Kde můžete zažít nejúžasnější cesty vlakem?

Cestování vlakem je oproti ostatním druhům dopravy ekologičtější, pohodlnější a občas i praktičtější. Kromě toho, ve výhledu z vlaku vám nebudou bránit mraky ani špinavý kufr auta před vámi.

Díky tomu si můžete vychutnávat krásu okolní krajiny. Níže seznam tras, které vedou přes nejkrásnější místa na zemi.

Cesta napříč švýcarskými Alpami

Mezi ty nejkrásnější trasy patří švýcarský Glacier Express. Nádherné výhledy z okna vás budou provázet od začátku až po samý konec, protože trať spojuje dvě nejkrásnější horská střediska ve švýcarských Alpách – Zermatt a St. Moritz.

Cesta vlakem vede přes typické alpské pastviny, nádherná jezera, malebné vysokohorské vesničky. Scenérie, o které vás připraví průjezd 91 tunelů, vám vynahradí až 291 mostů.

Symbolem železniční tratě Glacier Express je Landwasser6-obloukový viadukt známý z mnoha pohlednic či upomínkových předmětů.

Ve chvíli, kdy přes viadukt projíždí vlak, od pevné země ho dělí výškový rozdíl 65 metrů. Konec viaduktu, který stojí nad vysokým útesem, ústí přímo do více než 200 metrů dlouhého tunelu Landwasser.

Trasa pro největší dobrodruhy

Přesně tak by se dala zkráceně popsat legendární Transsibiřská magistrála – nejdelší železniční trať na světě a hlavní dopravní tepna celého Ruska. Přes 9 000 kilometrovou vzdálenost z Moskvy do Vladivostoku vlak zvládne zdolat za 7 dní, během kterých zažijete momenty, které se zapíší mezi ty nejkrásnější v životě.

Vlak protíná až 7 časových pásem a během pobytu v něm uvidíte téměř 90 největších ruských měst, jako jsou Jekatěrinburg, Omsk či Novosibirsk. Trasa vede přes Volhu, Ob, Jenisej, kolem Bajkalského jezera a přes pohoří Ural.

Magistrála končí svou cestu při Japonském moři, ale protože se na ni napojuje několik dalších tratí, dobrodružnou cestu vlakem si můžete prodloužitdo daleké Číny.

Přes malebnou Kanadu s prosklenou střechou

Zatímco kanadský železniční dopravce Rocky Mountaineer přepravoval v roce 199010 000 cestujících, v současnosti jich je téměř 100 000 ročně. Největším lákadlem této trasy, která vede z Vancouveru do Calgary, jsou bez pochyb výhledy na hornatou kanadskou krajinu s množství kaňonů a ledovcových jezer.

Samozřejmostí jsou řeky, které jsou stejně divoké jako celá okolní krajina. Některým cestujícím se může poštěstit až natolik, že kromě zmíněných krás spatří i legendárního medvěda grizzly.


Specialitou železniční trasy Rocky Mountaineer jsou prosklené vozy, z nichž je nádherný panoramatický výhled na okolní krajinu.

Mezi úseky, na které určitě nezapomenete, patří přechod kolem jezera Louise či hory Mount Robson – nejvyššího vrcholu v kanadských horách.

Trasa, kterou cestoval i Harry Potter

Trať spojující přístavní město Mallaig se středomořským Glasgovom není pouze nejzápadnější vlaková trať ve Velké Británii. Čtenáři magazínu Wanderlust ji v roce 2009 označili za nejlepší železniční trať. Trasa, která prochází skotskou vysočinou a kolem nejvyšší hory.

I když přechod trasou West Highland Line trvá 2 hodiny, cesta po krásné zelené krajině s výhledy na obrovská jezera Loch Long a Gare Loch uběhne mnohem rychleji. 

Trasa prochází i přes místa, která ale určitě budete znát od vidění. Jedním z nich je viadukt Glenfinnan známý z filmové série Harry Potter.

Nejvýše položená trať na severu Evropy

Železniční trať dlouhá 493 kilometry spojuje Bergen s hlavním městem Oslo. Nejvyšší bod celé trasy se nachází ve výšce 1 237 metrů v jednom ze 182 tunelů, kterými tento vlakový úsek prochází. Nejvyšší zastávka se nachází ve Finse v 1 222-metrové výšce.

Cesta Bergenskou linkou trvá 7 hodin, během kterých zažijete nádherné výhledy na vysokohorskou krajinu. Specialitou této trasy je přechod přes plošinu Hardangervidda, která je největší chráněnou přírodní oblastí v Evropě.

Pokud patříte mezi milovníky severských zemí při návštěvě Norska byste na přechod mezi Oslem a Bergenem měli určitě využít tuto železniční trať. Konečně, během cesty uvidíte i Hardangerjøkulejeden z největších ledovců Norska.