Městečko Tongli, Benátky Východu nedaleko Šanghaje, Čína

Objevujte dálavy dřív než ztratí svou autentičnost. Jeden z důvodů proč se vydat do Číny

Léto skončilo, a i když se vám to možná ještě nezdá, je čas zamyslet se, kam vyrazíte na dovolenou v roce 2020. Zvlášť pokud byste chtěli zažít něco opravdu výjimečného. Pobyt u moře je sice pro nás vnitrozemce stále neodolatelným lákadlem, nicméně v poslední době je významným cestovatelským trendem vyrazit do světa za poznáním. Nejen mladá a střední generace ale i aktivní senioři chtějí objevovat vzdálený svět, seznámit se s jinými kulturami a navštívit země, která možná za pár let ztratí svou autentičnost. 

Večerní pohled na město Su-čou, známé pro své krásné kamenné mosty
Večerní pohled na město Su-čou, známé pro své krásné kamenné mosty, pagody a pečlivě navržené zahrady. Centrum čínského hedvábnictví a jedno z nejbohatších měst Číny.

Objevte krásy historické Číny

K obrovským lákadlům patří nepochybně Asie a zejména Čína. Snad žádná jiná země na světě nemá tolik tváří. Ohromí každého Evropana nejen svou rozlohou a množstvím turistických atrakcí, ale i odlišností ve všem, co nám připadá běžné. Je to třetí největší a nejlidnatější země světa a kolébka jedné z nejstarších a nejvyspělejších civilizací na této planetě. Pokud se vydáte za poznáním legendární Říše středu a chcete ji zažít všemi smysly, vychutnat si nezbytný komfort a o nic se nestarat, není nad to svěřit se do rukou profesionálů. „Cestovní kancelář FIRO-tour cestovatelům nabízí to nejlepší, co tento nádherný kus Asie skýtá. Ať už se vydáte na velký okruh Čínou nebo budete poznávat zemi císařů při cestě rychlovlakem či během plavby po Dlouhé řece, při návštěvě vzácných památek, slavných měst i nádherné přírody, leckde nedotčené civilizací, si postupně poskládáte pozoruhodnou čínskou mozaiku a prožijete nezapomenutelnou dovolenou,“ potvrzuje Eva Němečková, mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour . Transfery na velké vzdálenosti zvládnete v hypermoderních rychlovlacích a během svého putování proniknete i do tajů čínské kuchyně, která je neskonale pestřejší, chutnější a originálnější než ta, jakou známe z čínských restaurací a bister u nás. Co takhle dát si tu pravou pekingskou kachnu?

Tradiční pekingská kachna
Tradiční pekingská kachna

Zakázané město v Pekingu už není zakázané

Zájem většiny návštěvníků, kteří do Číny přijíždějí poprvé, samozřejmě patří Pekingu a Zakázanému městu. Nádherné císařské sídlo, kam po staletí nesměli vkročit obyčejní smrtelníci, nechal postavit první z panovníků dynastie Ming. Bylo vybudováno podle promyšleného řádu, od okolního světa je oddělovaly mohutné zdi a tajemná atmosféra uzavřené výlučnosti dodnes jitří fantazii návštěvníků. V síni, kde se odehrávaly nejvýznamnější vladařské rituály, stojí proslulý Dračí trůn obklopený pozlacenými sloupy, úchvatné jsou i jednotlivé paláce a pavilony, Císařská zahrada je ukázkou tradičního čínského zahradnického umění, ale nejkrásnější zahrady se nacházejí v Letním paláci, kam se uchyloval panovník se svým dvorem v letních měsících před vedrem. Kromě Zakázaného města v Pekingu poznáte také Chrám nebes, zařazený mezi památky UNESCO, projdete se po náměstí Nebeského klidu, v rikšách se projedete po pitoreskních starobylých čtvrtích a uvidíte i nejmodernější čínskou architekturu – Ptačí hnízdo a Vodní kostku.

Chrám nebes, památka UNESCO, komplex taoistických staveb v historické části Pekingu, ukázka tradiční mingské architektury
Chrám nebes, památka UNESCO, komplex taoistických staveb v historické části Pekingu, ukázka tradiční mingské architektury z 15. století

Velká čínská zeď a další překvapivé zážitky

Když už budete v Pekingu, vaše další kroky nepochybně povedou na Velkou čínskou zeď se stovkami strážních věží, která se klikatí od obzoru k obzoru jako „starý drak“, jak se jí přezdívá. Dlouhá je zhruba šest a půl tisíce kilometrů, byla vystavěna na nejvyšších bodech a hřebenech krajiny, aby chránila zemi před nájezdy nepřátel, a váže se k ní řada legend. A pak už na vás čekají další jedinečná překvapení. Na okraji někdejšího hlavního císařského města Xi´an na vlastní oči spatříte Terakotovou armádu, jejíž nalezení patří k úžasným archeologickým objevům 20. století. Došlo k němu náhodou při kopání studny v místech, kde byla pod zemí ukryta pohřební mohyla císaře Čenga. Ten tu vládl ve 3. století př. n. l. a mohutná hliněná armáda, která měla vládce chránit po smrti, zatím čítá na 6000 soch vojáků, 10 000 zbraní a desítky bojových vozů.  Areál však ještě zdaleka není odkryt celý a s pokračujícími vykopávkami se objevují další nálezy. Možná jste navštívili putovní výstavu replik, která byla k vidění i u nás, ale věřte, že originál skýtá neuvěřitelně silný zážitek. Stejně jako středověký chrám s tisíci stovkami Buddhů v jeskyni Longmen a slavný klášter Shaolin, kde se mniši dodnes cvičí v bojových uměních. Město Suzhou, jemuž se přezdívá Benátky Orientu, vás uchvátí nádhernými vodními zahradami stejně jako úžasné přírodní scenérie, jež se staly inspirací pro mnohé čínské malíře a básníky.

Velká čínská zeď, Čína
Velká čínská zeď, Čína

K Číně patří i metropole Šanghaj

Z vodního města Tongli, protkaného kanály a říčkami s mnoha kamennými mosty, už je to coby kamenem dohodil do metropole Šanghaj poblíž delty Dlouhé řeky. Typicky čínskou atmosférou je prodchnuté Staré město s uličkami, trhy a historickými chrámy, kde také naleznete nejhezčí tradiční zahradu lákající k posezení a rozjímání. Šanghaj je však též pulzujícím moderním velkoměstem, jehož dominantu tvoří nábřeží Bund s výstavnými budovami v koloniálním stylu. Putování po překrásné a pro nás dosud zdaleka neobjevené Číně, jež po staletí fascinuje návštěvníky z celého světa, je opravdu nezapomenutelné, ale pokud by vám to ještě nestačilo, můžete je navíc spojit s návštěvnou Hong kongu a Macaa, nebo strávit pár dní navíc ve Vietnamu. Není ovšem od věci naplánovat si takovou cestu s dostatečným předstihem, zvlášť když cestovní kancelář  FIRO-tour má poznávací zájezdy na příští rok v nabídce už teď. Uvidíte, že nebudete litovat. 

Krytý most v čajové zahradě Yuyaun v Šanghaji
Krytý most v čajové zahradě Yuyaun ze 16. století v Šanghaji