Most Rialto a gondoly v Benátkách

Poznávací zájezd s cestovní kanceláří má plno výhod

Dnešní doba se zdá v cestování revoluční. Lidé se nemusejí obracet na specialisty z oblasti cestovního ruchu. Nepřeberné možnosti cestovatelských, ubytovacích, letenkových a zážitkových serverů na internetu přímo vyzývá k individuálnímu zajištění perfektní a levné dovolené. Podle statistik ČSÚ vloni nevyužilo služeb CK 54% českých turistů, což ve srovnání s rokem předchozím znamená mírný nárůst těch, co se při organizaci dovolené spolehli na profesionály. Proč? Ať jsou cestovatelské servery sebeintuitivnější, není nad osobní komunikaci či rozhovor, který vám pomůže zorientovat se ve světě cestovatelských nabídek i nástrah. Jaké jsou nejčastější důvody, pro které by se lidé měli rozhodnout cestovat zejména na poznávací zájezd s cestovní kanceláří?

1. Jedu do destinace poprvé

Rádi poznáváte nová místa, jak nejlépe to jde? Jedete např. do Lisabonu prvně, a chtěli byste vidět to nej? Připojte se ke skupině stejně vědomostí a poznání chtivých cestovatelů a vydejte se na poznávací či city-breakovou dovolenou. V současné době jsou průvodci velcí specialisté. „Každý dnes může obratem okopírovat program, ale průvodce dělá zájezd. Je hodně důležité, aby dokázal se skupinou pracovat, byl znalý, kultivovaný, dobrý řečník, krizový manažer i psycholog. Uměl informace podat, nenudit, zaujmout i zabavit “, říká tisková mluvčí CK FIRO-tour, Eva Němečková. A dodává: „Naše CK organizuje i pobytové zájezdy, ale poznávacími zájezdy s kvalitním servisem se na našem trhu etablovala. Zájezd s cestovní kanceláří Vám pomůže vytvořit obrázek o zemi a příště se již můžete vydat sami“.

Uličky a jeden a výtah Glória jeden ze 4 výtahů v Lisabonu
Typická tramvaj/výtah Glória v Lisabonu, čtvrť Bairro Alto

2. Jsem cestovatelský fajnšmekr

Nicméně, cestovní kanceláře nabízejí programy i pro skutečné a zkušené cestovatele. Jako např. cesty doprovázené písničkářem, spisovatelem, televizním moderátorem a cestovatelem Janem Burianem, který provádí cestovatele po Islandu. Klade důraz nejen na poznávání přírodních krás té které země, ale vypráví svým turistům značně podrobně a poutavě i o historii, umění, literatuře, současném životě a mentalitě tamních lidí. Cesty s ním jsou velkým zážitkem i zdrojem informací.

Černé duny na jihovýchodním pobřeží Islandu s pohořím Vestrahorn v povzdálí
Černé duny na jihovýchodním pobřeží Islandu s pohořím Vestrahorn v povzdálí

3. Nemám čas

S dnešními možnostmi internetu, navigací, aplikací, plánovačů cest na webových stránkách, různých www.visit…, třeba visitportugal, přece dokážu sám vše naplánovat! Určitě ano, ale chce to čas. A naplánovat perfektní dovolenou, vyžaduje hodně času. Najít ty správné stránky, propojit informace, mít prostorovou představivost, dobré orientační i plánovací schopnosti, zeměpisné, geopolitické i místopisné znalosti. Zajistit dovolenou tímto způsobem, většinou znamená strávit mnoho večerů či víkendů u počítače. A i tak se nemusí dílo podařit. Platí také, že čím exotičtější země, tím náročnější příprava, tím více nástrah, které nakonec mohou dovolenou prodražit či dokonce zkazit.

Žena plánující dovolenou
Žena plánující individuální dovolenou

4. Nedomluvím se

Všechny velké cestovatelské, ubytovací či letenkové servery jsou dnes v češtině. Může se zdát, že ani člověku, který nezná cizí jazyk, nic nebrání v tom, zajistit si dovolenou sám sobě na míru. Určitě ne. I jazykově nedostatečně vybavení jedinci se na cestu po vlastní ose mohou vydat. Jen musí počítat s tím, že při dorozumívání budou muset v sobě probudit schopnosti batolete dorozumět se svým okolím pomocí nonverbálních výrazových prostředků a také spoléhat na to, že ti na opačné straně, budou schopni takto vyjádřené informace přijímat. Jazykově nevybavení introverti a lidé, kteří neradi improvizují, by se měli rozhodně spolehnout na služby cestovní kanceláře.

Před poznávací dovolenou s CK se jazyky učit nemusíte
Před poznávací dovolenou s CK se jazyky učit nemusíte

5. Neumím řešit nečekané situace

Znáte to, ač je člověk sebepřipravenější, ač má vše naplánované do nejmenších detailů, musíme se na cestách připravit na to, že se něco změní. Úplně největší klasika je, že má letadlo zpoždění a navazující let vám uletí. Těch nečekaných úkonů je tolik, že člověk neznalý, může lehce zpanikařit a celkem běžná situace, může způsobit přinejmenším veliký stres. Jednou se nám to stalo. Byl večer, takže jsme museli v mezistanici přespat. Když jsme ráno přijeli na letiště, byli jsme informováni, že letecká společnost stávkuje a žádné letadlo nepoletí. I přesto nás po x hodinách čekání naložili do letištního autobusu, a že jedeme k letadlu. Když jsme nastoupili všichni, řekli, že letadlo nakonec neletí. A že v za dvě hodiny pojedeme do finální destinace autobusem. Z dvou hodin, byly čtyři, pak tříhodinová cesta autobusem. Do konečné destinace jsme dorazili se skoro 24 hodinovým zpožděním, „orvaní jak borůvky“. Dodnes nevím, jak to naše tehdy tříletá dcera i my zvládli. A to jsme oba z turistického businessu. A teď si představte, že se do finální destinace nedostanete jinak, než letadlem? Jinými slovy, pokud nejste nastaveni na řešení nečekaných situací, vydejte se na dovolenou se zavedenou cestovní kanceláří. Když už se něco stane, pomůže vám vše vyřešit, případně nabídne kompenzaci!

Nečekané situace na cestách mohou být velký stres
Autohavárie v zahraničí

6. Chci ušetřit

Ač to zní paradoxně, je velmi pravděpodobné, že pokud budete cestovat s cestovní kanceláří, ušetříte. Už jste si někdy poctivě spočítali, kolik vás vyjde dovolená, když si ji zařídíte sami? Všechny letenky, ubytování, jídla, pojištění, půjčení auta či transfer z a na letiště? Zkuste to někdy udělat. Pravděpodobně zjistíte, že stejně kvalitní dovolená s cestovní kanceláří by vás vyšla podstatně levněji. Jak je to možné? Jednoduše. Cestovní kancelář má s dopravci i ubytovacími kapacitami smlouvy a tím pádem má množstevní slevy. I když si ke všemu připočte svou marži, pořád bude koncová cena balíčku nižší, než když si služby objednáte jednotlivě a napřímo.

Na dovolené s CK ušetříte
Na dovolené s cestovní kanceláří ušetříte