pohled z lodi na ostrov Budelli s růžovou pláží, La Maddalena, Sardinie

Koruna Sardinie – ostrov La Maddalena

Vybrat nejhezčí místa, výlety a pláže na Sardinii je těžké. Ostrov je rozlehlý, velký jako celá Morava. Pokud člověk nechce na cestách strávit přespříliš času, je potřeba poznávání tohoto evropského Karibiku dobře naplánovat a nevydávat se zbytečně daleko. Jistou nápovědou mohou být mezinárodní letiště, která jsou na ostrově hned tři. Na západě Alghero, na východě Olbia a na jihu hlavní město Cagliari. Favoritem mnohých je okolí Olbia, díky úchvatnému souostroví La Maddalena.

Garibaldiho městečko La Maddalena

Ostrov neboli souostroví Isola Maddalena se nachází poblíž severovýchodního pobřeží Sardinie. Sestává ze sedmi větších ostrovů a asi šedesát menších, které jsou dnes součástí národního parku. Nejlepší přístup na ostrov je z přístavu Palau – odsud vyplouvá na celodenní výlet většina turistických lodí. Ale můžete podniknout i samostatnou cestu. Půjčit s v přístavu nafukovací motorový člun i bez kapitánských zkoušek a vydat se vzhůru za dobrodružstvím.
Při cestě výletní lodí se první zastávka koná velmi záhy. Přibližně po patnácti minutách plavby, loď zastavuje v jediné osadě ostrova, čítající třináct tisíc stálých obyvatel. Pěkné maximálně třípatrové domy v pastelových barvách lemují přístav. Od přístavu se na centrální náměstí prochází uličkou lemovanou obchůdky se suvenýry, šperky, obuví i oděvy a samozřejmě kavárnami a restauracemi. Až se dostanete na hlavní náměstí, posedíte a vyfotíte se s místním hrdinou číslo jedna, z bronzu odlitým, Guissepem Garibaldimsjednotitelem Apeninského poloostrova, vydejte se zpět. Pokud vás neláká nakupování suvenýrů, doporučujeme zastavit se v některé z místních kaváren na kávu či osvěžující sklenku prosecca. Nebo lze navštívit i vedlejší ostrov Caprera, spojený s hlavním ostrovem mostem. Právě tady Garibaldi strávil téměř třicet let svého života, na rozlehlé usedlosti, kde pěstoval olivy i vinnou révu a choval různé druhy domácích zvířat. Součástí usedlosti je  jeho hrobka. Městečko je fajn, ale kde jsou pláže?

Městečko a přístav na ostrově La Maddalena, Sardinie
Přístav a městečko na ostrově La Maddalena, Sardinie

Na La Maddaleně je pláž bílá jako nevěsta

Plavba trvá trochu déle a tak se člověk může kochat okolními ostrůvky, proplouvající jachtami a plážemi zpovzdálí. Lodě bývají zejména v hlavní sezóně hodně plné. Pokud se nechcete mačkat, obsaďte příď. Akorát se rovnou svlečte do plavek, hodně to tu stříká a pofukuje. Nejlépe si pobyt na přídi pod sprškami jiskřivé vody užijete si sklenkou vermentina (sardská odrůda bílého vína), které prodává dobře zásobený lodní bar. Ani se nenadějete a na dohled už je ostrůvek a stejnojmenná pláž Cala Santa Maria s jemňoučkým bílým pískem a světle tyrkysovým poklidným mořem. Doporučujeme jít až nakonec pláže, je tam nejméně lidí. Tady si nejvíc užijete tu nadpozemskou krásu. Mokré šaty můžete hodit přes plot a pak nezbývá než skočit do vody, skotačit a plavat. Poznání chtivý se mohou vydat na obhlídku ostrova. Objeví domek se suvenýry sbitý z naplaveného dřeva. Obdivovat může mušličky, korálky, ale i mrštné zelenkavé ještěrky. Na domku vlaje kromě sardské vlajky, vlajka pirátská. To proto, že ostrovy La Maddaleny byly dlouho územím nikoho a tudíž rájem pirátů a pašeráků.

Krásné tyrkysové moře a bílá pláž na Santa Maria, La Maddalena
Bílá pláž a tyrkysové moře na ostrově Santa Maria, souostroví La Maddalena

Na La Maddaleně růžové ubývá

Další zastávkou je ostrov Budelli, který má jediného obyvatele jménem Mauro. Kromě toho, že ručně vyrábí nábytek z naplaveného dřeva, dohlíží na největší bohatství souostroví, růžovou pláž Spiaggia Rosa. Růžový nádech získala díky rozpadajícím se schránkám růžových korálů tzv. mechovek korálovitých, jejichž napodobeniny i hodně drahé originály najdete na Sardinii v každém obchodě se suvenýry. Díky výlovu korálů i vzhledem k tomu, že si téměř každý návštěvník chtěl trochu té unikátní růžové nádhery odnést domů, začala pláž blednout. A tak je dnes na pláž vstup zakázán a její jedinečnou barvu lze obdivovat pouze zpovzdálí.
Je čas oběda, který se při výletě podává buď na lodi, nebo na jedné z pláží poblíž zálivu Porto de la Madonna, mezi ostrovy Santa Maria, Razzoli a Budelli. Pro horký den na lodi se nejlépe hodí lehké těstoviny s rajčatovou omáčkou a parmazánem. A když je nedojíte, můžete je nabídnout mořským rackům a zkusit je při jejich střemhlavém vrhu proti vidličce vyfotit.

Růžová dnes nepřístupná pláž na ostrově Budelli, souostroví La Maddalena, Sardinie
Růžová pláž na ostrově Budelli, souostroví La Maddalena

La Maddalena a ostrov plný zátok

Den se už dávno přehoupl přes poledne, ale na návštěvníky La Maddaleny čeká ještě jedna koupací zastávka na vzdálenějším ostrově Spargi s množstvím malých, téměř soukromých zátok. Loď zastaví u mola poblíž vojenské pevnosti. Pláž Cala Corsara s bělavým pískem je schovaná za skálou. Menší skalky jakoby pláž rozdělovaly na malé soukromé koupací pozemky. Po dni stráveném na lodi, někteří na pláži pospávají, jiní šplhají na skály v okolí, aby se užili a vyfotili úchvatný výhled. Další si jdou zaplavat podél pláže a při zpáteční cestě obdivují okolní skalní útvary i zelený porost zvaný macchie. Po koupání a oddychu, se zahajuje nástup na loď. Aby se nemuselo do přímořských letovisek na východě Sardinie např. San Teodoro nebo Budoni, jet dlouho autobusem, loď se vrací do přístavu Porto Cervo. Odtud je to za dalšími dobrodružstvími na východě Sardinie coby kamenem dohodil. Costa Esmeralda, Pláž La Cinta, jeskyně Blue Marino a další. Tam je potřeba se vydat jiný den. Po výletě na ostrov La Maddalena už není prostor na další úchvatné zážitky.

Krásná pláž Cala Corsara, na ostrově Spargi, souostroví La Maddalena
Pláž Cala Corsara na ostrově Spargi, souostroví La Maddalena