Kouzelná písčitá pláž v Akabě na břehu Rudého moře

Plážová novinka jordánská Akaba a divy světa kolem

Přece nepojedu k Rudému moři do Jordánska? Však nabídek do egyptských letovisek u Rudého moře je nepřeberné množství. Ano, jordánské pobřeží není nikterak dlouhé, asi jen 60 km. Nicméně pláže jsou písečné, moře čisté a průzračné, lemované promenádami a palmami. Zažijete tu nefalšovanou arabskou kulturu, ale bez – pro našince – někdy nepříjemných elementů, jako je přílišná dotěrnost arabských obchodníků. Další nespornou výhodou je, že přímý let do Jordánska trvá jen 3 hodiny a 40 minut. Být v exotice za tak krátkou dobu? To přece už stojí zato.

Jordánská Akaba průzračné moře a palmy na pobřeží

Jediným jordánským městem ležícím na pobřeží je právě Akaba. V letovisku a jeho okolí se soustředí veškeré hotely a hotelové komplexy. Přímo v Akabě jsou na pobřeží především ty pětihvězdičkové, ale 10 až 15 min od centra se nacházejí i velmi kvalitní hotely se 4 hvězdičkami. Zejména jižně od přístavu v Akabě narazíte na dlouhé, čisté a málo zastavěné pláže, které jsou volně přístupné. I když, na některé z nich je vstup i za poplatek. All inclusive programy v Akabě jsou bohaté a pestré, hotely a hotelové služby jsou rovněž na velmi vysoké úrovni srovnatelné např. s kvalitou v Turecku. Výhodou Jordánska je též to, že se nemusíte zdržovat jen v hotelových komplexech, ale klidně se můžete vydat na pochůzky po okolí či na výlety samostatně.
Akabské pobřeží je velmi oblíbenou destinací pro samotné Jordánce, kteří sem jezdí za přímořskými radovánkami celoročně. Rudé moře poskytuje příjemné koupání v každém ročním období. Voda je teplá, u pobřeží jsou k vidění pestrobarevné korály i velké množství exotických ryb. Šnorchlování i potápění jsou proto oblíbenou aktivitou.

Pisečná pláž v Akabě
Pláž v Akabě v Jordánsku na břehu Rudého moře

Minulost a modernost jordánské Akaby

I přesto, že ve starověku byla Akaba důležitým přístavem a má skutečně bohatou historii, neboť se nacházela na důležité obchodní cestě mezi Afrikou a Dálným Východem, není ve městě mnoho zachovalých památek. Za návštěvu stojí ruiny mamelucké pevnosti Domu šarífy Husseina Bin Aliho, vykopávky města Ayla ze 7. století nebo jeden z nejstarších křesťanských kostelů světa.
Více než památky zaujme Akaba tím, že má duty free statut. Nákupy luxusního zboží jsou proto lákavou atrakcí. Za potoulání a návštěvu též stojí místní trh a obchůdky zejména s oříšky. V Jordánsku se pěstují vynikající kešu, pistácie, madle, vlašské ořechy i arašídy. Všude se dají zakoupit i čerstvé šťávy z ovoce jako např. manga, pomerančů či jahod.

Pestrobarevná poušť Wádi Rum v Jordánsku
Poušť Wádi Rum v Jordánsku

UNESCO poušť Wádi Rum je hned za humny Akaby

Když už člověk letí do Jordánska, neměl by si nechat ujít království písku pestrobarevnou poušť Wádi Rum, která se nachází necelé 2 hodiny jízdy od Akaby. V překladu název znamená Měsíční údolí. Krajina je plná různých písečných dun a skalních útvarů, tu špičatých, tu připomínáních stolové hory. Wádi Rum není pustá. Žijí zde beduíni z kmene Zalabia. Většina z nich je usazena v hlavní vesnici zvané Rum. Muži pracují v turistickém ruchu jako řidiči, průvodci, doprovázejí projížďky návštěvníků na velbloudech. Beduínky se věnují rukodělným pracím, zejména výrobě šperků podle thamudických kreseb, které zdobí skály údolí.
Mezi nejzajímavější útvary pouště patří skály tzv. Sedm pilířů moudrosti. Připomínají kamenné prsty natažené k nebi. Impozantní skálu pojmenoval slavný Lawrance z Arábie, který tak nazval svou knihu o boji beduínů za nezávislost proti Osmanské říši za tiché podpory Angličanů, kteří pak v této oblasti uplatňovali své mocenské zájmy. Kniha a názvy se ujali natolik, že místní na původní označení již dávno zapomněli.
Ještě než člověk dorazí to chladivého a rytinami zdobeného kaňonu al-Chazali, pozornost upoutá obří písečná duna, na kterou, když se vyšplháte, nebudete litovat. Výhled na pouštní krajinu zbarvenou jako paleta malíře je neopakovatelný. Odstíny šedé, hnědé, oranžové až červené, máte pocit, že vám přechází zrak.

Úchvatná pouštní krajina Wádi Rum, Jordánsko
Písečné útvary v poušti Wádi Rum, Jordánsko

Div světa, skalní město Petra u Akaby

Je to jedno z nejkouzelnějších míst světa, snad nejdokonalejší doklad o umu starověkých stavitelů. Není divu, že patří mezi 7 novodobých divů světa, na jehož seznamu je od roku 2007. Neexistuje v podstatě žádná výmluva k tomu, abychom Petru nenavštívili. Nachází se totiž jen půl hodiny cesty autobusem od Akaby.
Města bylo vystavěno v asi kilometr dlouhém kaňonu. O jeho výstavbu se zasloužili Nabetejci, o kterých se říká, že své bohatství získali tím, že za štědrou úplatu chránili obchodní karavany procházející nehostinnou krajinou. V ní pak z těchto štědrých zdrojů postavili v soutěsce Siq neopakovatelné město Petra, které svou důmyslností a krásou okouzluje i současné architekty.
Město Petra bylo objeveno teprve v roce 1812. V současné době jej navštíví až půl milionu turistů ročně. Nejkrásnější část, skutečný královský poklad se nachází skoro na konci soutěsky – průčelí budovy Chazne neboli Pokladnice. Ač beduíni nazývají město faraónským pokladem, moc egyptských architektonických prvků tu nenajdeme. Zato řeckých je tu mnoho.
Asi nejzajímavější je, že stavby vznikaly od vrchu dolů, postupně vytesávány do kamene. Samotná Pokladnice, která soužila jako mauzoleum se začala stavět ve výšce 39 metrů. I přesto, že je město v nehostinné krajině, nikdy netrpělo nedostatkem vody. Ta, která se nenašla v soutěsce, byla důmyslným potrubím přiváděna odjinud.
Na návštěvu Petry doporučujeme vyhradit si nejméně jeden den. Jednodenní vstup stojí 50 jordánských dinárů, což představuje 1500 CZK. Nejlepší je přijet sem brzy ráno, než dorazí davy turistů. Nejfotogeničtější je při západu slunce, kdy se nebe zabarví do růžova.

Město Petra vytesané do kamena, Jordánsko
Starodávný chrám v jordánském městě Petra