podvečerní výhled na Řím, hlavní město Itálie

Navštivte Řím, město svatých i hříšníků

Už ve starověku vedly všechny cesty do Říma. Dnes sem míří nejen zbožní poutníci, ale také turisté ze všech končin světa, které italské hlavní město láká jako včely med. Tak neváhejte a přidejte se k nim.z

Chcete poznat antický Řím?

První dojem z Říma je ohromující. Je nejen nádherný a výstavný, ale také neuvěřitelně rozlehlý. Tisíciletá historie však tvoří jeho kouzlo jen z poloviny. Moderní Řím totiž pulzuje bouřlivým životním rytmem dlouho do noci a zdá se, že nikdy nespí. A pozdní zima, jaro i podzim, kdy jej nesužují letní vedra, jsou těmi nejkrásnějšími obdobími k návštěvě.  Pokud si myslíte, že k poznání metropole nad Tiberou stačí jeden den, jste na omylu. Tři dny vám budou stačit jen tak tak. Už prohlídka Kolosea a Fora Romana vás pořádně utahá. Andělský hrad leží na úplně jiném konci než Španělské náměstí s proslulými schody a Vatikán je kapitola sama pro sebe. A to je jen zlomek lákadel, která vás v tomto magickém městě čekají. Je třeba rozvrhnout síly a vybrat si, čemu dáte přednost.

Koloseum v centru města Říma
Římské koloseum, největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven

Kde v Římě začít? V Koloseu

Vydejte do již zmíněného Kolosea. Jeho otevření v roce 80 po Kristu provázely monstrózní hry. Počítejte ovšem s tím, že fronta před vchodem bývá opravdu dlouhá. Fascinující rozměry této starověké arény doceníte teprve ve chvíli, kdy vystoupáte po příkrých schodech a pohlédnete dolů na odkryté podzemí, odkud vbíhaly divoké šelmy a přicházeli gladiátoři, kteří s nimiž museli bojovat na život a na smrt. Na dohled od Kolosea se rozkládá jeden ze sedmi římských pahorků Palatin, kde si stavěli vily římští císaři a patricijové. Via Sacra neboli Svatá cesta vede od Konstantinova oblouku k Foru Romanu, což je dnes pole s nejslavnějšími ruinami na světě, ale kdysi bývalo centrem antické moci. Jedinečný je též Zlatý dům císaře Nerona, jehož podzemní část byla po letech archeologického výzkumu zpřístupněna veřejnosti. Dovnitř ovšem smějí jen skupiny s průvodcem, protože rekonstrukce objektu pokračuje, a navíc je třeba rezervovat si vstupenky. Pak už vám do antického diadému budou chybět „jen“ Caracallovy lázně, Kapitol, Pantheon a katakomby na Via Appia Antica.

iazza Navona je malebné podlouhlé barokní náměstí v Římě, ve čtvrti Parione, asi 200 m západně od Pantheonu. Stojí na místě starověkého stadionu a zachovává jeho půdorys.
Piazza Navona malebné podlouhlé barokní náměstí v Římě

Doprava v Římě není žádná věda

 “Pěšky se moc daleko nedostanete, ale MHD v Římě je velmi dobře vyřešená, a kromě metra tu funguje přehledný systém povrchové dopravy, “ říká tisková mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková.“ Jízdenka na 100 minut s jakýmkoliv množstvím přestupů v autobusech, tramvajích a trolejbusech stojí 1,5 euro. Nekupuje se u řidiče, ale ve speciálních kioscích, v automatech nebo ve stáncích s novinami (tabacchi). Na metro, jímž se přepravíte nejrychleji, platí tatáž, ale jen na jednu jízdu. Můžete si též koupit jízdenku na 24 hodin za 6 euro nebo na 3 dny. Za tu dáte 16,50 euro. Abyste se co nejrychleji zorientovali, připomínáme, že stanice metra jsou označeny červeným logem M a jezdí tu dvě linky – oranžová A a modrá B, které se protínají ve stanici Termini (hlavní nádraží). Východ je označen nápisem uscita, vchod entrata. A pozor. Jízdenku je třeba označit v turniketu nejen při vstupu, ale i při výstupu z metra, takže ji rozhodně nezahazujte. Kdybyste si chtěli vychutnat projížďku po nejzajímavějších místech Říma vyhlídkovým autobusem, využijte speciální zelený Archebus. Vyjíždí každých 30 minut z Piazza del Cinquecento naproti Termini, základní jízdné začíná na 12 euro a dá se též koupit rodinná jízdenka

Pohled na vatikánskou baziliku sv. Petra a Andělský most přes řeku Tiberu v Římě
Pohled na vatikánskou baziliku sv. Petra a Andělský most přes řeku Tiberu v Římě

Neužít si v Římě Dolce Vita, by byl hřích

Řím se ovšem pyšní nejen antickou, renesanční a barokní nádherou mnoha památek (kostely bývají přes poledne zavřené), ale také  půvabnými náměstími se zurčícími fontánami. Piazza je nedílnou součástí římského života. Tady se korzuje, spěchá i flirtuje, prodává i nakupuje a odpočívá při šálku kávy. K nejkrásnějším římským náměstím patří Navona, Colonna, del Popolo, Venezia s bělostným pomníkem Victora Emmanuella II. či Piazza di Spagna se známými Španělskými schody. I současný Řím má spoustu lákadel. Na bulvárech Via dei Condotti, Via del Corso, La Borgognona či Via delle Carrozze se skvěle nakupuje. Elegantní Řím je přece výstavní síní italských tvůrců módy a návrhářů, takže tu určitě objevíte nějaký ten vysněný kousek. Pokud máte rádi trhy, nejpestřejší nejpopulárnější je Campo de’Fiori. A protože Římané jsou labužníci a nepodlehli šílenství fast foodů, jejich město je též gurmánskou svatyní. Ať už posedíte v některé z malých útulných restaurací v malebné čtvrti Trastevere, nebo zajdete do kteréhokoliv z elegantních lokálů na Via Veneto, nespěchejte. Pro Italy je totiž posezení u jídla svátost. A mají pravdu.

Trastevere je tradiční městská část Říma. V úzkých uličkách se konávají pouliční hudební slavnosti.
Trastevere je tradiční městská část Říma. V úzkých uličkách se konávají pouliční hudební slavnosti.

Ve Vatikánu bije svaté srdce Říma

A co Vatikán? Ani nejmenší stát na světě s neuvěřitelně bohatými sbírkami ve vatikánských muzeích si nestačíte prohlédnout za pár hodin. Ale kdyby nic jiného, tak Michelangelovu fresku Poslední soud v Sixtinské kapli vidět musíte. Vatikán se rozprostírá na ploše 44 hektarů, má vlastní policii a švýcarskou gardu, mince, známky i poštovní úřad, své noviny, rozhlasový vysílač, limuzíny i přistávací plochu pro vrtulníky. Svatopetrské náměstí vroubí ve dvou půlkruzích 140 soch svatých a bazilika svatého Petra, která je největším chrámem Páně na světě, pojme až 60 000 lidí. Její výzdoba je vskutku oslnivá a pokud netrpíte závratí, vystoupejte až těsně pod vrchol kupole, odkud z ochozu uvidíte celý Řím jako na dlani. Myslete ovšem na oblečení, protože v šortkách, minisukni a s holými rameny vás do chrámu (ani do jiného kostela) nepustí.

 

Svatopetrské náměstí ve před bazilikou sv. Petra ve Vatikánu
Svatopetrské náměstí před bazilikou sv. Petra ve Vatikánu. Patří k nejkrásnějším veřejným prostranstvím na světě.