Pláž Myrtos, jedna z nejkrásnějších pláží na Kefalonii

Kefalonii si zamiloval už básník Lord Byron

Myslíte si, že o řeckých ostrovech víte všechno? Tak to se vydejte na Kefalonii v Jónském mořia uvidíte, že se mýlíte. Tenhle ostrov okouzlil už slavného britského romantického básníka Lorda Byrona, který si ho kdysi vybral jako svůj dočasný domov.

Na Kefalonii se točil film Mandolína kapitána Corelliho

Je největší z Jónských ostrovů a prý nese jméno po mytickém hrdinovi, králi Kefalovi, který tu kdysi vládl. Hned po příjezdu vás omámí vůně šalvěje, tymiánu, hýřivé květinové nádhery a moře. Pokud chcete uniknout hektickému ruchu všedních dnů, vítejte na Kefalonii. Ostrov se stal středem zájmu turistů v polovině 90. let poté, co vyšel román britského spisovatele Louise de Bernierese Mandolína kapitána Corelliho. Děj milostného válečného příběhu se odehrává právě zde a posléze se v dnešním oblíbeném letovisku Sami a na přilehlé čarovné pláži natáčel i stejnojmenný film  s Penélope Cruz a Nicolasem Cagem v hlavních rolích.

Přístav ve městě Poros, Kefalonia
Přístav ve městě Poros, Kefalonia

Kefalonie nabízí spoustu jedinečných zážitků

Tady brzy zjistíte, že zvolnit životní tempo je více než příjemné, takže je třeba si to jaksepatří vychutnat, a že není třeba honit se za starověkými památkami, kterých tu ostatně mnoho nenajdete. Zato přírodní krásy Kefalonie za objevování rozhodně stojí. Možná vás překvapí, že tu jsou dost vysoké hory – chcete-li se podívat na ostrov z ptačí perspektivy, vydejte se do přírodní rezervace v pohoří Aenos. Jeho vrchol Mega Soros je dokonce o pár centimetrů vyšší než naše Sněžka a okolní horské svahy pokrývají unikátní „černé“ jedle, které jim dodávají temné barvení. Malebný přístav a oblíbené letovisko Fiskardohýří barvami a láká k posezení v tradičních tavernách i k návštěvě obchůdků s nejrůznějším zbožím. Půvabné je též hlavní město Argostoli, poblíž něhož se tyčí maják a takzvané mořské mlýny Katavotres, kde v hlubokých skalních průrvách mizí mořská voda a labyrintem kanálů se vlévá až do jeskyně Melissani s podzemním jezerem na protilehlé straně ostrova. Zajímavou historii má benátská hradní pevnosta můžete navštívit také poutní klášter zasvěcený svatému Gerasimovi, který je patronem ostrova. A když už budete na cestách, nezapomeňte ochutnat výtečný kefalonský masový koláč a vyhlášené místní víno Robola. Přivezete-li si domů lahvinku jako suvenýr, určitě neprohloupíte.

Kouzelná krajina s ruinami hradu sv. Jiří Agios Georgios ve vnitrozemí na ostrově Kefalonia
Kouzelná krajina s ruinami hradu sv. Jiří Agios Georgios ve vnitrozemí na ostrově Kefalonia

Kde na Kefalonii bydlet a užívat si koupání

Kefalonie je zkrátka skvost, kde na malém prostoru najdete od každého něco. Romantické pobřeží, vesnice, v nichž jako by se zastavil čas, půvabná typicky řecká městečka, tajemnou Dračí jeskyni i jeskyně, kde prý přebývají vodní nymfy, a pastviny, na nichž se dodnes prohánějí divocí koně. Možná, že na chvíli zahlédnete vzácné mořské želvy karety či hravé tuleně, zato určitě často narazíte na stáda koz poklidně křižujících úzké silnice plné zatáček.

Zelené pobřeží a tmavomodré moře na ostrově Kefalonia
Pobřeží porostlé zelenými voňavými keři a tmavomodré moře na ostrově Kefalonia

Kefalonie se samozřejmě pyšní také nádhernými plážemi

K nejproslulejším z oblázkových patří romantická Myrtos, zatímco pláž Xi pokrývá červený saharský písek. Letovisko Lassi  nabízí koupání na plážích Makri a Plati Yialos, ale to nejdou zdaleka všechna místa, kde si naplno užijete koupání a slunění. Vyhledávaná jsou také Lourdas, Lixouri-Xi, Variko či Vrachinari, záleží ovšem na tom, co od své dovolené očekáváte a jakému typu ubytování dáváte přednost. „Pokud si chcete si užít kvalitní all inclusive servis, vyberte si nádherný rodinný hotel Utopia Resort and Spa v oblíbeném letovisku Skala, jehož pláž získala ocenění „modrá vlajka EU“. K moři je to jen pár metrů, hosté mají samozřejmě k dispozici bazén pro plavce i pro děti a není odtud daleko do hlavního města. Toužíte-li ale spíš po jednodušším bydlení ve studiu, je pro vás ideální vila Petros v přístavním městečku Poros. Komfortní studia jsou vybavena vším potřebným, včetně klimatizace a kuchyňky s lednicí a vařičem,“ říká mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. Čeká tam na vás průzračné moře s pozvolným vstupem do vody a hezkými plážemi, romantické zátoky, můžete se vydat na výlet do hor nebo si jen užívat příjemnou středomořskou atmosféru, tak typickou pro řecké ostrovy. Nebo se nechte zlákat na některý z výletů – na okružní cestu po ostrově, na plavbu lodí okolo ostrova nebo na výlet na nedaleký ostrov Ithaka, jemuž ve starověku vládl mazaný Odysseus, díky jehož lsti Řekové dobyli Tróju. Řecká Kefalonie je zkrátka pohádkové místo, kde načerpáte novou energiia vrátíte se domů plni nezapomenutelných zážitků. 

Nádherná oblázková pláž Myrtos, jedna z nejkrásnějších na ostrově Kefalonia
Nádherná oblázková pláž Myrtos, jedna z nejkrásnějších na ostrově Kefalonia