Paros – romantická dovolená na mramorovém ostrově

Vápencově bílé vesnice, modré klenuté kostelíky, zlaté písečné pláže, živé bary a taverny s výhledem na nedaleké rybářské přístavy. Takovouto pohádkovou idylku nabízí řecký ostrov Paros, který je rodištěm slavného básníka Archilochose a malíře Polygnotose a třetím největším z Kykladských ostrovů v Egejském moři.

Ostrov jako z pohádky

Celý ostrov je vlastně jedna velká hora, dříve nazývaná Marpessa, která stoupá z moře do výšky 771 metrů a zabírá rozlohu 190 kilometrů čtverečních. Na ostrově najdete nádherné písečné i kamenné pláže jako stvořené nejen pro koupání, ale i pro vodní sporty, především windsurfing. Nejoblíbenější pláže najdete na východním pobřeží v oblastech Livadi, Drios a Pisa. Nejlepší pláží pro surfování je potom 20 kilometrů dlouhá tzv. Zlatá pláž Chrissi Akti nedaleko od města Naoussa. Scenérie ostrova vyniká průzračně modrým mořem dokonale kontrastujícím se sněhově bílými vesničkami. Tradiční vápnem nabílené domky jsou doplněné modrými dřevěnými okenicemi a barevnými květinami, které dohromady tvoří opravdovou pastvu pro oči.

Parský mramor

Paros se proslavil především jako naleziště kvalitního bílého mramoru, díky němuž ostrov vždy vzkvétal a nepotřeboval se tolik rozvíjet v turistickém ruchu. Během klasického období se poloprůsvitný parský mramor používal jako základní materiál pro sochaře a architekty z celého Řecka. Je z něj postavena athénská Akropole, Apollónův chrám v Delfách, Praxitelova sochy boha Herma a slavná Venuše Mélská z 2. století před Kristem, kterou si dnes můžete prohlédnout v galerii Louvre v Paříži. Vypráví se, že z místního mramoru byl postaven i Šalamounův chrám v Jeruzalémě a byla z něj vytesána i Napoleonova rakev. Mramor se už dnes na ostrově netěží, věhlasný důl se ale stal populární turistickou atrakcí, kterou byste při návštěvě ostrova určitě neměli vynechat.

Hlavní město Parikia

Pulzující romantické město Parikia si vás získá především svou typickou kykladskou acrhitekturou, která se tu mísí se starými kamennými kostely a benátskými prvky. Největší atrakcí je město samotné, které si nejlépe užijete při procházení se malebnými uličkami a arkádami či při relaxaci v jedné z tradičních řeckých taveren či barů. Během brouzdání městem určitě nevynechejte tržnice Agorá a Grávari, kde si můžete koupit krásné suvenýry za příjemné ceny. Parikia se pyšní slavnou byzantskou památkou, kterou je katedrála Panagia Ekatontapylian z 6. století, známá jako chrám stovky bran. Hned vedle stojí Archeologické muzeum s unikátní expozicí nejrůznějších předmětů z parského mramoru, včetně legendární Parské kroniky, jejiž druhá mramorová půlka leží v muzeu v anglickém Oxfordu.

Rybářský přístav Naoussa

Za návštěvu určitě stojí i přístavní městečko Naoussa, které je podle mnohých jedním z vůbec nejkrásnějších měst na celých Kykladských ostrovech. Naoussa si zachovala atmosféru nedotčené rybářské vesnice. Barevné loďky a kavárny úžasně vynikají v kombinaci s bílou řeckou architekturou a návštěvníci si tu tak připadají jako v omalovánkách. Kousek od přístavu najdete dvě úžasné pláže, Kolimbithres and Monastiri, které patří k nejkrásnějším na ostrově.

Vypravte se na mramorový ostrov Paros prostřednictvím jednoho z našich zájezdů!