Pláž Navaggio, dovolená Zakynthos, Řecko

Ostrov Zakynthos – dovolená tisíce a jedné vůně a zážitku

Řecký ostrov Zakynthos je z větší části „zelený“. Díky klimatickým podmínkám patří mezi ostrovy, kde se „přírodě daří“, kde roste mnoho druhů květin a pěstují rozličné plodiny. Nazývá se proto Ostrov květů, či Ostrov vůní nebo dokonce Květina východu.  

Pláž s vrakem Navaggio je na Zakynthosu

Kolik řeckých ostrovů vyjmenujete z hlavy? A to jsou jich stovky. Jistě si vzpomenete na ty velké, potom na ty, které už jste navštívili. Kréta, Rhodos, Lesbos, Santorini… jaké ještě máte v srdci? Zakynthos mezi nimi jistě bude. Ano, to je ten s vrakem. Asi nejznámější obrázek a symbol ostrova Zakynthos, vrak lodi na pláži Navaggio pod strmými skalami, kam se dostanete pouze lodí. Kdo toto místo navštívil, nezapomene, ostatní ho znají z etiket olivových olejů výtečné kvality. Skupina ostrovů na západ od Řecka, tedy v Jónském moři se nazývá Jónské ostrovy, a kromě Zakynthosu jistě budete znát i jména Lefkáda, Kefalonia, Ithaki. Další ostrovy už asi z paměti běžný cestovatel nezná, je jich ale ještě hodně. 

Zakynthos, zátoka Navaggio
zátoka a pláž Navaggio na ostrově Zakynthos

Ostrov Zakynthos, moře pro nedočkavce 

Na dovolenou mnoho z nás létá. Máme na ni týden, maximálně dva. A to je potom luxus utratit celý den cestováním, pokud jedete po vlastní ose autem, autobusem či vlakem. Bylo by hezké projet kontinent a z okna vlaku pozorovat změny krajiny. Nastoupit na loď a na ostrov doplout… tolik času má ale málokdo. Dovolené prožíváme ve zrychleném režimu, někam letíme a na místě si to užijeme. Na Zakynthosu jste letadlem z Prahy za dvě a čtvrt hodiny. Letiště je v jihovýchodní části ostrova, kousek od hlavního města (metropole nese stejné jméno jako ostrov), a to je ta část, kde je většina hotelů, pláží a všeho, co turisté navštěvují. Do hodinky dvou od přistání, byste tedy měli být ubytováni a za dalších pár minut už můžete být v moři. Dovolená letem světem může začít.  

Písečná pláž poblíž Alykes, Zakynthos, Řecko, foto by Pavel Ovsík
Písečná pláž poblíž Alykes, Zakynthos, Řecko, foto by Pavel Ovsík

Pláže na Zakynthosu, kam za klidem i ruchem

Srdcem ostrova je hlavní město Zakynthos. Kdo je městský typ, rád okukuje architekturu, návštěvu si užije. Turisté hledající ruch, bary, noční život si vyberou zřejmě ubytování ve městě Argassi či v Laganas. Zájemci o letectví by neměli minout pobyt na plážích ve městě Kalamaki. Nad pláží vede přistávací koridor, takže si užijete pohled na břicho letadla zblízka. Milovníci klidu dojedou jistě až na jižní cíp ostrova do města Keri nebo jeho menšího souseda Limni Keri. Taverny v Limni Keri za týden zcela jistě navštívíte všechny, některé možná i dvakrát, ale je to klidné místo, na pláži jsou stromy poskytující během poledne milosrdný stín a co víc vlastně potřebujete, než pár obchůdků a půjčovnu automobilů? Zvolíte-li typ ubytování, kde si sami vaříte, bude vás bavit najít si místního zelináře a pekárnu. Nakupovat v samoobsluze nadnárodního řetězce můžete také, ale to není stejné jako obchůdky místních obyvatel, kteří vás již po třetí návštěvě znají jménem a při nákupu vám strčí vždy něco navíc… tu čerstvý fík, tu broskev či pomeranč. I hledání kavárny s nejlepší kávou může mnohé cestovatele bavit více, než mít plný servis na jednom místě. Ale každý jsme jiný, užijme si to, co máme rádi.

Západní část ostrova Zakynthos, vysoké skály, zelené pláně a širé moře
Západní část ostrova Zakynthos, vysoké skály, zelené pláně a širé moře, foto by Pavel Ovsík

Individuálně, autem Zakynthos za 3-4 dny

Zakynthos je ostrov velký tak akorát. Neobjedete ho celý za jeden výlet, zvláště, když si chcete zkusit koupání na různých plážích či jeden den prozkoumat vnitrozemí, „zlézt“ nejvyšší horu (Vrachionas, 757 m) a užít si pohledy z vysokých skal na západním pobřeží. Zajeďte si na menší, ale krásné přírodní pláže v severní části ostrova (Alykes), nebo si vyberte nějakou písečnou pláž v letovisku Tsvili. Cesty na mnohé pláže jsou zpevněné jen štěrkem a máte-li tu možnost, půjčte si na výlety auto s pohonem na všechna čtyři kola. Za 3-4 celodenní výlety navštívíte hodně z toho, co je na ostrově zajímavé, zbytek dovolenkového času můžete proležet na domovské pláži či jezdit na výlety lodí. 

Alespoň jeden z mnoha výletů na lodi si vyberte. Koupat se přímo z lodi, pozorovat Karetu obecnou nebo vysoké bílé skály bude patřit k nezapomenutelným zážitkům.
Výlety lodí neodmyslitelně patří k ostrovu Zakynthos, foto by Pavel Ovsík

Tipy na výlety lodí. Za lagunou, vrakem, do jeskyní nebo za karetou?

Zakynthos nabízí specifické výlety lodí. Buď na nějaký ostrov, třeba na Marathonissi, kde je krásná pláž na koupání, nebo na Modré jeskyně či slavnou pláž s vrakem v zálivu Navagio. Mnohé lodě vozí turisty do oblastí výskytu karety obecné, chráněné želvy, která se rozmnožuje na (bohužel pro ni) zrovna na dosti rušných plážích v oblasti Laganas. Všechny výlety si jistě užijete, pro středozemce je každý výlet lodí dobrodružství, a koupání přímo z lodě zážitek. Na nejvyhlášenějších výletních místech ovšem pravděpodobně nebudete sami a bude tam s vámi více lidí, než by se mohlo z fotografií známých pláží na pohlednicích zdát. Výlety ale k dovolené patří a nějaký si určitě vyberte. Pohled na ostrov z moře, na bílé skály, na 50 odstínů modré a 100 odstínů zelené…, to je přece důvod, proč k moři cestujeme. 

Želvy - karety obecné se líhnou na ostrově Zakynthos na plážích poblíž Laganas
Želvy – karety obecné se líhnou na ostrově Zakynthos na plážích poblíž Laganas