Eiffelova věž v Paříží s rozkvetlými kaméliemi v popředí

Paříž je láska na celý život i s Notre-Dame, která povstane z popela

Máte rádi procházky historií? Jste zamilovaní a toužíte po romantice? Zbožňujete umění i nákupy? Tak to určitě navštivte Paříž, kde najdete vše, po čem toužíte. 

Z lodi máte Paříž jako na dlani, vydejte se na plavbu

Francouzská metropole nad Seinou bývá nejkrásnější, když celá rozkvete, ale to neznamená, že uchvátí návštěvníky jen v máji. Má své kouzlo v každém ročním období, nikoho nenechá lhostejným a snad každý se sem chce vrátit. Je jedním z mála velkoměst, kde se staré a nové snoubí v záviděníhodné harmonii a přesto si uchovává svou nenapodobitelnou atmosféru. Je totiž ryze francouzská a kosmopolitní zároveň. Řeka ji dělí na dvě části. Sever, to jsou bulvár Champs-Élysées s Vítězným obloukem, Louvre a módní čtvrť Marais, jihu vévodí ocelová Eiffelovka, před níž vždycky stojí několikahodinová fronta, takže je lepší koupit si lístky předem přes internet. Podél Seiny se nachází celá řada slavných památek, takže udělat si výlet lodí po řece stojí opravdu za to. Prapůvodní kolébkou města je největší pařížský ostrov Ile de la Cité, kde stojí jedna z nejžádanějších turistických atrakcí. Začnete-li prohlídku Paříže tady, máte na dosah slavný chrám Notre-Dame zdevastovaný nedávným zničujícím požárem, ale také Justiční palác, velkolepou kapli Saint-Chapelle i nejstarší pařížský most Pont-Neuf.

Paříž při plavbě po řece Seině poznáte nejlépe
Paříž při plavbě po řece Seině poznáte nejlépe

Jak cestovat po Paříži, abyste se neuštvali

Už jen z tohoto krátkého výčtu je jasné, že záleží především na tom, jak dlouho v Paříži pobudete. Je-li to prodloužený letecký víkend, musíte zvážit, na co se zaměříte především. Rozhodně si nemyslete, že město prochodíte pěšky, to by vám už první večer nohy nejspíš upadly. Ještě že je Paříž protkaná hustou sítí linek metra. Cestování s ním je rychlé, není drahé a ve většině stanic jsou volně k dispozici plánky celé dopravní sítě, takže se celkem snadno zorientujete. „S bločkem jízdenek carnet získáte deset jízd za cenu sedmi, platí také v autobusech v centru a v regionální vlakové síti RER, jež spojuje město s bližším okolím,“ poradila mi šarmantní Simona v informačním turistickém centru. „Hlavně turistům je určena jízdenka Paris Visite platná na různý počet dní, která umožňuje nejen neomezené cestování metrem a autobusy, ale také poskytuje slevy do vybraných muzeí a galerií.“ 

Nejlepší na cestování po Paříži metro
Nejlepší na cestování po Paříži metro

Paříž překypuje uměním, kam třeba za impresionisty?

S Paříží spojilo svůj život tolik slavných umělců, že je považována za srdce evropské kultury. Kdo si dnes vzpomene, že malíři na Montmartru třeli bídu s nouzí a svými obrazy, o něž tehdy žádný kupec nestál, platili čtvrtku vína či sklenku absintu? Dnes do bohémské čtvrti pod sněhobílou bazilikou Sacré-Coeur turisty táhne nostalgie, touha po romantice a po poznání staré Paříže, kde se v Moulin Rouge tančil kankán, a v uličkách čtvrti Pigalle zněly tóny harmoniky. A v neposlední řadě sem míří i proto, aby poznali místa, kde se natáčel populární film Amélie z Montmartru. „Pokud přijíždíte do Paříže kvůli umění a jste tu poprvé, měli byste začít Louvrem,“ doporučuje delegátka cestovní kanceláře FIRO-tour Markéta Zachová. „V tomto největším palácovém komplexu Francie, kam se vstupuje skleněnou pyramidou na nádvoří, najdete všechno a strávíte tam několik hodin.“ Dalších muzeí a galerií je tu neuvěřitelné množství, takže pokud vám zbudou síly a čas, máte z čeho vybírat. Centre Pompidou, Musée d´Orsay se sbírkou impresionistických obrazů, Musée du Luxembourg či Rodinovo muzeum tvoří jen zlomek z nich. 

Bazilika Sacré-Coeur na vrcholu kopce Montmartre
Bazilika Sacré-Coeur na vrcholu kopce Montmartre

Atmosféra Paříže je pro násávače atmosféry i děti

Ovšem ne každý chce vyrazit jen po památkách či do muzeí, ale láká ho spíš bloumat po městě a vychutnávat si jeho genius loci, posedět v romantických kavárničkách, dát si něco dobrého na zub a projít se v kouzelných pařížských zahradách a parcích. I těch je tu celá řada – proslulé jsou Jardin des Tuileires, Jardin du Luxembourg, parky de la Villette, André Citroen či Buloňský lesík na západním okraji města, které slouží Pařížanům jako oázy zeleně. I slavný královský zámek Versailles vzdálený od Paříže 24 kilometrů, který nechal postavit král Slunce Ludvík XIV., obklopuje rozlehlý pěstěný park s jezírky a sochami, jenž se stal vzorem pro mnohé parky v Evropě vytvořené ve francouzském stylu. Pokud ovšem přijedete s dětmi, určitě by vám neodpustily, kdybyste s nimi nezajeli do pařížského Disneylandu, kde se setkají se svými oblíbenými hrdiny z kreslených filmů a užijí si celou řadou atrakcí.

Champs-Elysees večer
Champs-Elysees večer

Paříž je jako stvořená pro nákladné i výhodné nákupy

Řadu exkluzivních módních obchodů a stylových butiků najdete na  bulváru Champs-Élysées, v okolí náměstí Vendome, na Rue de Rivoli, Rue du Faubourg-St. Honoré, na Quai de Valmy či v moderní čtvrti La Défense. Vyhlášená je i síť trendových butiků Colette. Můžete ovšem zavítat také do známých obchodních domů, kde najdete zboží, která má skutečný šmrnc, navíc za přijatelnější cenu. Patří k nim  Samaritaine, Magasin du Printemps, Le Bon Marche, Galeries Lafayette, BHV a také Forum des Hallespřekypující pestrou nabídkou. Kdybyste si chtěli zajít na blešák, snadná pomoc. Saint-Ouen nedaleko konečné stanice metra u Porte de Clignancourt je největší v Paříži  a při troše trpělivosti tam též objevíte zajímavé kousky. Za Paříží, kam se snadno dostanete z centra vlaky RER, zase leží obrovské outletové centrum La Vallée Village, kde za levné ceny nakoupíte řadu světových značek.

Kopule nákupního centra Galerie Lafayettova
Kopule nákupního centra Galerie Lafayettova