Pláž Perla, Primorsko, Bulharsko

Proč staré dobré Bulharsko láká k dovolenkovým návratům

Zářící slunce, písčité pláže jako ze zlata, modré moře, které se bůhvíproč jmenuje Černé, pohostinnost a výtečnou kuchyni, to všechno bulharský jih nabízel turistům už dřív. 

Dnes bulharská letoviska snesou srovnání se západoevropskými

A tak není divu, že se sem naši turisté tak rádi vracejí. Bulharské pobřeží lemují nové moderní hotely, jejichž služby jsou na vysoké úrovni a mnohé z nich jsou ideální pro pobyt rodin s dětmi. Užijete si tu nejen koupání v moři, ale i v hotelových bazénech či v  akvaparcích, a nechybí ani spousta atrakcí, jež potěší návštěvníky bez ohledu na věk. Ti malí mohou řádit v mělkých dětských bazéncích a na skluzavkách, jsou pro ně připravena hřiště, pořádají se různé animační programy a leckde vám i děti pohlídají. Dospělí zase ocení posezení ve stylových restauracích, obchody lákající k nakupování a bary, diskotéky i podniky, které se probouzejí po setmění a je v nich rušno dlouho do noci. To ale neznamená, že se tu nenajdou také místa pro nerušený odpočinek. K Černému moři totiž míří i lidé s dýchacími a kožními problémy, protože zdejší jodové páry a mořská voda mají léčivý účinek.

Panorama pláže Nesebar, Bulharsko
Panorama pláže Nesebar, Bulharsko

Slunečné pobřeží v Bulharsku nejen pláž a moře i památky 

Jih Bulharska proslavilo Slunečné pobřeží s táhlými písečnými plážemi, jež se zvolna svažují do průzračného moře. Nacházejí se zde známá černomořská letoviska a po celodenním koupání a slunění se můžete vypravit na prohlídku půvabných starobylých městeček. V Sozopolu je nejvíce památkově chráněných domů soustředěno ve východní části na ulici Kiril i Metodij a v jejím okolí. Ve středu města objevíte antické a středověké vykopávky a zajímavá je též návštěva Archeologického muzea. Poklidné Primorsko s rodinnou atmoférou, kde se nachází i české turistické centrum, také patří k oblíbeným cílům našich turistů. Pokud byste ovšem chtěli raději navštívit přírodní národní park Ropotamo, najdete jej necelých 10 km od Sozopolu. Park je pojmenován podle stejnojmenné řeky, po níž jsou organizovány projížďky lodí. 

Vyhlídka z kavárny na pobřeží městečka Sozopol u Černého moře v Bulharsku
Vyhlídka z kavárny na pobřeží městečka Sozopol u Černého moře v Bulharsku

Antická UNESCO perla Bulharska Nessebar 

Rozhodně byste ale neměli vynechat prohlídku Nesebaru, protože to je skutečný architektonický skvost, jehož historické centrum je právem zapsáno na seznam chráněných kulturních památek UNESCO.Město má dlouhou a pohnutou historii. Založili jej Thrákové v 9. století př. n. l., kdysi bývalo významným obchodním střediskem a po nadvládě Řeků, Byzantinců a Turků se zde zachovala řada cenných památek. “V křivolakých uličkách s mnoha zajímavými kostely a typickými domky, jejichž přízemí je cihlové a patro dřevěné, na vás dýchne kouzlo dávných časů,” říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. “V obchůdcích si můžete koupit tradiční suvenýry, vyhlášenou kosmetiku s růžovým olejem či keramiku a za ochutnání rozhodně stojí lahodná místní vína.” Pokud byste to náhodou nemohli vydržet bez našeho piva, v ulici Emona najdete restauraci Praga, která hostům nabízí jak zlatavý pěnivý mok, tak tradiční českou kuchyni. Nemůžete ji minout, před vchodem stojí Švejk.

pláž v Nesebaru v Bulharsku
Dlouhatánská písčitá pláž v Nesebaru v Bulharsku

Nejlepší aquapark s andrenalinem v Evropě je v Bulharsku 

Kdyby vám ke spokojenosti nestačily hotelové bazény, vlahé moře a rozličné vodní sporty, zavítejte do Action Aquaparku poblíž Nesebaru, který má pověst nejlepšího v Evropě. Návštěvníci tu mají k dispozici 34 nejrůznějších atrakcí,včetně vodní horské dráhy, kterou sjedete na dvoumístném člunu po 165 metrů dlouhé skluzavce. Tobogán, jemuž se přiléhavě říká Volný pád, je spíš pro dobrodruhy se silným žaludkem, protože jím proletíte rychlostí 72 kilometrů za hodinu, ale za vyzkoušení stojí i tobogány Závodní turbulence a Černá díra. Ti nejmenší si užijí zábavu ve vodním hradu, ve vlnách nebo při jízdě na pneumatice v líně tekoucí řece. O nudě tu prostě nemůže být řeč a pokud už uvažujete o tom, kam zamíříte v létě na dovolenou, Bulharsko je ta správná volba

Primorsko, Bulharsko
Primorsko, Bulharsko