Krásná pláž Praia da Rocha, poblíž města Portimão v západní části jižního algarveského pobřeží

Plážový servis z portugalského Algarve

Algarve, nejjižnější region Portugalska, je pověstné svým pobřežím, kde o písečné pláže není nouze. Však aby také bylo, 200 kilometrová pobřežní linie skýtá dostatek prostoru pro vodní radovánky všeho druhu. Nejúžasnější na plážích Algarve je, že zaprvé na všech je písek. Zadruhé pobřeží nabízí tři druhy pláží: dlouhé i několikakilometrové na jihovýchodě, mnohé se vším luxusem, které uspokojí i tu nejnáročnější klientelu, či jsou přístupné handicapovaným, menší ohraničené divotvornými pískovcovými útvary a útesy na jihozápadě pobřeží a pak divoké na západě, kde se budete cítit nejblíže přírodě.

Poklidné i luxusní pláže na jihovýchodě Algarve – Sotavento

Začíná září a letní radovánky se pomalu, v našich zeměpisných šířkách, chýlí ke konci. Jinak je tomu na jihu Portugalska Algarve. Zejména východní pláže jižního pobřeží, jakoby o konci prázdnin nechtěly ani slyšet. Slunce svítí ostošest a prohřáté vody Atlantiku omývají dlouhé písčité pláže. To, že nastal podzimní měsíc, poznáte snad jen podle toho, že se z pláží, restaurací i hotelů vytratili přespolní Portugalci. A na silnicích značně ubylo aut. Teď nastává to skutečné období na vychutnání dlouhých procházek. A můžete začít hned v Monte Gordo na hranicích se Španělskem. Nebo se přesunout o kousek na západ, na pláže poblíž Taviry, kouzelného městečka s hradem z dob maurské nadvlády a mostem ještě starším, který stavěli snad ještě Římané. Přímo v Taviře koupání není, ale v okolí se nachází ostrůvky, které prostor pro celodenní koupání a slunění poskytují dostatečně.

V okolí hlavního města Fara v Přírodním parku řeky Formosy se jich nachází hned několik. Některé, jako třeba ostrov Faro je zpřístupněný mostem a dostanete se na něj i motorovým vozidlem. Na ostatní vede cesta pouze po moři, místními trajekty, které vyplouvají buď z Fara nebo z městečka Olhão. Ať už navštívíte ostrovy Cabanas, Barril, Fuseta, Culatra, Barreta všude najdete dlouhé málo turistické pláže. Teplé a mírné moře bude k dispozici jenom vám. Když pak k tomu připočtete měkkýše i korýše vylovené z místních mokřadů a ryby mrskající svými ocásky ještě na jídelním lístku domácích restaurací, není lepšího místa pro poklidný den strávený na pláži.

Luxus je též spojený s jihovýchodním pobřežím. Pláže tu jsou vybavené jako někde v exotice, lehátka s nebesy a závěsy nejsou výjimkou a masáž vám tu udělají též. Ve Vilamouře, Quinta de Lago a Vale de Lobo se dál můžete dlouze procházet, ale zároveň se nechat hýčkat v komfortně vybavených resortech. Milovníci golfu neprohloupí, pokud vsadí na pobyt v těchto místech. Golfová hřiště jsou buď jejich součástí, nebo jsou od nich vzdálené jen pár kilometrů.

dlouhé písečné pláže u Vilamoury, Algarve, Portugalsko
Pláže a marina u Vilamoury, východní část Algarve, Portugalsko

Romantika mezi skalami v jihozápadním Algarve – Barlavento

Poslední pláží, kde můžete běžet dlouhé kilometry v dál, je Quarteira. A pak už začíná první pláž se skálami okrové barvy Falésia (slovo příznačně v překladu znamenající útes). Pláže jsou tu menší ohraničené skálami. Každá vypadá jinak, takže při pohledu na fotografii člověk znalý pozná, odkud fotka je. Ani v oblasti, které místní říkají Barlavento se první podzimní týdny léto ani zdaleka neloučí. Známá městečka Albufeira, Praia da Rocha i Lagos, dál tepou svým letním životem a okolní pláže též. Je jich tu tolik a každá jinak krásná, že vlastně neprohloupíte, když je budete brát za sebou, odříkávat jako korálky na růženci. Uvidíte oblouky, jezírka, jeskyně, skalní útvary připomínající věci i zvířata. Ale přece jenom nějaké tipy. Samotná Falésia se svými červenými skálami a výtahem je určitě favoritkou mnohých. Poblíž městečka Carvoeiro třeba Praia da Marinha se skálami ve tvaru mořských korábů, nebo pláž Benagil s pláží v jeskyni se slunečnými světlíky.

U profláknuté a přesto jedné z nejkrásnějších pláží Algarve, Praia Rocha se kousek od Alvoru skrývá pláž Prainha, ke které se sjíždí výtahem ve skále. Nejen tajné koupání, ale i skvělou restauraci Caniço, v těchto místech najdete. Jsou večery, kdy se dá dokonce tančit na pláži.

úchvatná pláž a jeskyně Benagil
Pláž a jeskyně Benagil, poblíž Carvoeira, západní část jižního pobřeží Algarve, Portugalsko

Na Algarve, v okolí Lagos, nevynechte skalní městečko

Na světových žebříčcích o nejkrásnější pláže se často objevují ty v okolí města Lagos, třeba Dona Ana nebo pláž Camilo. U bývalého hlavního města Algarve, odkud první karavely vyplouvaly do zámoří, se nachází také skalní městečko Ponta de Piedade. Fantastický shluk skalních útvarů a jeskyní dal vzniknout intenzivní prohlídkové trase na motorových člunech. Když se neodhodláte seběhnout strmé schody na úpatí skal, projděte si ho alespoň zvrchu. Foťák nebude chtít dát z ruky.

Ač jsou pro jihozápad typické pláže orámované skálami, existují výjimky. Nejdelší písečný pás, měřící skoro čtyři kilometry je Meia-Praia, poblíž Lagos. V okolí je jen velmi malé množství hotelů a horší přístup, proto si toto místo lemované písečnými dunami zachovává stále velmi přírodní ráz.

Skalní městečko Ponta de Piedade poblíž Lagos, Algarve, Portugalsko
Skalní městečko Ponta de Piedade, západní část jižního pobřeží Algarve, Portugalsko

Nedotčenou přírodou západního Algarve – Costa Vicentina

A ještě více přírody si užijete na plážích na západním pobřeží Algarve. Tzv. Vicentinské pobřeží je pro milovníky nedotčené přírody i divokých atlantických vod bez příkras. Oceán tu hučí a na pobřeží se krčí bývalé rybářské vesničky žijící dnes spíše než z rybolovu, z individuálního turistického ruchu. V Přírodním parku Costa Vicentina platí velmi přísná pravidla pro vznik nových staveb a tak dochází pouze k přestavbám a rekonstrukcím dosud existujících budov. Je potřeba říci, že ve většině, k velmi zdařilým přeměnám, které nijak nenarušují ráz krajiny a místní majitelé se nehoní za kvantitou, ale kvalitou svých služeb.

Pobřeží vyhledávají milovníci surfu, na každé pláži je surfařská škola a poblíž určitě najdete i ubytování pro vyznavače tohoto vodního sportu. Pobřežní skály už nesvítí do okolí odstíny žluté a oranžové. Útesy jsou povětšinou tmavě šedé až břidlicově černé. Písek je však překvapivě zlatavý. Cesty k nim někdy vedou úzkou klikatou a vyasfaltovanou silnicí, jindy však jedete po nezpevněném povrchu. I tady by člověk mohl pláže odpočítávat jako korálky na dětském počítadle. Jenže asi nebude na nic takového čas. A tak, naprostá špička je pláž Odeceixe. Přístupná z vesnice a uzavřená skálou ve tvaru žraločí ploutve a ústím říčky. Říčku můžete splavovat na kánoích, nebo se v ní také koupat. Při odlivu se na pláži tvoří jezírka prohřáté vody, která ocení zejména malé děti. Odeceixe je jednoznačnou favoritkou, ale i další vás uchvátí svou nespoutanou krásou. Pláž Amado poblíž Aljezur, Bordeira či Carrapateira. Je jich tu tolik, že se do Algarve budete muset vrátit a vydat se nejlépe na kole či pěšky, podél pobřeží po tzv. Rota Vicentina.

Pláž Odeceixe, Vicentinské pobřeží, západní část Algarve, Portugalsko
Pláž Odeceixe, Costa Vicentina, Algarve, Portugalsko