Lefkada

Nejlákavější atrakce na Jónských ostrovech

Jónské ostrovy jsou velmi vyhledávanou destinací milovníky slunného Řecka. Patří sem skupina 5 velkých ostrovů (Korfu, Zakynthos, Lefkada, Ithaka, Kefalonia) a asi 35 menších ostrovů, které se nacházejí v Jónském moři na západním pobřeží Řecka. Představme si nejznámější Jónské ostrovy a jejich specifika.

Ithaka

Ithaka je malý ostrov, jehož délka je jen necelých 30 km a počet obyvatel cca 5 000, je zárukou klidné dovolené. Romantické líbánky zde strávili i princ Charles s princeznou Dianou. Podle Homérova eposu se na Ithace narodil král Odysseus, který údajně žil v hlavním městě ostrova Vathy. Toto městečko je zároveň největším řeckým přírodním přístavem. Na Ithace najdete divokou přírodu, plnou olivových a cypřišových hájů, voňavé borové lesy a krásné oblázkovo-písečné pláže. Navštivte pláž Polis s archeologickým nalezištěm potopeného antického města a pláže Dexe a Loutsa, oceněné Modrou vlajkou za čistotu vody.

Ithaka

Zakynthos

Zakynthos je ostrov, proslulý vůní eukalyptu a voňavých bylinek, známý také jako „Květ východu“. Vychutnejte si pobyt v krásné přírodě, pozdravte chráněné mořské želvy Caretta-caretta a navštivte nádherné mořské jeskyně. Nezapomeňte ani na zátoku Navaggio se ztroskotanou pašeráckou lodí, na kterou se každoročně přijdou podívat tisíce turistů. Na této pláži si můžete vyzkoušet i adrenalinový seskok z útesu (rope jump). Navštivte romantické letovisko Tsilivi s tříkilometrovou pláží se zlatým pískem a čistou vodou (pláž je oceněna modrou vlajkou EU) a výhledem na ostrov Kefalonie.

Zakynthos, zátoka Navaggio
Zakynthos, zátoka Navaggio

Korfu

Korfu je nejzelenější z Jónských ostrovů (přezdívají ho i „Smaragdový ostrov“), s křišťálově čistým mořem. Pomerančové a olivové háje, eukalypty, platany a pinie vám na dovolené poskytnou dostatek stínu během slunečného léta. Najdete zde klidné, zapadlé pláže a tichá zákoutí, stejně jako velké a moderní luxusní hotely. Rádi zkoumáte přírodní krásy? Navštivte známé slané jezero Korrision a nejvyšší horu ostrova Pantokrator, na jehož vrcholu se tyčí klášter. V letovisku Sidari najdete i populární přírodní zátoku Kanál lásky (Canal d’Amour). Legenda říká, že kdo tento kanál propluje, objeví na jeho druhém břehu svou životní lásku. Pokud máte rádi rušný noční život, ubytujte se na východním pobřeží, ve středisku Moraitika s písčito-oblázkovou pláží, s množstvím barů a restaurací.

korfu

Lefkada

Bílé vápencové útesy, fascinující tyrkysové moře a málo turistů. Pokud hledáte právě toto, Lefkada je ideální místo pro vaši letní dovolenou. Přijdete si zde na své, pokud milujete tradiční řeckou kuchyni, malé, romantické pláže a jachting. Sestupte po schodech na nádhernou pláž Porto Katsiki, která se nachází pod útesem a patří mezi nejkrásnější pláže v Evropě. Pronajměte si motorový člun v letovisku Nidri a prozkoumejte oblíbené pobřeží řeckého miliardáře Aristotela Onassise, který vlastnil ostrov Skorpios. Navštivte maják na jižním cípu ostrova, na mysu Doukato, a vychutnejte si nádherný výhled na otevřené moře. Lefkada je ostrov, na který můžete pohodlně přijet autem. S pevninou jej totiž spojuje most.

Lefkada

Kefalonia

Kefalonia je hornatý ostrov, který vás okouzlí bohatou vegetací (daří se zde například i vinné révě), olivovými háji a nádhernými mořskými zátokami. Specialitou ostrova a velkým turistickým lákadlem, které musíte určitě vidět, jsou jeskyně. Mezi nejznámější z nich patří jeskyně Melissani, ve které se můžete povozit na loďkách, jelikož ve skutečnosti jde o podzemní jezero a jeskyně Drogarati s perfektní akustikou, díky níž v ní často koncertují hudebníci. Ochutnejte tradiční řecká jídla v hlavním městě ostrova Argostoli a připijte si na úspěšnou dovolenou kvalitním místním vínem Robola.

Kefalonia
Chcete vědět více o Jónských ostrovech? Napište nám a rádi zodpovíme vaše dotazy!