Průvodce očkováním: Na jaké vakcíny byste měli myslet před návštěvou Afriky či Asie?

Zatímco návštěva známých evropských letovisek je téměř úplně bezpečná, v exotických a rozvojových zemích je pohyb bez doporučeného očkování výsadou těch největších odvážlivců.

Jelikož některé vakcíny skládají z několika dávek, mezi nimiž musí být dodržen určený časový odstup, nad očkováním třeba přemýšlet v dostatečném předstihu. Konzultaci s lékařem byste si měli dohodnout včas, a to alespoň 6 až 8 týdnů před odjezdem na dovolenou.

Podle vašeho zdravotního stavu, cílové destinace, druhu přepravy a pobytu vám odborník zhotoví individuální očkovací plán. V případě potřeby vám lékař kromě povinných a doporučených vakcín předepíše i základní očkování proti tetanu a záškrtu. Vakcíny proti dvojici těchto onemocnění je totiž třeba pravidelně „obnovovat“ každých 15 let.

Bez povinného očkování ani na krok

Jediným povinným očkováním, které je třeba před cestou do zahraničních zemí podstoupit, je očkování proti žluté zimnici.

I když se toto virové onemocnění u nás nevyskytuje, před cestou do států Afriky (například Burkina Faso, Kamerun, Kongo, Pobřeží slonoviny, Ghana, Libérie, Mali či Rwanda), Střední a Jižní Ameriky (například Bolívie, Brazílie, Panama, Kolumbie či Peru) je očkování proti žluté zimnici nutností pro všechny cestovatele.

Jiné země, mezi které patří například Indie, vyžadují toto očkování pouze od lidí přicházejících z míst, kde se žlutá zimnice vyskytuje. Nechat se očkovat proti žluté zimnici je vhodné měsíc před cestou, minimálně však alespoň 10 dní.

Trvanlivost látky proti zimnici je 10 let, pak se je třeba nechat přeočkovat. O závažnosti tohoto onemocnění svědčí i skutečnost, že turistům se záznamem o očkování kratším než 10 dní nebude po příchodu do zmíněných zemí povolen vstup, čímž se jejich dovolenkové dobrodružství předčasně skončí.

Podobnou povinnost uplatňuje i Saudská Arábie u poutníků směřujících do Mekky. Od nich se vyžaduje absolvovat očkování proti meningokokové meningitidě.

Africké země

I když se ve většině afrických zemí vyžaduje absolvovat očkování proti žluté zimnici, do letovisek jako je Egypt, Maroko nebo Tunisko se dostanete i bez této vakcíny.

V případě dlouhodobé návštěvy africké země, kde není pitná voda běžnou komoditou, se doporučuje očkování proti žloutence typu A i B, meningokokové zánětu, tyfu a obrně. Do regionů tropické Afriky byste neměli vstupovat ani bez očkování proti malárii.

Země Jižní a Střední Ameriky

Při odletu do zemí Latinské Ameriky je třeba se očkovat proti žluté zimnici, a to hlavně pokud cestujete do oblastí Francouzské Guyany, ale i do Bolívie, Kolumbie, Panamy či Venezuely. Mezi doporučené vakcíny patří hlavně ta proti hepatitidě A, B a břišnímu tyfu. Pokud cestujete do amazonské oblasti, rozhodně zvažte i očkování proti malárii.

Lékařmi doporučovaný očkování byste se měli nechat očkovat zejména tehdy, pokud jedete do míst, kde je nedostatek čisté pitné vody a převládají tam špatné hygienické podmínky. Informace o jiných protilátkách potřebných před cestou do zemí subtropického amerického pásma vám ochotně poskytne každý, i praktický lékař.

Země východní a jihovýchodní Asie

Osobám, které se rozhodly strávit několik dní či týdnů v asijských zemích, se doporučuje podstoupit očkování proti japonské encefalitidě a malárii. Při dlouhodobějších pobytech se cestovatelům doporučuje i očkování proti virové hepatitidě typu A (do 54 let) i hepatitidě typu B.

Co se týče vakcíny proti hepatitidě typu A, ta sestává ze dvou dávek. První se podává alespoň měsíc před cestou, druhá o 6 až 24 měsíců později. Vakcína proti žloutence typu B se skládá ze tří dávek, přičemž prostřední dávku je třeba podat 2 týdny před odjezdem do oblastí se středním až vysokým rizikem nákazy.

V asijských zemích se špatnými hygienickými podmínkami, mezi které patří například země Indického poloostrova, se doporučuje i očkování proti tyfu. Indie je také známá velkým počtem volně se pohybujících psů, takže ani vakcína proti vzteklině nebude na škodu. Lékaři také často vyzývají cestovatele před návštěvou Indie k vakcinaci proti obrně či choleře.

Pokud by vás zajímalo, jaké očkování je třeba do Thajska, před cestou do této stále více populární exotické země platí stejné doporučení jako pro ostatní asijské státy.

 

Země středního východu

Mezi povinné očkování před cestou do Turecka, Jordánska a Izraele už tradičně patří očkování proti žluté zimnici. Kromě ní se doporučuje i očkování proti břišnímu tyfu, která se podává minimálně týden před odletem. Za zvážení stojí i očkování proti žloutence, vzteklině a choleře.

Tip: Pravidelně aktualizované informace o potřebném očkování před cestu do zahraničních zemí naleznete na stránce www.cdc.gov. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí poskytuje i mobilní aplikace, kde kromě jiných funkcí najdete i doporučené vakcíny a zdravotní rizika pro konkrétní destinace.

Kde se nechat očkovat?

Povinné očkování provádějí očkovací centra, které vám po podání vakcíny vystaví i mezinárodní očkovací průkaz. V Praze to je např. Institut očkování a cestovní medicíny v Dlouhé ulici.

Na těchto místech kromě vakcíny dostanete i kulaté razítko, bez které vás do exotických zemí vyžadujících očkování proti žluté zimnici nepustí. Doporučené očkování proti hepatitidě, tetanu, tyfu či obrně se běžně provádějí iv ambulanci vašeho praktického lékaře.

Nyní, když už víte jaké očkování potřebujete do asijských, afrických či amerických zemí, klidně si můžete vybrat poznávací zájezdy do Thajska, Turecka, Malajsie či Jordánska nebo poznat i ty největší perly Jižní Ameriky.