restauraci. Vzdálenosti mezi pozoruhodnostmi jsou navíc příjemně malé. Na západě se zvedají u mořského pobřeží antická místa Soli a Vouni. V jejich sousedství leží na úpatí pohoří Troodos malebné městečko Lefke, které si dodnes zachovalo vzhled tradiční turecké komunity. Úrodná půda a dostatek vody jsou prospěšné hlavně citrusovým plantážím. Šťavnaté pomeranče, melouny a také hodně zeleniny pěstují zemědělci i v městečku Güzelyurt (v překladu Hezký domov). Na jaře, když plantáže rozkvetou, se line vzduchem omamná vůně bílých pomerančových květů, teď už můžete sklízet kulaté barevné plody. A až skončí prázdniny, obsadí ta místa hejna tažných ptáků, kteří přilétají ze Skandinávie a z Ruska. Mnozí z nich na Kypru dokonce přezimují….

Jedna z mnoha památek v pastorální krajině v okolí Kyrenia, Severní Kypr
Křižácký hrad sv. Hilariuse, s výhledem na Kyrenia (Girne), Severní Kypr

Přírodní atrakce Severního Kypru: oslíci, mořské želvy a orchideje

Na poloostrově Karpaz se člověk cítí jak v jiném světě: 80 km trčí ten úzký pruh země do moře. Silnice vede podél obhospodařovaných polí, na kterých divocí osli sežírají sedlákům obilí. Kdysi tato zvířata patřila Řekům, ale přistěhovalci z turecké Anatólie nevěděli co s nimi a nechali je žít svobodně. Oslíci se mají jako v ráji – zvířata si na turisty zvykla a nijak se jich nebojí. I vy si můžete koupit pár mrkví a pak je s nimi nasytit. Na málo navštěvované severní pláže v červenci také připlouvají mořské želvy, hlavně zelená želva Chelonia mydas, aby do písku uložily vejce. Příjemně a hezky však je na Kypru i na podzim až do listopadu, kdy si příroda obleče zelený kabát zdobený bezčetnými květy divokých orchidejí, tulipánů a mandloní kvetoucích až do března. Ostrov se chlubí víc než 30 druhy endemických orchidejí, které musí obdivovat každý. Podobně jako tyto „cizopasníci“ jsou na tom i řecké rodiny, jež zůstaly na severním písečném výběžku ve vesnici Dipkarpaz. S tureckými sousedy sice žijí odděleně, ale v klidu a mírumilovně.

Nedotknutá příroda a pustá pláž na poloostrově Karpaz, Severní Kypr
Zlatavá pláž na poloostrově Karpaz, Severní Kypr

Zažít Řecko i Turecko v rozděleném hlavním městě Kypru

Lefkoša-Nikosia, položená na řece Pedieos, zůstala po pádu berlínské zdi jediným rozděleným hlavním městem Evropy. Příkop a hradby s jedenácti baštami uzavírají středověké centrum jako ozubené kolo. Nejvýznamnější památky v řecké části města jsou soustředěny u náměstí. Tam se nachází arcibiskupství, jemuž vévodí ohromná socha arcibiskupa Makariose, jakož i katedrála sv. Jana a muzeum ikon z 5. až 19. století. Zajímavá je též Expozice národně-osvobozeneckého boje z let 1955 až 1959, kdy se Kypřané snažili svrhnout britskou nadvládu. V turecké části města naopak panuje orientální atmosféra s bazarem Arasta a také kavárničkami, čajovnami i karavansarejemi – stejně jakož i zlatnickými krámky a pouličními prodavači. Za pozornost stojí fotogenické domy s vyřezávanými balkony, dvorky s datlovníky a bezpočet kostelů přestavených na mešity. Když ale začne muezzin svolávat k modlitbě, je to povel pro turisty vrátit se do světa bungalovů nasměrovaných k modravému bazénu a poznání či nákupy vyměnit za odpočinek. Na večerní hrátky s vlnami v moři, ze kterých se dle pověsti zrodila na Kypru bohyně Afrodita, budou vzpomínat ještě dlouho.

Rozdělené město Nikósie (Lefkosa)
Hlavní město Kypru, rozdělená Nikósie (tur. Lefkosa)