Pobřeží u Mrtvého moře s pohořím v pozadí, Izrael

Poznávejte svět! Kdy jindy než teď? 10 tipů za poznáváním

Je nejvyšší čas vyrazit. Za humny už jste byli, ale v Evropě je stále celá řada pozoruhodných cílů. Poznávací zájezdy jsou ideální příležitostí jak navštívit nejen je, ale také vzdálené exotické země, které tolik lákají cestovatele toužící po nových nevšedních zážitcích a dobrodružství.

1. Island, ostrov sopek, ledovců, gejzírů a vodopádů

Vydejte se do Ledové země, která se vynořila z moře před dvaceti miliony let. Island má osobité kouzlo zvlášť pro ty, kdo chtějí uniknout přetechnizovanému světa a dopřát si putování nedotčenou přírodou – je divoký, drsný, panenský a vždycky nádherný. K nejznámějším vodopádům patří Gullfoss, Seljalandfoss, Skógafoss, kaskáda Hraunfossar či Svartifoss nedaleko největšího islandského ledovce Vatnajökull. Slavný je i gejzír Strokkur, můžete vystoupit na kráter Grábrók, vyrazit na pozorování velryb nebo si zajezdit na islandských koních. Za prohlídku samozřejmě stojí i hlavní město Reykjavíka úžasná je koupel v kouzelné Modré laguně, což jsou proslulé termální lázně. 

Godafoss, jedny z nejznámějších vodopádů na Islandu
Godafoss, jedny z nejznámějších vodopádů na Islandu

 2. Ischia a kouzlo Neapolského zálivu

Na věčně zeleném ostrově Ischia v italské Kampánii se ze svých neduhů léčili už římští císařové a jeho kouzlu určitě podlehnete i vy. Tady sezona vlastně nikdy nekončí, na písčitých plážích se slastně odpočívá, ale zároveň si můžete lebedit v termálních parcích s léčivými minerálními prameny. Poznáte nejen zdejší pamětihodnosti, jako jsou Aragonský hrad, Ponte di Ischia a nádherné botanické zahrady, ale také vyrazíte na výlety po Neapolském zálivu. Ostrov Capri a Pompeje, které zničil katastrofální výbuch sopky Vesuv, rozhodně stojí za vidění, stejně jako Neapol. Víte přece, co se říká – uvidět Neapol a …

Překrásná zahrada Forio la Mortella na ostrově Ischia v  italské Kampánii
Překrásná zahrada Forio la Mortella na ostrově Ischia v italské Kampánii

3. Za nejkrásnější flórou na Madeiru

Tento portugalský ostrov uprostřed Atlantiku získal nedávno tzv. turistického Oscara a byl vyhlášen nejlepší ostrovní destinací Evropy i světa. Že Madeiru ještě neznáte? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Celý ostrov pokrývají koberce zeleně a orchideje tu ve volné přírodě rostou jako u nás luční kvítí. Chcete-li poznat bohatství madeirské flóry, vyjdete se do Tropických zahrad nad hlavním městem Funchal a pak do vnitrozemí. Po pěšinách podél levadas, což jsou kamenná zavlažovací koryta, jimiž se svádí voda do údolí, budete putovat kvetoucí panenskou přírodou a z vrcholu Pico do Arieiro máte ostrov jako na dlani. Neméně půvabná zákoutí nabízejí i výlety po pobřeží, kde objevíte pitoreskní přístav Camara dos Lobosnejvyšší mys v Evropě Cabo Girão či přírodní lávová jezírka s prohřátou mořskou vodou v Porto Moniz. Ve vnitrozemí zase narazíte na okouzlující městečko Santana s barevnými domky ve tvaru A. Na Madeiře si prostě budete připadat jako v subtropickém ráji.

Severní pobřeží Madeiry, Portugalsko
Severní pobřeží Madeiry, Portugalsko

4. To nejlepší z Irska a Skotska

Smaragdové Irsko, to jsou hory a jezera, zelené pastviny, tajemné hrady, starobylá města, ale také pivovary, kde se vaří vyhlášené tmavé pivo Guinness a palírny, z nichž pochází vyhlášená irská whiskey. Dublin, hlavní město Irské republiky, je kosmopolitní kulturní metropolí i rájem nákupů a Belfast, který je centrem Severního Irska, nabízí také řadu pamětihodností. Když z Irska přejedete do Skotska, určitě musíte vidět města Glasgow a Edinburg,kde nahlédnete do dramatické historie skotských dějin. Pak už je čas vydat se přes Highlands neboli skotskou Vysočinu na návštěvu „Nessie“. Cestou zavítáte na zámky Stirling a Blair Castlea úchvatnou romantickou krajinou pak dorazíte až ke břehům slavného jezera Loch Ness. A kdo ví, třeba zrovna vy budete mít štěstí a zahlédnete pod hladinou temný stín „lochnesky“, neznámého jezerního tvora, po němž už dlouhá léta pátrají tisíce nadšenců. 

Starobylé město Edinburgh a Edinburský hrad v Skotsku
Starobylé město Edinburgh a Edinburský hrad v Skotsku

5. Velká cesta po Švýcarsku 

Země helvetského kříže je nádherná nejen v zimě a ti, co dávají přednost letní sezoně, ji určitě ocení. Ve Švýcarsku mají totiž na poměrně malém prostoru soustředěno všechno, po čem turistovo srdce zatouží. Živá města plná zajímavostí, jako jsou Curych, Ženeva, BernLucern či Lausanne, prohřátá jezera i vysokohorské štíty, kam lze dojet lanovkou. Na „dračí“ horu Pilatus vede nejstrmější zubačka na světě, rozhodně stojí za to vyjet si vláčkem z Interlakenu na Jungfraujoch, což je nejvyšší místo v Evropě, kam vedou koleje, nebo se vydat na Schilthorn, kde se natáčela bondovka Ve službách Jejího Veličenstva. A co takhle prohlédnout si proslulé horské středisko Zermatt bez sněhové čepice, nebo se vydat na nejvyšší horu Evropy MontBlanc? To všechno na vás čeká na švýcarské Grand Tour, která vás provede nejkrásnějšími místy Švýcarska.  

Horská železnice ve Švýcarských Alpách
Horská železnice ve Švýcarských Alpách

6. Klasický okruh po Svaté zemi

Všechna ta slavná biblická místa, kde se zrodilo křesťanství, jsou svatá nejen pro věřící, ale stejnou měrou lákají i turisty, kteří „jenom“ chtějí na vlastní oči poznat starověký i novověký IzraelCaesareua, Nazaret, Galilejské jezero, Betlém, Jeruzalém– o těch jste už určitě slyšeli, stejně jako o svitcích nalezených v Qumranu či o pouštní pevnosti Massada, jejíž obyvatelé volili raději smrt než římské otroctví. Ale k Izraeli patří také Tel-Aviv s proslulou čtvrtí Jaffa a Mrtvé moře s moderními letovisky. Věřte, že putování po Svaté zemi vás překvapí na každém kroku.

Staré město a přístav v Jaffě na severozápadě státu Izrael s moderním Tel Avivem na obzoru
Staré město a přístav v Jaffě na severozápadě státu Izrael s moderním Tel Avivem na obzoru

7. Jihoafrická republika je kráska mnoha tváří

Patří k nejkrásnějším zemím světaa nabízí veškerá turistická lákadla. Strmé hory i přímořská letoviska s krásnými plážemi, rozkvetlá subtropická údolí i vyprahlé kaňony. Panenskou přírodu střídají úhledná městečka obklopená vinicemi i výstavná kosmopolitní velkoměsta a samozřejmě nelze opomenout světoznámé národní parky. Když se vydáte na Velký okruh Jihoafrickou republikou, navštívíte nejen ten nejslavnější a největší  – Krugerův národní park (a několik dalších), ale také proslulou Panorama Route, Pretorii, Durban, Port Elizabeth, království Svazijsko a v neposlední řadě Kapské Město se Stolovou horou a Mys Dobré naděje. Jihoafrická republika je prostě kráska mnoha tváří a na dovolenou, kterou tam prožijete, opravdu hned tak nezapomenete.

Stolová hora v Kapském městě v Jihoafrické republice
Stolová hora v Kapském městě v Jihoafrické republice

8. Francouzské Polynésie, zahrada rajských potěšení 

Zářivé ostrovy Tahiti, Bora Bora a Moorea v Tichém oceánu, které jsou součástí Francouzské Polynésie, okouzlí všechny smysly a splní vaše sny o exotickém ráji. Poznáte nejen jejich přírodní krásy, ale seznámíte se též s polynéskou kulturou, zaplavete si v oceánu a odpočinete si na snovýchpísečných plážích. Vydáte se krmit žraloky a rejnoky, zažijete úžasný západ slunce a na své si přijdou i milovníci šnorchlování a dobrého jídla. Tady určitě pochopíte, proč se malíř Paul Gauguin a herec Marlon Brando nechtěli vrátit z Polynésie domů.

Tahiti při západu slunce, Polynésie
Tahiti při západu slunce, Polynésie

9. Spojené arabské emiráty křížem krážem

Spojené arabské emiráty jsou stále oblíbenější destinací, kam se můžete směle vydat i v době, která exotickým výletům tolik nepřeje. Není divu. Jsou zde nádherné pláže i zajímavé památky a staleté tradice se tu pozoruhodně mísí s nejmodernějšími výdobytky 21. století. A navíc je tu zcela bezpečno. Hlavním městem a sídlem panovníka je Abú Dhabiale nejlákavější je Dubaj s mnoha nej – stojí tu nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa, nejstarší částí města je Deiras s úchvatnými trhy, k dispozici jsou obrovská nákupní střediska jako Dubai Mallu a Mall of Emirates, nachází se tu jeden z největších vodních parků na světě a také nejznámější a nejnavštěvovanější pláž Jumeirah Beach. Dubaj ale není jediné místo SAR hodné návštěvy, za vidění stojí i emiráty Sharjan a Ajman.

Panorama Dubaje při stmívání
Panorama Dubaje při stmívání

10. Mauricius a Réunion, dvě perly Indického oceánu

Dlouhé bílé písčité pláže omývané tyrkysovými mořskými vlnami a vroubené kokosovými palmami, pozoruhodné přírodní rezervace a botanické zahrady, pohoda a radost ze života, to všechno na vás čeká na ostrově Mauricius proslaveném nejcennější známkou na světě.  Můžete ji spatřit v muzeu Blue Penny v hlavním městě Port Louis. Určitě ale zavítejte do botanické zahrady Pamplemoussess desítkami druhů vzácných tropických rostlin, do národního parku Black River Gorgesa do oblasti Chamarel s úžasnými krátery a vodopády. Rozkvetlý Réunionvás taktéž okouzlí krásnými plážemi, jež se nacházejí třeba v St. Gilles les Bains, a nádhernými výhledy, ale také malebnými městečky, bujným pralesem a vulkánem Piton de la Fournaise

Panorama pohoří Cirque de Mafate na ostrově Reunion ve Franci
Panorama pohoří Cirque de Mafate na ostrově Reunion ve Francii