Letecký pohled na Lisabon, akvadukt, most 25. dubna

Kam si zaletět na prodloužený výlet? Kamkoliv se vám zachce!

Sedm vyhlášených evropských destinací je jen náš stručný výběr z mnoha dalších možností. Ale protože i prodloužený letecký víkend má jen určitý počet dní, možná je lepší zvolit místa, jejichž poznávání zvládnete v klidu a pohodě.  Právě Evropa je k tomu naprosto ideální a raději si je naplánujte s předstihem.

1. Tajemný Istanbul na rozhraní dvou světů

Turecký Istanbul, je esencí všeho, co spojuje Východ se Západem. Pohádkové město zdobené stovkami minaretů v sobě má orientální exotiku s vůní Orientu i rysy moderního velkoměsta a najdete zde řadu jedinečných památek. Ty dvě nejslavnější prostě nemůžete minout a navíc stojí pár desítek metrů od sebe na náměstí Sultanahmed. Hagia Sofia neboli Chrám boží moudrosti byl původně byzantský křesťanský chrám, za vlády Osmanů jej přestavěli na mešitu a nyní slouží jako muzeum. Modrá mešita, jejíž interiér je obložen tisícovkami dlaždic v různých tónech modré, uchvátí svou nádherou každého návštěvníka. A kdyby nic jiného, tak byste měli navštívit ještě starověkou vodní cisternu Yerebatan, kde si budete připadat jako ve vznešené podzemní bazilice a Topkapi, slavný palác sultánů uprostřed velkolepých zahrad. Pak už stačí sejít ke Galatskému mostu, který se klene přes Zlatý roh a podniknout třeba výlet lodí po Bosporu. Nebo se vydejte na nákup do pověstného Velkého bazaru, kde objevíte na tři tisíce obchodů s nepřeberným množstvím zboží. 

Večerní panoramatický pohled na Istanbul
Večerní panoramatický pohled na Istanbul

2. Benátky opředené romantickým kouzlem

Benátkám se říká „nevěsta moře“ a protože tohle podmanivé italské město na laguně od nás není daleko, je ideálním cílem, kde lze strávit prodloužený víkend. Stačíte si v klidu prohlédnout baziliku svatého Marka, Dóžecí palác, zvonici Kampanilu vysokou skoro sto metrů, projdete se po proslulém mostě Rialto nebo můžete jen tak bloumat městem. Také projížďka v gondole nabízí nezapomenutelný romantický zážitek. Po kanálech ovšem jezdí i čluny zvané valporetti. Č. 1 má trasu od Piazzale Roma přes Canal Grande k Lidu a lodní spojení je také ostrovy Murano a Burano.  

Velký kanál v Benátkách
Velký kanál v Benátkách

3. Bordeaux voní vínem

Páté největší město ve Francii, které se nachází pár kilometrů od ústí řeky Garonny do Atlantiku, je zaslíbené červenému vínu,pro jehož pěstování jsou tu ideální podmínky. Tady se i pivo vaří z vína a desítky vinařství se předhánějí v tom, čí ročník bude lepší. Bordeaux nicméně stojí za prohlídku– přinejmenším katedrála sv. Ondřeje, Velké divadlo a výstavný Burzovní palác na Place de la Bourse s atrakcí, jíž se říká Vodní zrcadlo. Pak už můžete zamířit do kouzelného středověkého městečka Saint-Émilion při degustaci zjistit, co je pravdy na tom, že místní vína patří k nejlepším na světě. 

Vinice v Bordeaux
Vinice v Bordeaux

4. Stockholm a Helsinky, dvě krásky severu

Vznosná švédská metropole, jíž se říká „Benátky severu“ vás uchvátí okamžitě.  Stockholm je postaven na čtrnácti ostrovech propojených mnoha mosty a při procházce Starým městem na vás na každém kroku dýchne slavná minulost. Kdybyste neviděli královský palác, Riddarholmský chrám, kde jsou pochováni švédští panovníci, korunovační kostel sv. Mikulášea samozřejmě nádhernou radnici se Zlatým sálem, kde se udělují Nobelovy ceny, jako byste ve Stockholmu ani nebyli. A to na vás čeká ještě starobylý skanzena muzeum, v jehož útrobách se ukrývá loď Vasa.Potopila se v roce 1628, po třech stoletích byla vyzvednuta z mořského dna a kompletně zrekonstruována. Královská rodina ale většinu roku sídlí na zámku Drottningholm, který je částečně zpřístupněn veřejnosti, stejně jako park ve francouzském stylu a skvěle zachovalé barokní divadlo. 

V podvečer se pak plavbou podél Alandských ostrovů přesunete lodí do finské metropole Helsinky a další den můžete vyrazit na prohlídku. Její  dominantou je Senátní náměstí s katedrálou, nejen sportovce zláká olympijský stadion, kde triumfoval Emil Zátopek, a proslulá hala Finlandia, ale neměli byste si nechat ujít ani návštěvu Skalního chrámu s výtečnou akustikou. A pokud vás udiví zdejší ortodoxní pravoslavné kostely plné ikon, vzpomeňte si, že Finsko se z nadvlády mocného ruského souseda vymanilo až v roce 1917.  Lodí si též můžete zajet k pevnosti Suomenlinna.

Staré město Stockholmu (Gamla Stan). Panorama města focené ze Stockholmské radnice
Staré město Stockholmu (Gamla Stan). Panorama města focené ze Stockholmské radnice

5. Apulie leží mezi dvěma moři

Slunečný kraj Apulie na samém jihu italské „boty“ je posetý kouzelnými městečky, která si uchovala nedotčenou středomořskou atmosféru. Jeho centrem je město Lecce, kde kdysi končila starořímská Via Appia, a bývalo to bohaté kvetoucí město s amfiteátrem, kam se vešlo až dvacet tisíc diváků. Okouzlující se také Bari, jehož staré město je protkáno křivolakými uličkami, na nejjižnějším mysu Santa Maria di Leuca se stýká Jónské moře s Jadranema z přístavu Matera si můžete udělat výlet lodí k jeskyním, kde sídlili už pravěcí lidé. Co však při výletu do Apulie rozhodně nesmíte minout, je pitoreskní Alberobello. „Kulaté bílé domky s kuželovitými střechami ze šedého kamene vypadají jako obydlí pro skřítky. Říká se jim trulli, jsou jich tu stovky natěsnaných vedle sebe, některé si můžete prohlédnout i uvnitř a skoro se ani nechce věřit, že v nich bydlely početné rodiny.  Něco takového jste ještě určitě neviděli,“ doporučuje mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková.

Překrásné městečko Alberobello se svými kouzelnými domky trulli, Apulie
Překrásné městečko Alberobello se svými kouzelnými domky trulli dědictví UNESCO, Apulie

6. Krásy Lisabonu a Porta 

Město na sedmi pahorcích v ústí řeky Tejo do Atlantiku má podmanivou atmosféru. V době zámořských objevných cest se Lisabon stal zlatou lodí Portugalska a hlavním obchodním centrem Evropy, dokázal se vzpamatovat z děsivého zemětřesení v 16. století a znovu vyrůst do krásy. Nejstarší čtvrtí je Alfama, nad níž se tyčí monumentální hrad, ale nejslavnější je Belém se stejnojmennou věží a nádherným klášterem sv. Jeronýma. A nezapomeňte ochutnat výtečné „pasteis de Belém“, což jsou křehké košíčky s vanilkovým krémem. Ty nejlepší pečou v nejznámější lisabonské cukrárně právě v Belému.

Portu zase vévodí Douro – Zlatá řeka a patří k nejkrásnějším městům Portugalska. Jeho historické centrum a čtvrť Ribeirana nábřeží jsou prostě pohádkové a navíc se proslavilo vynikajícím vínem. Než ale začnete ochutnávat portskév některém ze sklípků ve čtvrti Nova Vila de Gaia, prohlédněte si mohutnou katedrálu Sé, chrám sv. Františka a Burzovní palác, které připomínají, že Porto bylo nejen zbožné ale i velice bohaté město. Nedaleké malebné městečko Sintra s letní královskou rezidencívám také vyrazí dech a pokud se vydáte k majáku na Cabo da Roca, ocitnete se na nejzápadnějším mysu evropské pevniny. 

Město Porto, řeka Douro a lodičky, na kterých se kdysi převáželo portské víno
Město Porto, řeka Douro a lodičky, na kterých se kdysi převáželo portské víno

 7. Valencie hýří zelení i zábavou 

Ve Valencii se rozhodně nebudete nudit, protože ve španělské Valencii život kypí dlouho do noci. Pokud se vám líbí netradiční moderní architektura, ještě jste neviděli Biopark se speciální zoologickou zahradou a zajímá vás pestrobarevný podmořský svět, který je k vidění v Oceanográficu, jste na správném místě. Třetí největší španělské město na řece Turia trpělo zničujícími záplavami a po katastrofální povodni v roce 1957 padlo rozhodnutí odvést řeku jinam a její koryto proměnit v odpočinkovou zónu plnou zeleně. Historická část, kam dojdete tímto říčním parkem, vás okouzlí katedrálou La Seu s osmibokou zvonicí,slavnou Kaplí svatého grálu i neméně známou gotickou Burzou hedvábí. Když pak budete pokračovat dál k moři, oslní vás moderní Město umění a vědy. Ti, co rádi navštěvují tržnice, zase najdou na Plaza de Mercado jednu z největších ve Španělsku. Dají se tam koupit dobroty, na jaké si jen vzpomenete… A když vám ještě vybude čas, zavítejte do přírodního parku Albufera.

Město Peníscola z hradu papeže Pedra de Luny, Valencie, Španělsko
Město Peníscola z hradu papeže Pedra de Luny, Valencie, Španělsko