Pevnost Kaliakra poblíž městečka Kavarna, Bulharsko

Náš tajný tip na léto – dovolená v severním Bulharsku

Když se rozhodnete strávit dovolenou na bulharském severním pobřeží, určitě si vzpomenete na Varnu a Zlaté písky.Ale není to zdaleka jen nostalgie, která láká naše turisty právě do tohoto letoviska na břehu Černého moře, kam jezdili jako děti s rodiči nebo později s vlastními potomky. Právě ti, kteří Bulharsko dlouho nenavštívili, budou více než příjemně překvapeni. 

Kam za nejkrásnějšími plážemi? Přece na Zlaté písky!

Dnes už jsou zde samozřejmostí moderní hotely pár kroků od rozlehlých písčitých pláží i vysoký standard služeb. Navíc tu pro nás není draho a pohostinní Bulhaři se k českým návštěvníkům chovají jako k váženým hostům. Jen nesmíte příliš spěchat, protože tady má čas jiný rozměr. Většina českých turistů míří spíš na jih Bulharska, ale možná ani netuší, že v okolí Varny se nacházejí neméně zajímavé a možná i malebnější oblasti. Zlaté písky patří k nejlépe hodnoceným plážím Evropy. „Vroubí je zelené lesy, pobřežní promenády hýří květinami a písečné pláže jsou místy široké až sto metrů. Všechny hotely jsou perfektně vybavené pro pobyt rodin s dětmi, které si užijí nejen moře, ale i koupání v dětských bazénech, a je tu ideální prostor také pro milovníky vodních sportů– plachtění, potápění, vodní lyžování či windsurfing,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková.

Dlouhatánská a široká pláž Zlaté Písky, severní Bulharsko
Pláž Zlaté Písky, severní Bulharsko

Do bulharské Varny se vyplatí jet za delfíny

Pokud byste se po celodenní relaxaci u vody a po hraní tenisu, minigolfu či bowlingu začali trošku nudit, stačí zajet si místním autobusem právě do Varny. Třetí největší město Bulharska založili řečtí kolonisté již v 6. století př. n. l. pod jménem Odessos. Může se pochlubit vznešenou mariánskou katedrálou i dalšími památkami a v létě se vlastně stává hlavním městem Bulharska. Nabízí spoustu zábavy nejen po setmění, kdy se město rozzáří a žije dlouho do noci, ale i přes den. K vyhledávaným místům patří jedinečný Primorski park, který navrhl a vystavěl český odborník na zahrady Anton Novák, je tu Námořní muzeum, delfinárium s oblíbenou show těchto mořských živočichů, mořské akvárium i planetárium. Milovníci archeologických vykopávek by neměli opominout pozůstatky římských lázní z 2. století a na pěší zóně s mnoha obchody a kavárnami si zase přijdou na své ti, kteří chtějí nakupovat.

Katedrála nanebevzetí Panny Marie ve Varně, Bulharsko
Katedrála nanebevzetí Panny Marie ve Varně, Bulharsko

Bulharsko a Zkamenělý les, pozoruhodnosti, které musíte vidět

Na okraji Varny objevíte skalní klášter Aladža ze 13. století, který obývali křesťanští mniši. Je vytesán do pískovce, má dvě patra a podle velikosti jeskynních cel si můžete udělat jasnou představu, že žít tady nebyl žádný med. Pro nás je navíc zajímavé, že s výzkumem okolí kláštera začali na konci 19. století čeští archeologové bratři Škorpilovi. V odkrytých hrobech bylo nalezeno několik kilogramů zlatých předmětů, které jsou umístěny v muzeu ve Varně, takže kdo ví. Možná že Zlaté písky získaly svůj název nejen podle zlatavého jemného písku na plážích. Za vidění stojí také Pobiti Kamani neboli Zkamenělý les. Tato přírodní rarita se nachází pár kilometrů od Varny a tvoří ji přírodní kamenné sloupy, které dosahují výšky až šesti metrů. Některé se podobají zvířatům, jiné připomínají zmrzlé prameny a vodopády a jejich stáří se odhaduje na padesát milionů let. Další raritou je mys Kaliakra, opředený mnoha legendami. Ta nejznámější z nich praví, že tu ve 14. století stávalo silně opevněné město, bránící turecké invazi a když bylo přesto dobyto a všichni válečníci i obyvatelé byli povražděni, čtyřicet dívek, jež zůstaly naživu, spletly dohromady své dlouhé vlasy a skočily z vysokého útesu do moře, aby unikly znásilnění a prodeji do otroctví. Mys vystupuje z Černého moře v podobě dvoukilometrového skalnatého poloostrova, který se tyčí nad mořskou hladinu do výše 70 metrů a je odtud ta nejkrásnější vyhlídka na široké moře i pevninu. 

Zkamenělý les "Pobiti Kamani" jedna z nejstarších památek Bulharska i Evropy
Zkamenělý les „Pobiti Kamani“ jedna z nejstarších památek Bulharska i Evropy

Do Bulharsku za léčivými lázněmi i skvělou zeleninou

Nedaleké mořské lázně Svatý Konstantin a Svatá Helena se zase pyšní účinnými minerálními prameny a skvělými klimatickými podmínkami. Na členitém pobřeží se romantické zátoky střídají s pěknými písečnými plážemi, a pokud byste chtěli vyrazit večer za zábavou, najdete tu příjemné restaurace, kluby i noční bary. K návštěvě láká i půvabný Balčik nedaleko dalšího známého letoviska Albena, který básník Ovidius nazval „bílým městem“ podle barvy skal, mezi nimiž se rozkládá. Zalíbilo se mu, přestože byl do těchto míst poslán ze starověkého Říma do vyhnanství. V Balčiku najdete i jednu z nejhezčích historických památek starého Bulharska­ – letní zámek královny Marie, který je obklopen půvabným kvetoucím parkem, k němuž patří botanická zahrada s cennými rostlinnými druhy. Jen tak mimochodem Marie byla vnučkou britské panovnice Viktorie a stala se rumunskou královnou proto, že tehdy tuto část území zvané Dobrudža Bulhaři ztratili. A ještě jednu atrakci byste si neměli nechat ujít. Mezi Varnou a Albenou se nachází oblíbený vodní park Aquapolis, kde se vyřádí nejen děti, ale adrenalin si užijí také dospělí. Když k tomu přidáte nabídku rozmanitých kulinárních lahůdek, jako jsou pečené ryby s bylinkami, čuftety z mletého masa vonící kořením čubrica, plněné pečené lilky a papriky, skvělá rajčata, místní jogurty, originální „šopák“, domácí ovčí a kozí sýry a bulharská vína, není co dodat. Snad jen to, že strávit dovolenou na severu Balkánské riviéry prostě stojí za to. 

Palác rumunské královny Marie v městečku Balčik poblíž Varny na Černomořském pobřeží v Bulharsku
Palác rumunské královny Marie v městečku Balčik poblíž Varny na Černomořském pobřeží v Bulharsku