Nádherné pláže Gnejna a Golden Bay, dvě nejkrásnější pláže na ostrově Malta

Malta je pro děti i dospělé, kde bydlet a co navštívit

Malta, kdeže se nachází tento drobný ostrov, možná pozůstatek bájné Atlantidy. Čím mě milovníka ostrovních destinací překvapí? Neměla jsem skoro žádné informace a vlastně jsem je ani nechtěla získávat. Říkala jsem si, že pro jednou jedu bez plánu, nechám na sebe ostrov působit. Věděla jsem akorát, že Malta se nachází někde ve Středozemním moři, 95 km jižně od Sicílie a 290 km východně od Tuniska. Tušila jsem, že se na Maltě se jezdí díky britskému kolonializmu vlevo, což pro člověka, který ani se svými 4 křížky na krku neví, která je pravá a levá nečiní až takový problém. Stejně se pořád musím dívat na obě strany, aby mě něco nesrazilo. Také jsem si kvůli zásuvkám britského stylu přibalila adaptér. Každopádně ten se dá koupit na každém rohu a v nových hotelích najdete zásuvky i naše.

Kde je na Maltě strategické letovisko

Malta má pouhých 316 km2, včetně ostrůvků Gozo a Comino, které jsou osídlené především v hlavní turistické sezoně. O co menší ostrov je – nachází se na 218. místě, co do rozlohy – o to je osídlenější. Na ostrově žije 452 515 obyvatel, což z Maltské republiky činí 8. nejhustěji osídlenou krajinou světa. A skutečně krásných obydlí, ve kterých lidé bydlí, je na ostrově nepočítaně.
Hned po příletu mě kouzlila všudypřítomná zeleň střídající se se stavbami ze žlutého vápence, který z valné většiny tvoří též podloží celého ostrova. Pohled na oku ladící zeleň, úhledné stavby s modravým mořem a sluncem prozářeným nebem v pozadí, okamžitě navozuje poklidnou dovolenkovou atmosféru. Ubytovali jsme v letovisku Qawra v zálivu St Paul’s Bay, které se nachází v méně osídlené severozápadní části Malty, přibližně půl hodinu od letišti. Místo je to strategické, neboť odsud není daleko za žádným poznáváním. Jak historickým tak přírodním. Krásné koupání v průzračné vodě je zaručeno. Qawra nemá písečnou pláž, ale hotely mají k dispozici betonová mola a lehátka, na kterých je snad vyhřívání na sluníčku ještě příjemnější, než ležení v písku.

Poklidnější letovisko Qawra na Maltě
Letovisko Qawra na Maltě

Na Maltě za zábavou pro děti – Akvárium v Qawře

Maltské akvárium nacházející se přímo v letovisku na pobřeží, je velikým lákadlem zejména pro rodiny s dětmi. Prohlídka trvá maximálně hodinu a půl, ale děti se tu zabaví nejen pozorováním různých druhů ryb včetně žraloků a tropických rybiček. Včetně: „Mami dívej Nemo a jéé a taky je Dory“. Skvělé jsou tunely, které vytvářejí iluzi, že jste potápěči pod vodou.
Expozice je tematicky rozložené, takže i dospělý se nebudou nudit a získají zajímavé informace o mořích a samotném ostrově. Budete procházet místy s faunou a flórou tropických moří, ale také částí s modelem nedobytných středověkých hradeb hlavního města Malty Valletty, narazíte na repliky vykopávek z období římské nadvlády. Další část vás naláká na návštěvu nedalekých ostrovů Gozo a Comino a v neposlední řadě se dozvíte, že Malta je rájem pro potápěče. Nejen kvůli průzračné vodě a bohaté mořské fauně, ale také proto, že se v okolí Malty nachází mnoho lodních vraků, které potápěči milují.
A to není všechno. Akvárium disponuje venkovní i vnitřní restaurací s výhledem na blízké ostrůvky. Pro děti je tu kouzelné hřiště s mořskými motivy a v hlavní sezóně lze celý den strávit u bazénu, jehož hladina téměř splývá s hladinou moře. Dejte si drink a pozorujte tu západ slunce.
Jste-li v Qawře bez dětí, rozhodně si nenechte ujít noční život. Není to taková divočina jako na Ibize, ale je z čeho vybírat. My jsme si třeba oblíbili bar Cheeky Monkey, který se nachází v Qawře na pobřežní cestě. Námořnická dekorace, pódium, houpačky, terasa, skvělé drinky za přijatelné ceny a milá obsluha. Co víc se po aktivně stráveném dni přát. Snad jen nepřebrat a ráno se v pohodě vydat na výlet.

Poklidné letovisko Qawra na Maltě
Příjemné letovisko Qawra na Maltě

Kde je na Maltě město, které lahodí oku

Stavby v bývalém hlavním městě Malty Mdině překvapí svou kompaktností. Dlažby i fasády ze žlutého vápence jsou rozzářené barevnými dřevěnými lodžiemi, které nechybí na žádném domě. Opevněné město odkazující svým názvem na dlouhá léta arabské nadvlády překvapí, jak chladivé dokážou úzké kamenné ulice být. Ač má město dlouhou historii, většina staveb pochází až ze 17. století. Starší památky byly zničeny zemětřesením. Ať už se vydáte kteroukoli uličkou, budete uchváceni krásou, čistotou, podloubími a malebnými zákoutími s množstvím tradiční středomořské flóry kaméliemi, bugenvileami i oleandry. Příznivcem prohlídek historických budov nejsem, ale určitě se alespoň zvenčí pokochejte průčelím katedrály S. Pavla na stejnojmenném náměstí a pak dál pokračujte rovně až na Pevnostní náměstí na hradbách města, odkud je rozhled do širokého okolí. Ač je Mdina označována za jedno z nejkrásnějších měst na Maltě, jedná se o velmi poklidné místo, proto si vysloužilo přezdívku Tiché město. Jindy je označováno též za Šlechtické město, protože tu žila převážně šlechta a stojí tu šlechtické paláce.
Za branami se nachází tzv. předměstí Mdiny Rabat. I tady je procházka městem srovnatelná s prohlídkou architektonického muzea. Akorát že většina skvostných staveb skrývá uvnitř administrativní aparát.

Starobylé město Mdina na ostrově Malta
Starobylé město Mdina na ostrově Malta

Jak nejlépe poznat hlavní město Malty Valletu

Jednoznačně doporučuji začít projížďkou lodí. Vyplout třeba v přístavu ve Sliemě a vydat se kolem Vallety i slavného trojměstí na Vittoriosa, Senglea a Cospicua s množstvím pevností a paláců nacházející se na protilehlém břehu zálivu. Po plavbě je čas vydat se za poznáváním hlavního města Vallety pěšky. Nejlepší je začít u Tritonovy fontány vně mohutných hradeb hlavního města. Byla nedávno celá zrestaurována a zejména se západem slunce v pozadí působí skutečně majestátně.
I mohutné hradby, které vznikly ještě dříve, než se začalo stavět město Valleta – po obléhání Malty v roce 1565 Turky – byly nedávno vyčištěny. Renovací prošla i Valletta, která je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO již přes 30 let, neboť byla v letošním roce 2018 Evropským městem kultury. A skutečně, nejenom letos, ale pořád máte na Maltě a zejména v ulicích měst možnost vidět hudební, pěvecká, taneční i divadelní představení. Nechybí ani výstavy.
Ač máte třeba málo času, určitě se na procházce po Vallettě zastavte v Barrakka Gardens odkud je úchvatný výhled na Trojměstí a přístav Grand Harbour.
Z památek pak stojí za prohlídku katedrála sv. Jana s bohatě zdobeným interiérem, který z ní činí jednu z nejkrásnějších v celé Evropě. Největší chloubou obraz od Caravaggia nazvaný „Stětí Jana Křtitele“, který umělec namaloval zde na Maltě, poté co utekl z Říma a musel nějakou dobu pobývat na ostrově. Dalším místem je Velmistrovský palác, do nedávna používaný jako parlament. Byl postaven jako vládní budova rytířů řádu sv. Jana, jsou zde dochované krásné tapiserie, nástěnné fresky a jeden pokoj zdobí český křišťálový lustr.
Ale jak už jsem říkala, nejsem fanouškem prohlídky historických interiérů, ač právě na Maltě je to hřích. Nejvíce mě na městě uchvátila pohodová pouliční atmosféra s množstvím kaváren, teras a restaurací, vystoupení a pak nádherné čisťounké ulice, lemované domy ze žlutého vápence s barevnými lodžiemi kopírující uliční čáru jako podle pravítka. Ulice, které se svažující se a pak zase vyhupují na kopec jako ulice S. Francisca známé z amerických filmů. Překrásná atmosféra v prostředí, které musíte zažít!

Neopakovatelné lodžie ve Vallettě, hlavním městě Malty
Lodžie v hlavním městě Malty, Vallettě