Porto Timoni a pláž Afionas, Korfu, Řecko

Korfu – ostrov, jehož krása inspiruje nejen básníky a spisovatele

„Řecké Korfu vypadá jak dlouhá, rzí prolezlá turecká šavle. Její jílec tvoří hornatá část ostrova, která je pustá a kamenitá, plná skalnatých útesů. Čepel je pak ukována ze zeleno stříbrných přikrývek tisíců olivovníků a směrem k její špici stojí vesnice Lefkimi s písečnými dunami…“ Tak podmanivě popisuje místo, kde vyrůstal před II. světovou válkou, britský zoolog a spisovatel Gerald Durrel. Svými humorně laděnými knížkami se zasloužil o to, že když se řekne Korfu, vybaví se našinci jeho jméno, a naopak….

Borůvkový koláč a pískající plavčík

Víc než literární díla však dnešní návštěvníky Korfu zajímá ouzo – tekuté ostří té oboustranně zahnuté šavle. Ostrov Korfu poslepovaný z větších i menších pláží, krájí borůvkově modrý koláč Jónského moře. Ty nejkrásnější se táhnou podél severního a západního pobřeží. Patří k nim i pobřeží města Sidari popisované v průvodcích jako Doverské útesy Korfu. Pláže jsou poschovávané mezi pískovcovými masivy, do kterých příboj vysekal romantická zákoutí, jeskyňky a průplavy. Tím nejznámějším je Canal de Amor – Kanál lásky. Pověst tvrdí, že když jím propluje zamilovaný pár, do roka se milenci vezmou. Místní plavčík však hlasitým pískotem kazí štěstí slečnám, které tahají své chlapce (často i proti jejich vůli) k vodě. Musí se vrátit zpět na břeh „osázený“ lehátky a slunečníky a vysněný prstýnek si zasloužit jinak.

Kanál lásky v Sidari na ostrově Korfu v Řecku

Maminko, jé, vlnky

Vzdálenost, kterou jede autobus z Čech na Korfu dva dny, uletí boeing za necelé dvě hodiny. V poslední části cesty sice přijdete o zážitek z rozkomíhaného moře, ale to neznamená, že by let neměl příchuť lehkého napětí. Runway vypadá jako drze vyplazený asfaltový jazyk do moře, postavena na vysušených mokřinách. Za pěkného počasí tak lidé u okének uzří před přistáním jen modro, jako by letadlo chtělo sedat na vodu. „Jé, podívej vlnky“, ukazuje tu zajímavost malý chlapec mamince. Ale to se již pravým křídlem mihne Pondikoníssi neboli Myší ostrov – v jehož tvaru viděli Řekové zkamenělou loď Fajáků, která dovezla Odyssea na Ithaku. Letadlo dosedne na pár desítek metrů širokou dráhu souběžnou s poloostrovem Kanoni.

Mys Drastis na ostrově Korfu v Řecku

Sladký polibek antiky

Věčně zelený ostrov přirovnávaný k blýskavému smaragdu učaroval už císařovně Alžbětě, prvně ho krásná Sisi navštívila v roce 1861. Léčila se tam z nechutenství a záchvatů depresí, které na ni padaly ve vídeňském Hofburgu. Když se na ostrov vrátila o čtyřiadvacet let později, zakoupila benátskou vilu vysoko nad mořem, odkud byly úžasné pohledy na jemné krajky řecké pevniny. Dům nechala zbořit a na jeho místě vyrostl neoklasický zámeček. Stavba vznikala pod dohledem architektů Rafaela Kavita a Antonia Laudiho a stála neuvěřitelných devět milionů zlatých franků. Vnitřek budovy vybavili italští umělci nábytkem, kterému posloužily za vzor vykopávky nalezené v Pompejích. Každičký detail měl evokovat helénskou minulost, i proto byla usedlost podpíraná dórskými sloupy, pokřtěna jménem Achilla. Socha znázorňující tohoto hrdinu se stala základem sbírky postav inspirovaných řeckou mytologií, které okrášlily zahrady zámku. Než ji dal německý císař Vilém II. přemístit hlouběji do zahrady a nahradil jí desetimetrovou sochu Achilla vítězného s textem tohoto znění: „… tohoto syna Pelépova dal postavit Vilém, císař silných Němců, jako památník budoucím generacím.“ O pár let později prohrál tentýž Vilém válku, emigroval do Holandska, a usedlost zůstala opuštěna, než ji objevili turisté.

Přístav v hlavním městě ostrova Korfu, Kerkyře

Kam se hrabe Copperfield

Vnitrozemí ostrova dýchá horkou atmosférou Provence. Dosud tam lze najít vesničky, kterým dominují hranaté kamenné domy s balkonky utopenými v květech popínavých buganvílií. Vysoko nad nimi vykukuje ze stráně zvonice kláštera. Možná je opuštěný, nebo tam žijí jeden nebo dva pravoslavní mniši, kteří jsou vítaným soustem pro návštěvníky s mobily nasazenými na dlouhých selfí tyčkách. Toužíte-li po společném portrétu, jenž poputuje na sociální sítě, musíte si vypůjčit auto nebo skútr a vyměnit rovné pláže za gordicky zamotané uzoučké silničky. Korfu má rozlohu pouhých 592 km čtverečních, a tak nejdelší úsek ze zátoky Agía Ekateríni na severu k mysu Asprokávos na jihu měří jen 62 km. Přes boky má ostrov maximálně 28 km, běžně se jeho šířka pohybuje mezi 3,5 až 9,5 km. V poměru k těm číslům jsou tak i široké (tedy opravdu úzké) silničky ve vnitrozemí. Protijedoucí auta se na ně vměstnají jen s pomocí patrona ostrova Korfu, svatého Spiridona.

Poblíž letoviska Sidari na ostrově Korfu v Řecku

Slova, které už nezapomenete

Ostatky tohoto řeckého mučedníka jsou uloženy v hlavním městě Kerkyře. Jeho jméno je ale na ostrově rozšířené tak, že nejobvyklejší české příjmení Novák by mohlo puknout závistí. SPIROS se na Korfu jmenuje totiž každý čtvrtý muž! Stejné slovo má v názvu každá třetí půjčovna aut a každá druhá taverna. Není divu. Vždyť počínaje 15. stoletím zachránil ostrov hned několikrát před hladem a morovou epidemií a s pomocí benátských oddílů zahnal i turecké okupanty. Z novějších zázraků je pak třeba připomenout, že z nevýznamného ostrůvku učinil bohatou turistickou destinaci první kategorie… Místo, kde začíná hlavní turistická sezona v červnu a trvá do poloviny října, kdy teploty spolehlivě dosahují 25 stupňů Celsia. Korfu je příjemně osvěžující podobně jako v tamních kavárnách prodávaná ledová káva frappé, na kterou si za pár dní vypěstujete závislost. Budete si ji dopřávat i po návratu do Čech a vzpomínat.

Hlavní město ostrova Korfu, Kerkyra, Řecko