Vinice s cestou tvořící srdce, kopce v okolí Mariboru Slovinsko

S dálniční známkou za památkami Slovinska

Slovinsko je země, kterou většina lidí ještě stále jen profrčí nejkratší možnou trasou, hlavně ať už jsou na jihu, někde u moře v Chorvatsku, Albánii či dokonce v Řecku. A to i přesto, že má Slovinsko obrovské množství přírodních krás a historických památek – mnohé na seznamu UNESCO. Od letošního roku mají o důvod víc se alespoň na chvíli zastavit a některé z nich si prohlédnout. S dokladem o zakoupení týdenní či měsíční slovinské dálniční známky získávají výhody při návštěvě celosvětově známých atrakcí ve Slovinsku, které se nacházejí nedaleko hlavních dálničních tahů.

Jeskyně Postojna a Predjamský hrad, krása, kterou nelze minout

Kolem jeskyně Postojna a Predjamského hradu bych jenom projíždět nechtěla. Musím přece vidět nejnavštěvovanější krasovou jeskyni světa a největší podzemní památku na světě zapsanou do Guinessovy knihy rekordů Predjamský hrad, který je zasazen uprostřed 123 metrů vysokého útesu již po více než 800 let. Jeskyně Postojna má také dlouhou tradici: v letošním roce oslavuje 200. výročí svého otevření široké veřejnosti a bude tak hostit řadu speciálních akcí. Díky dálniční známce, získáváte ke vstupenkám do hradu i jeskyně (ty je potřeba si zakoupit), zdarma rodinou vstupenku na interaktivní výstavu EXPO krasová jeskyně. Vstup na obě atrakce stojí pro dospělého 35,70 EUR a pro děti od 5 do 15 let 21,40 EUR.

Predjamský hrad, Slovinsko

Hřebčín Lipica, žádané rozptýlení pro osazenstvo na zadních sedačkách

Když potřebujete unavit zlobivé děti, otrávené hodinami prosezenými v autě, zastavte se v hřebčínu Lipica, který byl založen už v roce 1580 habsburským arcivévodou Karlem II. Bílé koně Lipicáni jsou proslulí svou touhou učit se, vynikají zvláště v umění drezury. Nákupem dálniční známky získáte volný rodinný vstup do místního chráněného parku. Děti se mohou těšit na více než 350 bílých lipicánských koní a dětské hřiště, dospělí na kulinární zážitky a toulky po lesních pěšinách. Vstup do samotného hřebčína je zpoplatněný, dospělá vstupenka stojí 16 EUR, děti od 5 do 18 let platí 8 EUR. Hřebčín se nachází jen kousek od dálnice A1, exit Davica.

bílé koně Lipicáni v hřebčíně Lipica, Slovinsko

Maribor, toulky ve vinicích

No, ne tak úplně. Maribor je druhým největším městem Slovinska uprostřed kopců s vinicemi. Nachází se v jedné z nejlepších vinařských oblastí země a je také domovem nejstarší červené vinné odrůdy na světě Žametovka. S dálniční známkou získáte sympatické slevy v Regionálním muzeu v Mariboru, v Domě staré révy, v restauracích a ve zmrzlinářstvích. Navíc budete mít možnost užít si bezplatnou jízdu městem elektrickým vozidlem Maister pro 1 osobu a získat jízdu lanovkou pro 1 osobu zdarma do Pohorských vrchů nad Mariborem. V partnerských restauracích pak můžete s dálniční známkou získat 1 jídlo a 1 zmrzlinu rovněž zdarma.

Kouzelné vinařské město Maribor

Ptuj, středověký klenot a památka UNESCO

Nejstarší město Slovinska Ptuj leží na řece Drávě na severovýchodě země. Jeho kořeny sahají až do doby kamenné. Nejkrásnější výhled na jeho červené střechy jsou z hradu Ptuj, který pochází z 12. století. Město je inspirujícím místem plným historie, bohatého dědictví a kultury. Nabízí kouzelné procházky historickým centrem nebo podél řeky, starobylé vinné sklepy, hrad a další kulturní památky. Nákup dálniční známky vám umožní volný vstup pro rodinu či osazenstvo vozidla do regionálního etnologického muzea Ptuj-Ormož na hradě Ptuj, 1 volnou vstupenku do ptujského vinného sklepa, nejstaršího ve Slovinsku s množstvím archivních vín a 2 vstupenky zdarma do kláštera dominikánů z 13. století. 

město Ptuj ve Slovinsku, jehož kořeny sahají až do doby kamenné