Odhalte během dovolené příběhy a tajemství řecké mytologie

Řecká kultura patří k nejstarším na světě. V příbězích o řeckých bozích a hrdinech možná poznáte i známé památky z prázdninových destinací na řeckých ostrovech! S kterými ostrovy a pamětihodnostmi se spojují nejzajímavější řecké legendy?

Rodiště řeckých bohů

Ruiny na ostrově Délos jsou nevšedním místem pro všechny, kteří se zajímají o starověkou řeckou kulturu. Jedno z nejvýznamnějších UNESCO archeologických nalezišť bylo v antickém období důležitým náboženským a obchodním centrem.

Památky na ostrově Délos stále stojí zcela nedotčené moderním světem. Právě zde se narodili řecký bůh Apollón a bohyně Artemis.

Podle řecké mytologie byly božskými dvojčaty děti  Zeus a titánky Rhea. Opřená o horu Kynthos a držíc se posvátné palmy porodila Léto na břehu jezírka.

Místo se stalo později součástí jedné z mnoha svatyní postavených na ostrově.

Lidé z celého Řecka chodili v minulosti uctívat bohy k břehům ostrova. Ponořte se hluboko do historie a objevte pozůstatky kultury!

Tento zachovalý příklad staré řecké civilizace leží jen 2 kilometry od řeckého ostrova Mykonos, ze kterého sem jezdí loď.

Zeusova jeskyně

Při zrození řeckého boha ještě zůstaneme. Tentokrát se však podíváme na narození toho největšího z největších. Jeskyně Ideon, která leží vysoko v horách na Krétě ukrývá významný kus řecké mytologie. O této jeskyni se říká, že zde spatřili světlo světa a vyrostl král bohů Zeus.

Jeskyně je spletí překrásných uliček s ohromujícími skalními útvary a podzemními jezírky. Přiměřené místo pro začátky nejvyššího boha z řeckých bájí, co říkáte?

Podle legendy do jeskyně uprchla těhotná Zeusova matka, titánka Rhea, ve snaze uchránit syna před jeho otcem, lstivým titanem Kronosem. Ten trpěl strachem, že ho jeho děti jednou připraví o život, proto preventivně každé dítě snědl ihned po narození.

Poslední dítě se jeho manželka Rhea rozhodla ukrýt na Krétě v jeskyni pod horou Ida, kde porodila a vychovala syna Zeuse. Jeskyně je dnes horskou svatyní. Pár kilometrů od ní se tyčí vrchol hory Ida a tedy i nejvyšší bod celé Kréty. Pokud jste zdatnější turista a odvážíte se vystoupit na vrchol, odměnou vám budou nádherné výhledy.

Tajemný ostrov Korfu

Korfu je ostrov zahalen mýtem. V minulosti měl mnoho jmen. Nám je známý jako Korfu, Řekové ho volají Kerkyra. Podle řecké báje ostrov získal pojmenování po krásné nymfě Korkyra, do které se zamiloval bůh moře Poseidón a přivedl si ji na tento zelený kus země. Antičtí historici volali v minulosti ostrov  Makrya či Kassiopi.

Ostrov je však spojen i s jedním z nejznámějších řeckých hrdinů. Palác Achillion na Korfu je oslavou příběhu o slavném Achilleovi. Podle řecké legendy Achillea matka namočila do posvátné řeky Styx, aby bylo jeho tělo chráněno před fyzickými zraněními.

Do vody ho ponořila celého kromě paty, za kterou ho držela.
Později osud nabídl Achilleovi na výběr: dlouhý a klidný život bez cti nebo krátký život naplněný slávou a hrdinskými činy.

Vybral si to druhé a stal se největším řeckým bojovníkem všech dob. Achillea nakonec usmrtil šíp, který ho trefil do zranitelného kotníku. V paláci Achillion i kolem něj najdete roztroušeny sochy odvážného Achillea a můžete se odhalit více o příběhu bájného hrdinu.

Už víte, který řecký hrdina zpestří letos vaši dovolenou? Pokud se neumíte rozhodnout, který řecký ostrov nejlépe splňuje vaše požadavky, neváhejte nás kontaktovat. Těšíme se na vaše otázky.