Kouzelná pláž na poloostrově Kefalos, Kos

Ostrov Kos nabízí mnohem víc, než „jen“ kvalitní all inclusive služby

Moje první návštěva Kosu nebyla nijak strhující. Naší dcerce bylo tehdy něco kolem 10 měsíců. Proto jsme bez velkého přemýšlení vybrali útulný hotýlek s veškerým zázemím pro děti, all inclusive servisem a výborným jídlem, které je na Kosu samozřejmostí. Nechyběla ani oblázková pláž a modravé moře jen pár desítek metrů od našeho pokoje. Byli jsme spokojeni a nic více jsme nehledali. Každopádně později jsem zjistila, že Kos nabízí mnohem více.

Kos by měl navštívit každý lékař

Hlavní město ostrova Kos je známé tím, že tu před více než 2,5 tisíci lety žil a působil slavný lékař Hippokrates, jehož přísahu pronášejí všichni medici, budoucí lékaři, před započetím své lékařské praxe. Na náměstí uprostřed města roste vykotlaný platan podpíraný lešením, který zde podle legendy roste od Hippokratových dob. Pod ním kdysi slavný lékař přednášel svým studentům o lékařské vědě. Rozpětí koruny stromu dosahuje úctyhodných 12 metrů v průměru. Z letokruhů je každopádně jasné, že strom není starší 600 let. Na druhou stranu není vyloučené, že dnešní platan stařík, je potomkem platanu původního.

Město Kós podléhalo v průběhu historie různým vlivům a tak kromě náměstí zastíněného legendami opředeného stromu, rozhodně stojí za návštěvu přístavní pevnost Nerazia postavená za dob rytířů johanitů, pravoslavný kostel Agía Paraskeví i muslimská mešita Ntefterntar.

Hlavní město ostrova Kos, město Kos

Pro milovníky západu slunce je Agios Focas

Čilé letovisko Agios Focas se nachází necelých 10 km od hlavního města Kos ve východním cípu jižního pobřeží ostrova. Kdo má rád dlouhé procházky, klidně se může z hlavního města vydat do Agios Focas pěšky, promenádou podél pobřeží. Cestou člověk míjí další pláže, hotely, obchůdky a taverny rozesety podél pobřeží. Největším lákadlem je kromě úchvatného západu slunce, přítomnost termálních pramenů vyvěrajících přímo do moře, do přírodního, skalisky ohraničeného bazénku.

Vřídlo se nachází jen kousíček za letoviskem, již na jižním pobřeží v místě příznačně nazvaném Thermes. Voda z něj vyvěrající má teplotu kolem 50 stupňů celsia, je slaná, průzračná a bez zápachu. Ponořit se do ní, je učiněná nádhera.

Poloostrov Kefalos na Kosu, pohled na ostrov Kastri

Slané jezero Tigaki, ráj vzácných ptáků

Na severu, rovněž nedaleko od hlavního města stojí za návštěvu letovisko Tigaki. Zejména dlouhá pláž s bílým pískem a moře s čistou mělkou vodou láká lidi z okolí hlavního města Kós. Každopádně nás u Tigaki uchvátilo jiné místo, chráněné slané jezero Tigaki o rozloze téměř milion čtverečních metrů. Podél jezera vede cestička, po které se můžete vydat a pozorovat desítky druhů vzácných ptáků včetně plameňáků, noblesně postávající na svých tenkých nožkách. Cestou budete procházet kolem opuštěného romanticky vyhlížejícího solivaru a pevnosti z 15. století.

Plameňáci u solného jezera Tigaki

Poloostrov Kefalos má nejkrásnější pláže

Nepotřebujeme veškerý turistický servis, abychom si my i naše děti užili dovolenou. Na druhou stranu milujeme pláže, ale takové ty zastrčené, řeklo by se až na doporučení místních. Že něco takového na ostrově Kos neexistuje? Ale ano. Na poloostrově Kefalos je jich hned několik. Na opačných stranách stejnojmenného letoviska se nachází hned dvě úchvatné oblázkovo-písčité pláže. Jedna se jmenuje Agios Stefanos a lemuje severovýchodní část poklidného letoviska. Horizont modravého moře je zdobený malým skalnatým ostrůvkem Kastri s bělostným kostelem. Miluji pláže s ostrůvky nadohled. Člověk na pohled na moře se zajímavým objektem na horizontu nikdy nezapomene. Na jihozápadě vesničky Kefalos se pak rozprostírá další pláž Kamari. Pokud se chcete přesvědčit o půvabu tohoto půlkruhovitého zálivu, stačí se z letoviska vyšplhat do původní vesničky Kefalos odkud je na 3km půlkruh lemovaný plážemi překrásný výhled. Ne nadarmo je místo jedním z nejfotografovanějších panoramat ostrova Kos.

Mimo veškerá letoviska, další až panenské pláže, se nacházejí na severu a západě poloostrova. Úchvatné jsou např. pláže Kochylari nebo Kavo Paradise s výjimečně bílým pískem a až azurově zbarveným mořem.

Krásná pláž Kavo Paradise na poloostrově Kefalos na Kosu