Překrásná písečná pláž v jednom z nejznámějších letovisek Algarve, Albufeiře

Prodlužte si léto na poslední chvíli. Tři podzimní tipy, které si užijete!

Zájem o cestování je u nás stále na vzestupu a začali jsme jezdit i na kratší dovolené několikrát za rok. Největší popularitě se stále těší pobytové zájezdy u moře, ale i když mnozí nevědí půl roku dopředu, kdy budou moci odjet na dovolenou, nebo ji odkládají až na konec léta či přímo na podzim, neznamená to, že by si v nabídce FIRO-tour nevybrali.

Dovolená, jakou si přejete

Češi se též rádi vracejí do míst, která už znají, líbí se jim tam a vědí, že na ně nečíhají nečekaná překvapení. Svou roli samozřejmě hrají i finance – za pobytový zájezd zaplatíte méně než za poznávací a rodiny s dětmi i senioři si rádi zajedou za odpočinkem k moři za menší peníze, protože zájezdy na konci sezony prostě levnější jsou. Pokud mohou navíc se svým časem volně hospodařit, nebo mají děti či vnoučata v předškolním věku, zájezd vybraný na poslední chvíli jim ušetří peníze a přitom si dovolenou užijí stejně jako v plné sezoně. Nemusí to být hned pobyt „all inclusive“, ale pokud si spočítáte, že nemusíte za jídlo a pití vydat navíc ani korunu, uvědomíte si, že to vlastně suma sumárum může vyjít nastejno nebo dokonce levněji. Když se ale rozhodnete po polopenzi třeba proto, že chcete jezdit na výlety a zajímá vás i místní gastronomie, je to také správná volba. Zkrátka a dobře. Podzim ťuká na dveře a je nejvyšší čas prodloužit si léto. Sluníčko a moře, ať už v Evropě nebo v některé z exotických zemí, je zaručený recept jak dobít baterky a připravit se na zimu. Ale i později, kdy už u nás bude opravdu nevlídně, se můžete vydat na cesty za sluncem do zemí, kde zapomenete na šeď všedních dnů a třeba si splníte i nějaký ten sen.

Plažové drinky k pohodičce na pláži ať už s all inclusive nebo bez patří
Plažové drinky k pohodičce na pláži ať už s all inclusive nebo bez, patří

Algarve, sluneční zahrada v Portugalsku

„Nejkrásnější portugalské pláže, na nichž není nikdy přecpáno, najdete v Algarve. Tahle provincie získala přezdívku Sluneční zahrada právem. Příjemné a svěží klima, pás malebných pláží dlouhý téměř dvě stě kilometrů, výstavná přímořská letoviska i pitoreskní rybářské vesničky s větrnými mlýny, příroda hýřící zelení, to všechno je pro odpočinek jako stvořené,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. Východní pobřeží je méně členité, zato západní lemují nádherně zbarvená skaliska a pískovcové útvary, mezi nimiž se skrývají romantické zátoky, kde si slunění a koupání ve vlahých vlnách Atlantiku budete užívat úplně sami. Vyhlášená letoviska Albufeira, Quarteira, Armação de Pêra či Portimão poskytují veškerý komfort, z Lagosu si můžete vyjet člunem k pobřežním jeskyním a rozhodně neopomeňte navštívit Mys svatého Vincenta neboli Cabo de São Vincente. Kdysi se mu říkalo finis terrae, tedy konec světa, a po staletí námořníkům  sloužil (a slouží dodnes) jako důležitý navigační maják. A to nejsou zdaleka jediná zajímavá místa, která na vás v Algarve čekají. Začátek podzimu je pro návštěvu ideální, protože už není takové horko a můžete si všechna zdejší lákadla i ve vnitrozemí vychutnat naplno.   

Pláž Praia da Rocha na Algarve při západu slunce
Pláž Praia da Rocha na Algarve při západu slunce

Tropický ráj v Dominikánské republice 

Každý určitě někdy zatoužil po exotice a Karibik patří k místům, kde si ji užijete do sytosti. Dominikánské republice, která vás okouzlí krásou tropů a ihned dá zapomenout na podzimní plískanice, léto trvá po celý rok.Traduje se, že když tu před více než pěti sty lety zakotvil proslulý mořeplavec Kryštof Kolumbus, prohlásil, že takhle si představuje ráj. Rodiny s dětmi ocení poklid v letovisku Boca Chica nacházející se v malebné mořské laguně, ale k nejoblíbenějším letoviskům nepochybně patří Punta Cana,které je přesně takové, jak si našinec představuje tropický ráj. Střapaté kokosové palmy lemují pláže s jemným bílým pískem, mořská hladina se třpytí zářivými tyrkysovými odlesky, velké bazény jsou samozřejmostí a zdejší komfortní hotely a bungalovy jsou opravdu prvotřídní. Do letoviska Bayahibe často míří milovníci potápění, pro něž jsou tu ideální podmínky, a na nedalekém ostrově Saona, který je součástí přírodní rezervace a kam lze doplout na člunu, je možné pozorovat množství cizokrajného ptactva. A až ochutnáte některý z opojných koktejlů, v nichž nesmí chybět vynikající místní rum, a dýchne na vás ostrovní atmosféra podbarvená rytmem národního tance merengue, uvědomíte si, co přesně znamenají slova užívat si života.

Plážový ráj na Punta Caně v Dominikánské republice
Plážový ráj na Punta Caně v Dominikánské republice

Návraty na italskou riviéru

Přesněji řečeno se jedná o riviéry dvě a to o Benátskou a RomagnolskouCaorle, Bibione, Rosolina Mare, Albarella a Lido di Jesolo patří k té první, Pesaro, Rimini, Riccione, Marina Centro či Gabicce Mare ke druhé a většinou jsou to místa, jejichž názvy důvěrně známe. Však se tam naši turisté něco najezdili v touze užít si koupání v moři. Vydat se v září na písčité pláže v severní Itálii není žádný risk, právě naopak. Srpnová dovolená Italů již skončila, takže tu už není hlava na hlavě, ceny jsou únosné, moře je pořád nádherně teplé, hotely i apartmány nabízejí příjemný pobyt, všude je čisto a navíc – na tohle pobřeží to máme od nás nejblíže. Pokud byste se sem chtěli vydat s menšími dětmi, budou mít o zábavu postaráno. Skluzavky jsou na každé pláži, po promenádách jezdí dětské vláčky, můžete se s nimi vydat do zoo nebo do lunaparku a nechybějí ani akvaparky s různými atrakcemi. A protože  turistický magnet, jímž toto pobřeží pro nás nepochybně bylo, se stále vylepšuje, ti, co zde trávili dovolenou před lety, to tu možná ani nepoznají. Konec konců mění se celý svět, tak proč se nevracet na známá místa, kde se budete cítit v bezpečí.   

Dlouhatánská téměř patnáctikilometrová pláž s jemným pískem Lido di Jesolo na Benátské riviéře
Dlouhatánská téměř patnáctikilometrová pláž Lido di Jesolo na Benátské riviéře