Pláž Agiofylli, malá romantická pláž na ostrově Lefkáda

Romantická Lefkáda se pyšní nádhernými plážemi

Leží mezi Korfu a Kefalonií, je nejmenší z této trojice řeckých ostrovů v Jónském moři a zdejší pláže patří k nejkrásnějším nejen v Řecku, ale i v celé Evropě. Tady najdete pohodu a klid, což jsou ta pravá synonyma pro nezapomenutelnou dovolenou na řeckém ostrově Lefkáda, který se vám jednou provždy vryje do srdce.

Ostrov plný zeleně a úžasných míst k odpočinku

Záleží jen na vás, zda svou dovolenou strávíte na západním, východním či jižním pobřeží Lefkády. Tenhle ostrov totiž na rozdíl od mnoha jiných netrpí nedostatkem vody, protože se zde nachází spousta pramenů sladké vody, takže se topí v zeleni. Háje olivovníků, citrusů a fíkovníků, vůně ibišků, svěží zelená tráva plná květů i bylin jako šalvěj, tymián a levandule nabízejí skvělou pastvu nejen stádům koz, ale také včelám, které produkují výtečný med. Na západním pobřeží objevíte řadu pláží, oceňovaných modrou vlajkou EU. Zejména do malebné tradiční vesničky Agios Nikitas míří turisté, kteří touží po koupání v křišťálově průzračném moři a po zaslouženém odpočinku, a okolní pláže Pefkoulia, Milos, Kathisma i další si chválu a obdiv opravdu zaslouží. Výběr ubytování je též pestrý, od studií Argo po hotel Odyssey, jež leží jen pár metrů od pláže a vytouženého koupání.

Pláž Agios Nikitas s jemným bílým pískem, Lefkáda
Pláž Agios Nikitas s jemným bílým pískem, Lefkáda

Půvabná letoviska Lefkády hned poblíž hlavního města Lefkas

Když si vyberete východní pobřeží, určitě se vám zalíbí letovisko Lygia v malebném zálivu s krásnou oblázkovou pláží (pokud máte rádi mořské plody a ryby, ochutnejte – zdejší rybí restaurace jsou vyhlášené!). Letovisko leží jen pár kilometrů od hlavního města Lefkas, kam se snadno dostanete místní autobusovou dopravou. Založili je v 17. století Benátčané, kteří si někdejší rybářskou osadu obklopenou téměř ze všech stran mořem vybrali kvůli výhodné strategické poloze. Obranu pomáhala zajišťovat i nedaleká hradní pevnost Santa Maura. Významnými pamětihodnostmi města jsou baziliky vyzdobené nádhernými ikonami, půvabná je i marina, kde kotví menší jachty a čluny, a za vidění stojí také klášter Faneromeni. „Dál na jih se pak nachází letovisko Nidri, kde se nabízí ubytování ve studiích Akti Beach uprostřed zahrady a pár kroků od oblázkové pláže. Pro romantiky je zase jako stvořené nedaleké Perigiali a hotel Red Tower s nádherným výhledem na moře. Na menší pláž je to pár kroků a na vyhlášenou pláž Pasha dojdete příjemnou krátkou procházkou,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková.

přístav u střediska Nidri, jednoho z nejpopulárnějších na ostrově Lefkáda
Přístav u střediska Nidri, jednoho z nejpopulárnějších na ostrově Lefkáda

Lefkáda láká i milovníky windsurfingu

Pak už to není daleko do jižní zátoky, kde se nachází další oblíbené letovisko Vassiliki, kde se lze ubytovat např. v hotelu Ponti Beach nedaleko písečno-oblázkové pláže, s krásným výhledem na celé letovisko. To přitahuje turisty jako magnet – nejen rodiny s dětmi, které si chtějí užít zdejší rozlehlé pláže s pozvolným přístupem do moře, ale také milovníky windsurfingu, jež sem míří z celé Evropy. Když je příznivý vítr, moře v dostatečné vzdálenosti od pláží se rozzáří stovkami pestrobarevných „křídel“ a vypadá to, jako by na hladinu dosedli exotičtí motýli. Samotné Vassiliki je okouzlující městečko s celou řadou taveren, bister, kavárniček a obchůdků, kam stojí za to si navečer vyjít, a také je zde malý přístav, odkud vyplouvají čluny i lodě k plážím, které jinak než od moře jsou jen těžko dostupné. Nádherná je Agiofili s azurově modrou vodou, kam vodní taxíky jezdí každou hodinu, k dalším vyhledávaným cílům milovníků koupání patří Egremni a Porto Katsiki. Úplný jih ostrova pak korunují vysoké bělostné skály, které mu daly jméno (lefkas znamená bílý). Jsou zakončené mysem Doucato, kde kdysi stával Apollonův chrám, a odkud podle legendy ukončila z neopětované lásky svůj život skokem ze skály do moře řecká básnířka Sapfó. Také se podle legendy v těchto místech nacházela jedna z bran do Hádovy říše, zatímco bájná řeka Acheron, po níž se převážely duše zemřelých do podsvětí, stále teče ve vnitrozemském regionu Epirus. 

Nejjižnější místo Lefkády mys Doucato a maják Akratas.
Nejjižnější místo Lefkády mys Doucato a maják Akratas.

Lodí po ostrovech okolo Lefkády

Můžete ale spojit příjemné lenošení s poznáváním a vydat na lodní výlet po ostrovech okolo Lefkády. Navštívíte jeskyni Papanikolis, která je druhá největší v Řecku, ostrov Meganissi, kde leží půvabná vesnička Spartochori, a pak pouze obeplujete ostrov ScorpiosTen v roce 1961 koupil řecký miliardář a rejdař Aristoteles Onassis, vybudoval tam rozlehlé sídlo, přistávací plochu pro helikoptéry i přístav, v němž kotvila jeho Christina, svého času nejluxusnější a nejdražší soukromá jachta na světě. Ostrov není přístupný veřejnosti, takže jen zdálky mezi borovicemi zahlédnete kostelík, kde se Onassis oženil s Jackie Kennedyovou, a je zde pohřben on i jeho děti. Zato na ostrůvku Ithaka, kde se dnes nachází jen pár vesnic, zakotvit lzeVe starověku mu vládl král Odysseus, který bojoval v desetileté válce proti Tróji, a doma na něj věrně čekala milovaná manželka Penelope. Kdo ví, jak to bylo doopravdy, ale takhle to napsal nejslavnější starověký autor Homér ve svých eposech Illias a Odyssea.     

Pláž Porto Katsiki jedna z nejkrásnějších na ostrově Lefkáda
Pláž Porto Katsiki jedna z nejkrásnějších na ostrově Lefkáda