Podívejte se, jakými barvami hýří nejzvláštnější pláže naší planety

Většina pláží během dovolených hýří různými odstíny díky vysoké koncentraci návštěvníků, ale tyto jsou barevně odlišné i tehdy, když na nich není ani noha. Zelené, černé, červené či vícebarevné. I takové jsou nejkrásnější pláže na světě, za nimiž stojí příroda, ale i nezodpovědnost člověka. Které to jsou?

Reynisfjara (Island)

Magazín Islands Magazine zařadil Reynisfjara mezi nejkrásnější pláže na světě, které se nacházejí mimo tropických oblastí.

Černou barvu této známé písečné pláže má na svědomí aktivita sopky Katla. Ta svůj hněv naposledy projevila v roce 1918. Pláž se nachází v blízkosti vesnice Vík, která je zároveň nejjižněji položená obec na Islandu.

Kromě do tmava zbarveného písku se zde nachází ještě jedna přírodní zvláštnost.

Na pobřeží můžete narazit na čedičové skalní útvary. O jejich vzniku panuje legenda, podle níž sloužili dávným trolům. Ti chtěli o tyto skalní útvary přichytit lodě, ale dříve, než se jim to podařilo, skřítci kvůli vycházejícímu slunci zkameněly. Pobřeží Reynisfjara můžete navštívit v rámci některého poznávacího zájezdu na Island.

Punaluu (Havaj)

Další zajímavou pláží s černým pískem je Punaluu. Pobřeží moře zde zbarvila žhavá láva, která se po kontaktu s chladnou mořskou vodou změnila na čedič.

Kromě uhelnatého písku se pláž Punaluu proslavila i výskytem ohroženého druhu obrovských mořských želv. Ty je občas možné zpozorovat během jejich vyhřívání se na rozpáleném pobřeží.

Papakolea (Havaj)

Olivová písečná pláž Papakolea se nachází na jižním cípu Havaje a je jednou ze čtyř pláží se zeleným pískem na světě. Ostatní najdete na ostrově Guam, Florena a v Norsku.

Za tajemstvím zajímavého zbarvení písku stojí 49 000 let stará sopka, ze které vyvěrala magma bohatá na zelený minerál olivín.

Další olivový písek najdete například i na pláži Kourou ve Francouzské Guyaně. Tu zatím navštěvuje jen málo lidí, takže pokud hledáte nerušený odpočinek, máte rádi neobvyklé místa a zelenou barvu, už víte, že guyanský Kourou je pro vás ideální destinací.

Kaihalulu (Havaj)

Barevné pobřeží Havajských ostrovů jsou pastvou pro oči, protože kromě zeleného písku zde natrefíte i na pláže zbarvené dočervena. Jednou z nich je Kaihalulu, jejíž název pochází ze slova „kai Halulite“, což v havajském jazyce znamená hlučná pláž.

Pohled na Kaihalulu je plný kontrastů. Vždyť červený písek, modré moře a jejich kombinace se zelenými stromy v pozadí, to je barevná pestrost, kterou se může pyšnit jen málo míst. Právě proto patří Kaihalulu mezi nejkrásnější pláže na světě. O červené zbarvení tohoto pobřeží se postarali okolní horniny s velkým obsahem železa.

Hyams Beach (Nový Jižní Wales)

Pláž s nejbělejším pískem. přesně to se o australské pláži Hyams Beach píše v Guinessově knize rekordů. Pláž se nachází na jižním pobřeží Zálivu Jervis a blízko ní se vyskytuje množství dalších přírodních zajímavostí. Například národní parky Jervis a Booderee.

Whitehaven Beach (Austrálie)

Na pobřeží Austrálie se nachází také další bílá pláž, která sice Hyams Beach v bělosti nepřekoná, ale pyšnit se může jinými prvenstvími. V roce 2008 byla Whitehaven Beach oceněna za světově nejčistší pláž a v roce 2010 ji televize CNN označila za nejvíce ekologickou pláž na světě.

Shell Beach (Austrálie)

Těžko pojmenovat barvu této australské pláže, protože její povrch netvoří pouze písek, ale drobné lastury.

Ty postupem let vyplavila na pevninu voda a dnes tyto drobné mušle tvoří na pobřeží pás o délce až 60 kilometrů. Shell Beach se nachází téměř na nejzápadnějším místě Austrálie v Žraločí zátoka, která je součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Pláž Xi (Řecko)

Zajímavostí řecké pláže Xi jsou světle zbarvené útesy a jemný, sytě červený písek. Ten sem přes celé Středozemní moře nadýchal vítr až z daleké Sahary.

I když zmíněné útesy vypadají jako skutečné skály, ve skutečnosti jde o měkký jílovitý povrch, který se zvykne drobit a lámat. Proto nejsou tyto jílovité útesy vhodné na adrenalinové zážitky v podobě lezení. No přece jen mají jednu výhodu.

Pláž Xi útesy rozdělují na několik menších pláží, díky čemuž si zde můžete najít vlastní úsek, na kterém vás nebudou ostatní rekreanti rušit.

Nenechte si ujít výhodné first minute nabídky all inclusive dovolené v Řecku s FIRO-tour

Skelná pláž (Kalifornie)

Přírodní krása vytvořena z odpadu. Takové přirovnání sedí na Glass Beach plnou skelných úlomků.

Během 19. století totiž bylo běžným jevem, že se moře využívalo jako skládka odpadu. Lidé do něj házeli drobné předměty, ale i domácí spotřebiče či dokonce celé vraky aut. Přesně to se v minulosti dělo i na této kalifornské pláži.

Když společnost vyspěla, kovové předměty byly z pláže odstraněny. Za ten čas však silné mořské vlny stihli všechen skleněný odpad porozbíjíte. Drobné úlomky skla později mořská voda vymyla do oválných tvarů.

Díky tomu je pláž považována za jedno z nejkrásnějších přímořských měst na světě. Kousky skla jsou cenné natolik, že jejich sbírání je zakázáno. Na některých místech je mizející sklo dokonce dodatečně doplňovány.