Pláž Achata, na ostrově Karpathos

Řecký ostrov Karpathos, dovolená pro civilizací zmožené cestovatele

Pokud chcete zažít dovolenou, na niž budete rádi vzpomínat, vydejte se do Řecka na některý z jeho ostrovů. Je jich tu na dva tisíce, mnohé z nich doslova překypují turistickým ruchem, ale když se rozhodnete pro Karpathos, nebudete litovat. 

Na Karpathosu továrny na turisty nenajdete

Panenský a poklidný Karpathos patří do souostroví Dodekanes a leží na půl cesty mezi Krétou a Rhodem. Na délku měří 49 kilometrů, na šířku maximálně 11 kilometrů a jeho největší devízou je, že se o něm zatím moc neví. Pokud tedy toužíte po místě s nádhernými plážemi a křišťálově čistou vodou, kde se netlačí hlava na hlavě, právě tady si budete připadat jako v ráji. Ostrov voní divokými bylinkami a mořem, a když jej poznáte zblízka, budete ztraceni. My jsme tedy byli a chceme se sem určitě vrátit. Nepřevládají zde obří dovolenkové komplexy ale přívětivé hotely, penziony, apartmány a taverny s výtečnou kuchyní a domáckou atmosférou. Co víc by si civilizací zmožení cestovatelé mohli přát. I tady samozřejmě narazíte na starořecké mýty. Podle nich byl ostrov sídlem Titánů, první rasy, která vzešla ze spojení Urana (Nebe) a Gayi (Země), prý tu žil Prométheus, který daroval lidstvu oheň,i bojovná bohyně Pallas Athéna. Archeologové zejména při vykopávkách v akropolích Potidaio a Paleokastro narazili na úctyhodné památky z dávných časů. Není divu, vystřídali se tu Mykéňané, Dórové, Římané, Byzantinci, Benátčané i Saracéni a po všech zůstaly na ostrově stopy. 

Záliv Amoopi na jihovýchodním pobřeží ostrova Karpathos
Záliv Amoopi na jihovýchodním pobřeží ostrova Karpathos

Koupání a panenské pláže  – největší devíza ostrova Karpathos 

Na Karpathos se ovšem nejezdí v prvé řadě za starověkými památkami, ale hlavně za odpočinkem,koupáním a sluněním na plážích. A ty opravdu stojí za to. K vyhlášeným patří Kyra Panaja, St. Nicholas, Achata či Apella, ale najdete jich tu mnohem víc a všechny jsou kouzelné. „Zdejší pláže jsou písečné i oblázkové, čisťounké a dobře udržované,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. „Pokud se ovšem ubytujete v Pigadii nebo v Amoopi, Arkasse či Afiartis, budete to mít na pláž jen pár kroků. A to je velká výhoda, protože ostrov je hornatý a k některým vzdálenějším plážím v zálivech na východním pobřeží se lze dostat jen autem nebo lodí.“  

Rybářská loď v přístavu v hlavním městě ostrova Karpathos, Pigadia
Rybářská loď v přístavu v hlavním městě ostrova Karpathos, Pigadia

Nezapomeňte na hlavní město Karpathosu Pigadia a dejte pořádně do nosu

Hlavní město Pigadia (běžně se mu tu ale říká prostě Karpathos) je zároveň přístavem. Kdysi zde stávalo starověké Poseidio, dnes na vás v křivolakých uličkách plných obchůdků, taveren, barů a kavárniček dýchne ta pravá ostrovní atmosféra. Kostely Ayii Apostoli a Evangelistria svítí bělobou, v přístavu kotví rybářské bárky i jachty, vykoupat se můžete na pětikilometrové pláži ležící kousek na východ a pak se vrátit do města, kde je rušno dlouho do noci. Pohostinní a přátelští Řekové si umějí užívat života, tak se k nim přidejte. Zapomeňte na diety a dejte si do nosu. Ochutnejte domácí chléb s olivovým olejem, jogurty s tymiánovým medem, pravý sýr feta, předkrmy z mořských plodů a zeleniny, plněné vinné listy, musaku, masa pečená, grilovaná i dušená, rybí dobroty i báječné dezerty. A samozřejmě si přiťukněte některým z místních vín a na vytrávení si dejte panáček ouza,vonícího anýzem. Hlavní město Pigadia (běžně se mu tu ale říká prostě Karpathos) je zároveň přístavem. Kdysi zde stávalo starověké Poseidio, dnes na vás v křivolakých uličkách plných obchůdků, taveren, barů a kavárniček dýchne ta pravá ostrovní atmosféra. Kostely Ayii Apostoli a Evangelistria svítí bělobou, v přístavu kotví rybářské bárky i jachty, vykoupat se můžete na pětikilometrové pláži ležící kousek na východ a pak se vrátit do města, kde je rušno dlouho do noci. Pohostinní a přátelští Řekové si umějí užívat života, tak se k nim přidejte. Zapomeňte na diety a dejte si do nosu. Ochutnejte domácí chléb s olivovým olejem, jogurty s tymiánovým medem, pravý sýr feta, předkrmy z mořských plodů a zeleniny, plněné vinné listy, musaku, masa pečená, grilovaná i dušená, rybí dobroty i báječné dezerty. A samozřejmě si přiťukněte některým z místních vín a na vytrávení si dejte panáček ouza,vonícího anýzem.   

Pravoslavný kostel v pohoří na ostrově Karpathos na cestě ze Spoa do Olympos
Pravoslavný kostel v pohoří na ostrově Karpathos na cestě ze Spoa do Olympos

Z Karpathosu na ostrov Saria, aneb když trpíte mořskou nemocí

    Pokud máte rádi výlety lodí, z půvabného přístavu Diafani si můžete zajet na ostrůvek Saria na severním konci Karpathosu. Kdysi patřily k sobě, ale po zemětřesení se Saria oddělila a spojuje je průliv. Co si budeme namlouvat, my suchozemci máme k moři až sentimentální vztah a není nic vábivějšího, než se nalodit a vyplout do neznáma. Saria ovšem tak daleko není, za necelou hodinku zakotvíte v zálivu Palatia se zbytky staveb, jež kdysi sloužily coby bezpečné útočiště pirátů. Pokud se chcete vykoupat, skočte do vody přímo na zdejší pláži, pro ty, co zatouží po vyhlídce, stačí vystoupat soutěskou k ruinám starověké vesnice Argos a k raně křesťanskému kostelíku. Odtud je vskutku ohromující rozhled do okolí. Při zpáteční plavbě si ještě zaplavete na pláži Alymonata a pak už bezpečně zakotvíte v přístavu, odkud jste vypluli. Ještě menší je ostrůvek Kassoss modrobílými domky a kostelíky, kam se lze též dostat výletní lodí. 

Nádherná a liduprázdná pláž na ostrůvku Saria, Karpathos
Nádherná a liduprázdná pláž na ostrůvku Saria, Karpathos

Vesnička Olympos na Karpathosu – kroje a domácí chléb

Když se však vydáte od pobřeží do zalesněných kopců, máte najednou pocit, že se tu zastavil čas. Ve vnitrozemí se skrývá řada bílých vesniček, jako jsou Aperi, Volada, Othos, Piles či Spoa, ale malebný Olympos, kde se dodnes dodržují dávné tradice a zvyky, je prostě jedinečný. Ten byste měli navštívit určitě. My jsme si půjčili auto, ale není to nutné. Stačí, když se dostanete do přístavu Diafani (třeba člunem z Pigadie), odkud vás až nahoru vyveze autobus. Úzké uličky lemují tradiční domky, ženy tu dodnes nosí barevné kroje s náhrdelníky ze zlatých mincí a chléb se peče doma v pecích. Život v horách v izolaci od okolního světa musel být hodně krušný, ale místní obyvatelé si nestěžují. Povídali jsme si o tom s paní Mariou, kterou jsme potkali na půl cesty z Diafani a svezli ji autem domů. Kdysi se sem přivdala a už čtyři desetiletí ve svém domku tká tradiční látky, vyšívá úžasné barevné ornamenty a vytváří něžné krajky, které prodává turistům. „Dnes už se u nás žije mnohem lépe, než v době, kdy tu až do roku 1980 nebyla zavedena elektřina a vesnice byla jen těžko dostupná,“ říká. „Ale my jsme na náš Olympos hrdí, lidé tu drží pospolu a já bych odtud neodešla ani za nic. Takové místo už se jinde nenajde.“ Když se pak vrátíte dolů do civilizace, možná vás napadne svatokrádežná myšlenka, jak asi muselo být ostrovní Řecko nedotčené a magické, než jeho půvaby objevili turisté z celého světa. Tady nikdo nikam nespěchá, a pokud jsou v téhle krásné zemi místa, kde lze popustit uzdu romantickým snům, pak je to právě tady, na ostrově Karpathos.

Pochoutky přímo z pece v tradiční vesnici Olympos na ostrově Karpathos
Pochoutky přímo z pece v tradiční vesnici Olympos na ostrově Karpathos