Zvrásněné skalnaté pobřeží na Costa Brava, Lloret de Mar

Objevte 7 nejkrásnějších plážových destinací Španělska

Tuhle fascinující zemi na jihu Evropy omývá i Atlantik, nicméně většina našich turistů míří na pobřeží, které se táhne stovky kilometrů podél Středozemního moře od Katalánska až po Gibraltar. Nabízí totiž vše, po čem srdce vnitrozemců touží – průzračné moře, kouzelné pláže, úžasné koupání, výtečnou kuchyni i nefalšovaný španělský temperament a pohostinnost. Dělí se na několik částí (costa znamená pobřeží), z nichž každá má svůj výrazný charakter i specifický půvab, a všude se rozkládají pláže, z nichž se vám nebude chtít vracet domů.

Costa Brava a její dramatické scenérie

Costa Brava neboli Divoké pobřeží leží v severovýchodní části Katalánska a sahá až k hranicím s Francií. Svůj název dostalo podle strmých útesů tyčících se nad hladinou moře, ale zdejší písčité pláže jsou překrásnéa uspokojí i ty nejnáročnější milovníky koupaní a slunění. „Branou na Costa Bravu je původně rybářské městečko Blanes s půvabnou pláží, kouzelné je i letovisko Tossa deMar, ale pokud toužíte po rušnější dovolené, vyberte si Lloret de Mar. Je nejstarším a nejnavštěvovanějším letoviskem této části pobřeží a již ve 20. letech minulého století sem jezdívala barcelonská smetánka,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. Zdejší pláž s palmovou promenádou je opravdu skvostná a pyšní se modrou vlajkou EU udělovanou za vybavenost a čistotu vody i pláží. 

Náš tip:Milovníky umění jistě zláká návštěva domu malíře Salvadora Dalího v městečku Cadaqués a jeho muzeum ve Figueres.  

v Lloret de Mar s písčitou pláží, Costa Brava
V Lloret de Mar s písčitou pláží, Costa Brava, Španělsko

Costa de Barcelona, plážová dovolená a katalánská metropole v jednom 

Středomořské pobřeží pod katalánskou metropolí zvané Costa de Barcelona, které navazuje na pobřeží Costa Brava, někdy bývá považováno za celek. Je romanticky rozeklané, skalnaté zátoky se střídají se širokými písčitými plážemi, najdete tu piniové háje i dubové lesy, malebné přístavy, rybářské vesničky i bílá městečka, z nichž ještě dýchá atmosféra starých časů. Kdysi tento kraj rozkvetl díky obchodu, dnes sem 300 slunečných dnů v roce vábí turisty. K nejznámějším letoviskům patří Malgrat de Mar s vyhlášenou několikakilometrovou písečnou pláží. Lemuje ji velkolepá palmová promenádakterá je spojnicí s letoviskem Santa Susanna, a hezkou dovolenou si užijete i ve vedlejším letovisku Pineda de Mar.

Náš tip: Budete-li mít chuť, udělejte si výlet do Barcelony a spojte prohlídku tohoto města plného památek s nakupováním.

Letovisko a pláž Tossa de Mar, Costa Brava, severně od Barcelony
Letovisko a pláž Tossa de Mar, Costa Brava, severně od Barcelony

Costa Dorada se koupe ve sluneční záři

Pobřežní úsek známý jako Costa Dorada již dlouho patří ke stálicím cestovního ruchu. Dlouhé a široké pláže se zlatistým pískem okolo letoviska Calafell  vypadají ve slunečním světle opravdu jako pozlacené (daurada znamená v katalánštině zlatá) a nabízejí dostatek příjemných míst k rekreaci. Nedaleko elegantní promenády v letovisku Salou, odkud kdysi vyplouvaly španělské flotily k dobyvatelským výpravám do zámoří, se rozkládá „pláž Evropy“, jak se jí říká, ale najdete tu i další pláže, jež se táhnou v délce sedmi kilometrů. Nabízejí ideální podmínky pro koupání a pozvolný vstup do moře je bezpečný i pro nejmenší děti. Samostatnou součástí Salou je poklidnější Pineda.

Náš tip: Děti jistě ocení rozsáhlý akvapark a užijí si zábavní park Port Aventura, kde spolu s nimi můžete podniknout cestu kolem světa. 

Pláž Salou, Costa Dourada
Pláž Salou, Costa Dourada

Costa Calida má léčivé účinky

Na jižním okraji Valencijského zálivu začíná Costa Blanca neboli Bílé pobřeží, které své jméno získalo podle bílých květů mandloní, vápenaté půdy a běloučkého písku. Zdejší krajina má drsnější ráz, osamělé zátoky obklopují zelené háje a jsou zde téměř prázdné menší pláže s písečnými dunami. Pokud byste ale chtěli spojit dovolenou s léčebnýmpobytem, vydejte se k Mar Menorna Costa Calida (Teplé pobřeží) nedaleko města Murcia. Zdejší teplá voda i bahno plné minerálů ze slané laguny o rozloze 170 m² totiž mají velkou léčivou sílu a působí blahodárně na revma, artrózu, alergie i kožní onemocnění. Od Středozemního moře je Mar Menor odděleno dlouhým písečným valem zvaným La Manga,kde se nachází i rekreační středisko. 

Náš tip: Letovisko San Pedro del Pinatar na vnitrozemské straně jezera je příjemným místem k odpočinku a nedaleké staré solné pánve jsou přírodní rezervací.  

Pláž Paraíso v letovisku Manga Mar Menor, Murcia
Pláž Paraíso v letovisku Manga Mar Menor, Murcia

Costa del Sol žije rušným životem

K největším turistickým lákadlům jižního Španělska patří Andalusie. Oslňuje slunečním žárem, barvami, vůněmi, zázraky dávné architektury a také nádherným pobřežím. Dělí se hned na tři části  – Costa del Sol, Costa de Almería a Costa de la Luz (tu už omývá Atlantik). Na Costa del Sol neboli Pobřeží slunce je soustředěno nejvíc hotelů, restaurací, obchodů a zábavních podniků, takže pokud toužíte po vzrušující dovolené, Costa del Sol je to pravé místo. Letovisek je tu požehnaně, jedno hezčí než druhé, takže máte z čeho vybírat. K vyhledávaným patří nejen milionářská Marbella, ale také Torrox a půvabná Nerja.Rozkládá se nad písčitými zálivy u skalnatého výběžku známého jako Balkon Evropy, odkud se naskýtá nádherný rozhled po pobřeží, a podél něj vede promenáda s kavárnami a restauracemi.

Náš tip: Nezapomínejte ochutnávat! Ke zdejším gastronomickým specialitám patří paella, jednohubky tapas a samozřejmě osvěžující nápoj sangria. A rozhodně byste měli zajít i tam, kde se tančí ohnivé flamenco. 

Salou Platja Llarga pláž
Salou Platja Llarga pláž

Costa Tropical stojí za objevení

Je to sice méně známé, ale neméně krásné místo Andalusie, jemuž místní říkají Costa Granada, protože se nachází asi hodinu cesty od Malagy a Granady. Už jeho název napovídá, že jsou tu ideální podmínky pro pěstování exotického ovoce. Turisté míří obvykle do letoviska Almuñécar, kde se nacházejí pláže Playa de San Cristóbal a Playa Puerte del Mar, posedět můžete v menších plážových restauracích a kavárnách a večer vás určitě zláká procházka po promenádě.

Náš tip:Pravidelné linky vás dopraví do Malagy i Granady, kam si můžete snadno udělat výlet. Stojí to za to. 

Pláž a letovisko Roquetas de Mar
Pláž a letovisko Roquetas de Mar

Costa de Almería je ideální pro rodiny s dětmi 

Chcete-li ovšem strávit klidnější dovolenou, bude se vám líbit na Costa de Almería, kde slunce svítí 316 dní v roce. Odměnou vám budou kilometry písčitých pláží s pozvolným vstupem do Středozemního moře, které patří k nejkrásnějším v Andalusii. Však nad mnohými u nich vlaje Modrá vlajka EU. K vyhlášeným letoviskům patří rušné Roquetas de Mar, oblíbené jsou též Playas de Vera s nudistickou pláží, El Toyo-Retamar Almerimar  golfovým hřištěm. 

Náš tip: Ti, co mají rádi historii, ocení prohlídku města Almería, jemuž vévodí hrad Alcazaba, a pokud byste si chtěli odskočit do Hollywoodu, zatoulejte se do parku Oasys, kde se natáčela řada amerických westernů.

Promenáda i pláž Roquetas de Mar
Promenáda i pláž Roquetas de Mar