Paleokastritsa jedna z nejkrásnějších oblastí ostrova Korfu s oblázkovými plážemi a bohatým podmořským životem

Prosluněné babí léto láká na ostrov Korfu

Dovolená na řeckých ostrovech nabízí řadu příjemných míst, ale když se na přelomu léta a podzimu rozhodnete pro Korfu, určitě nebudete litovat. Je jedním z nejkrásnějších Jónských ostrovů a brzy po příletu pochopíte, proč se právě jemu říká zahrada Středomoří.  

Strávit konec léta na Korfu je ideální

Tenhle smaragdový ostrov, doslova posetý olivovými háji, sady pomerančovníků, citroníků a pinií, bezpočtem cypřišů i další subtropickou vegetací, je totiž nejzelenější ze všech řeckých ostrovů. Začátek září už u nás obvykle bývá ve znamení nadcházejících plískanic, ale rozkvetlé Korfu stále nabízí nádherné počasí, teplou náruč moře, kouzelné pláže a dny plné pohody. Pokud jste tedy ještě nestačili vyrazit na dovolenou, je nejvyšší čas vybrat si to pravé místo a prodloužit si slastné letní chvíle. Můžete jet sami, nebo s sebou „přibalte“ předškoláky, kteří si užijí pobyt u moře, když už není takové horko. Ať tak či tak, když se vydáte do jižního cípu tohoto ostrova na východní pobřeží, máte zaručeno, že si všechny krásy Korfu vychutnáte plnými doušky nabijete se energií na zbytek roku. 

Kouzelná písčitá pláž na ostrově Korfu
Kouzelná písčitá pláž s výhledem zelené kopce na ostrově Korfu

Objevte nejoblíbenější hotelový resort na Korfu

Asi dvacet kilometrů od hlavního města Kerkyra, kousek od letovisek Moraitika a Messonghi, se nachází velmi příjemný hotelový komplex Messonghi Beach, postavený přímo u moře. „Díky své rozloze a kapacitě je největší na ostrově, budovy obklopuje krásná, udržovaná zahrada, která se svažuje k široké pláži s pozvolným vstupem do moře a svou výhodnou polohou, komplexními službami a vybavením, jež uspokojí i nejnáročnější hosty, patří k nejoblíbenějším na ostrově. Často sem míří i rodiny s dětmi, protože je tu o ně skvěle postaráno,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. Samozřejmě nechybějí venkovní bazény, pro malé návštěvníky jsou připraveny bohaté animační programya k dispozici je i dětský akvapark. Dospělí si zase užijí rozličné společenské akce, vyrazí na výlety nebo si zajdou do Moraitiky, posedí v některé z útulných taveren či barů a nakoupí v obchůdcích se suvenýry. Sportovněji založení hosté mohou zajít do fitness centra, zahrát si tenis, plážový volejbal či stolní tenis a zkrátka nepřijdou ani milovníci vodních sportů.  

Písčito-oblázková pláž v Messonghi
Písčito-oblázková pláž v Messonghi

Kam na Korfu vyrazit na výlety?  

Od Messonghi Beach je to v této části ostrova kousek do hlavního města Kerkyra, které rozhodně stojí za návštěvu, ať už se tam vydáte přes den nebo večer. Projděte se kolem Staré a Nové pevnosti, po náměstí Esplanada, zavítejte do paláce sv. Michaela a sv. Jiří, navštivte kostel sv. Spirodona, který je patronem ostrova, a dopřejte si nějakou tu dobrotu z místních specialit. Zdejší kuchyně je opravdu výborná. Podél cesty na nedaleký poloostrov Kanóni se nacházejí ruiny Artemidina chrámu, kde se našel Štít s Gorgonou ze 6. stol. př. n. l., uložený s dalšími starobylými poklady v kerkyrském Archeologickém muzeu, a hned vedle stojí dobře zachovalý klášter sv. Theodory. Nicméně do Kanóni míří turisté hlavně kvůli nádherné vyhlídce na ostrůvek Vlahérna s bílým byzantským klášterem (dá se tam za pár minut dojet člunem) a na Pondikonísi neboli Myší ostrov. Podle legendy je to zkamenělá loď bájného Odyssea, kterou proklel rozhněvaný bůh moří Poseidon poté, co se po ztroskotání ujala starořeckého reka Naussika, dcera krále Fajáků, a ten jemu i jeho druhům pomohl při návratu domů z trojské války. Korfu se totiž podle Homéra tehdy jmenovalo ostrov Fajáků. Poutavá je též hodinová projížďka lodí s proskleným dnemkolem ostrůvku Vidos, během níž budete sledovat dovádění lachtanů. 

Panoramatický pohled na hlavní město ostrova Korfu, Kerkyru
Panoramatický pohled na hlavní město ostrova Korfu, Kerkyru

Císařovna Sissi se do Korfu zamilovala

Slavný zámeček rakouské císařovny Sissi Achillion, který patří k nejnavštěvovanějším památkám na Korfu, máte od Messonghi Beach, také co by kamenem dohodil. Krásná panovnice, nešťastná v manželství, ztracená v pompézní Vídni a zničená sebevraždou jediného syna, se do Korfu doslova zamilovala. V roce 1889 si zde koupila pozemek, nechala na něm postavit honosné sídlo v neoklasicistním stylu a pojmenovala je po svém idolu, řeckém hrdinovi Achilleovi. Trávila v něm co nejvíc času a odpočívala zde každoročně hlavně na jaře a na podzim. Zámeček, který se dokonce objevil v bondovce Jen pro tvé oči, se nachází deset kilometrů jižně od Kerkyky. Pokud byste ovšem chtěli poznat ještě další zajímavá místa, nechte se zlákat na okružní plavbu po ostrově.Kromě Achillionu a historické části Kerkyry navštívíte také Mavromatiz, kde se dělá likér Kumquat, Paleokastrici, kde se Odysseus údajně vylodil (dnes nad zátokou s průzračnou tyrkysovou vodou stojí malebný klášter), dále jednu z nejkrásnějších vyhlídek na Korfu Bella Vista a také olivovou vesnici Makrádes, kde jsou k mání výrobky z oliv i čerstvé koření.  Korfu prostě nabízí tolik možností, jak si užít báječnou dovolenou, že možná všechny při první návštěvě nestihnete, a budete se sem chtít vrátit.

Bella Vista znamená místo krásného výhledu, v tomto případě na oblast Paleokastritsa. Najdeme zde několik taveren, ubytování, několik krámků, obchůdků se suvenýry i velké parkoviště
Bella Vista znamená místo krásného výhledu, v tomto případě na oblast Paleokastritsa na ostrově Korfu.